ČTK: Praha 3 dostala od ÚOHS pokutu 60.000 Kč za chyby v zakázce
Radnice Prahy 3 dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 60.000 korun za chyby v zakázce na výběr firmy pro privatizaci obecních bytů a nebytových prostor. ČTK to dnes řekl místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký. Radnice se proti prvostupňovému rozhodnutí úřadu neodvolala, výtku akceptuje, sdělil ČTK tiskový mluvčí Prahy 3 Jan Sotona. Privatizaci bytů na Praze 3 doprovází nesouhlas obyvatel bytů, kteří se několika protesty domáhali nižších cen za odkup.
Radnice loni v listopadu zadala zakázku s názvem Převod bytových a nebytových jednotek v takzvaném zjednodušeném podlimitním řízení, tedy přímým oslovením pěti firem. V zadání uvedla, že se zakázka týká asi 1000 bytů a nebytových jednotek, cena za obstarání prodeje jedné jednotky se předpokládala 7000 korun. Podle Sotony ale nebylo možné dopředu říct, jestli půjde o výběrové řízení nadlimitní, nebo podlimitní, protože nabídkovou cenu nešlo dopředu určit. "V konečném důsledku cena limitu nedosáhne," sdělil ČTK s tím, že zakázka se nakonec bude týkat jen o něco málo více než 600 bytů. Výtku ÚOHS Praha 3 prý ale přijímá a bude ji řešit.
Celková cena za zakázku činila sedm milionů korun, a přesáhla tak zákonem stanovený limit, který je v tomto případě zhruba o milion nižší. "Jednalo se tedy o zakázku nadlimitní, při níž měl zadavatel použít standardní zadávací řízení a měl rovněž povinnost oznámit nadlimitní zakázku v Úředním věstníku Evropské unie," uvedl místopředseda.
Radnice argumentovala tím, že při zadání udělala chybu a zakázka se týkala pouze 800 bytů. Tím by cena limit nepřesáhla. To ale podle úřadu neobstálo, neboť hlavní je znění zadávací dokumentace. "Využití zjednodušeného podlimitního řízení je při této ceně zakázky nepřípustné," míní Rudolecký.
Další chybu udělala radnice Prahy 3, když po uchazečích nepožadovala, aby prokázali splnění kvalifikace. Výběrová komise tak posléze hodnotila i nabídky, kteří zákonem stanovené požadavky na kvalifikaci nesplňovali. To se týkalo i firmy, která tendr vyhrála, společnosti RK Sever.
Radnice také chybně zpracovala zadávací dokumentaci tak, že si ji uchazeči vykládali odlišně, což mělo vliv na podobu jejich nabídek. Některé totiž zahrnovaly náklady na vypracování znaleckých posudků o ceně, jiné naopak ne.
Letos v Praze 3 pokračuje privatizace bytů podle dřívějších vyjádření radnice čtvrtou etapou. Prodávají se domy v dolní části Vinohrad a Žižkova ve staré zástavbě a také rekonstruované panelové domy na Jarově. Privatizaci doprovází nesouhlas nájemníků dotyčných bytů, kteří se domáhají výrazně nižších cen, než za které je radnice chce prodávat. Lidé kvůli tomu sepsali i petice a uspořádali několik protestů.
"Výsledek této rozsáhlé kontroly chápeme jako potvrzení legitimity privatizačního procesu v Praze 3 ze strany antimonopolního úřadu s jednou drobnou výtkou technického charakteru," uvedl Sotona.