Trocha historie Prahy 3 - Pozdrav z Kostnického náměstí na dobových pohlednicích
![Trocha historie Prahy 3 - Pozdrav z Kostnického náměstí na dobových pohlednicích Trocha historie Prahy 3 - Pozdrav z Kostnického náměstí na dobových pohlednicích](/obrazek.php?id=177-15-6-2015.jpeg)
Jedním ze čtyř hlavních náměstí starého Žižkova je Kostnické náměstí. Není sice náměstím nejstarším, ale bez nadsázky připomíná starosvětskou atmosféru více než jiná místa na Žižkově. Založeno bylo roku 1889 a jako Kostnické se jmenovalo vždy. Název je odvozen od německé Kostnice na Rýně, kde byl souzen a roku 1415 upálen Jan Hus. Svažitý terén náměstí coby nejcharakterističtější atribut celého Žižkova je zde velmi nápadný. Náměstí tak má dvě úrovně – nižší jižní a vyšší severní. Ve středu náměstí je umístěna pravidelná oválná parková plocha se zelení.
Všechny obrázky tohoto článku jdou zvětšit kliknutím
Kostnické náměstí kolem roku 1901 (obrázek nahoře)
Z dobových pohlednic snadno zjistíme, že tomu tak bývalo vždy. Nejstarší pohlednice (adresovaná překrásnému, málo hezkému ale urozenému a všude váženému panu Johanu Růžičkovi z Poděbrad) zachycuje Kostničák kolem roku 1901. Parková zeleň je upravená, nevzrostlá a protkaná několika chodníčky. Letní idyla a parné počasí je patrné i z černobílé pohlednice. V rohovém domě č.p. 760 na středu pohlednice sídlil Hostinec U Šťovíčků, při pohledu lupou je vidět, že tu čepovali kozla (dnes je tu bar Spirit). Náměstí na tomto snímku už ale vypadá trochu jinak než v roce 1889. Odmyslet si musíme oba rohové domy (č.p. 760 a 776) stojící mezi ulicemi Dalimilovou a Štítného, byly postaveny později.
Kostnické náměstí někdy kolem 1900 - 1902 (obrázek nahoře)
Druhá pohlednice z let 1900 - 1902 není moc kvalitní. Kostnické náměstí je tu zobrazeno spolu s častějšími motivy pohlednic (radnicí, rozhlednou na Vítkově (tehdy vrchu Žižkově) a reálkou na Sladkovského náměstí (ta je tu ještě bez kostela, i když v popředí už jakýsi základ stojí).
Kostnické náměstí kolem roku 1912 (obrázky nahoře)
Na třetí pohlednici z roku 1912 najdeme již vzrostlou zeleň a na obou koncích parku stromky.
Kostnické náměstí kolem roku 1914 (obrázek nahoře)
Pohlednice z doby někdy kolem roku 1914 nabízí pohled na Kostnické náměstí z druhé strany, stromy jsou daleko zřetelnější a park je v popředí i pozadí pohlednice ozvláštněn dvěma palmami. Idylický obrázek zachycuje korzo několika lidí jižní stranou náměstí. Možná je mezi nimi i pisatel pohlednice pan Boleslav, který slečně Anně Lacinové píše, že až bude hledati perořízek, ať se zeptá paní Lacinové a ta ji poví, kde se nachází.
Kultivovaná cizokrajná zeleň a lidé na korzu dokládají, že Kostnické náměstí mělo mezi žižkovskými náměstími především funkci rekreační a obytnou. Povšimněme si také plotu ohraničujícím zeleň, zřejmě měl chránit vzorně opečovávané prostranství.
Kostnické náměstí v roce 1917 (obrázek nahoře)
Poslední snímek z roku 1917 je značně zkreslující. Rukou nezkušeného retušéra zanikly detaily, zakryla je zelená a modrá barva. Zvlášť při pohledu k nebi, nabývá pohlednice poněkud neskutečného obrazu. Modrou barvou je zamazán i vrcholek lampy.
Dnešní Kostničák je jiný, ale zase ne tolik, abychom jej bezpečně nepoznali. Částečně zachované a dobře známé zábradlí poznáváme na všech pohlednicích. Snad nevyzní příliš troufale přání, aby dnešní reprezentanti obce lépe pečovali o veřejný a parkový prostor nejen na Kostnickém náměstí.