Diskuse
FOTO: Členská základna občanského sdružení Žižkov nejen sobě se rozšířila o stovky nespokojených nájemníků
privatizace a najmy
17.3.2009 20:47 vložil ROB ROY
B) je nutne se tez TVRDE POSTAVIT PROTI DALSIMU BEZDUVODNEMU ZVYSOVANI NAJMU. Soucasnych vice jak 80 kc/m2 prevysuje daleko prevysuje skutecne naklady, ktere se pohybuji mezi 20 az 40 kc/m2. To je jasne dokladovane hospodarenim druzstev. Dalsi zvysovani najmu neni nicim jinym, nez parazitovanim na najemnicich ze strany radnich, kteri by radi co nejvice naplnili rozpocet obce z kapes najemniku, aby pak s temito penezi mohli hospodarit ku svemu prospechu!!!!!!!!
Temto dvema zakladnim vecem by se melo obcasnke sdruzeni Zizkov nejen sobe melo venovat.
Re: privatizace a najmy
19.3.2009 18:36 vložil Radek
Re: Re: privatizace a najmy
19.3.2009 20:22 vložil ROB ROY
Re: privatizace a najmy
20.3.2009 20:48 vložil Jarda
Dále nevidím důvod, proč by se byty měly prodávat jen za účetní cenu a to ještě se slevou. Zajímalo by mne, kolik lidí poté, co levně koupilo nájemní byt, jej s velkým ziskem prodalo .. Ale chápu křiklouny, čím dráž obec prodává, tím menší je zisk při jeho prodeji : )
Ad B.) Výše nájmů v bytech s tzv. regulovaným nájemným (netýká se to jen bytů obecních) je stále směšně nízká v porovnání s tím, kolik se platí nájemníci za tržní nájemné. Současné regulované nájemné se pohybuje okolo 80 korun za metr2, průměrné tržní pak okolo 166 kc/m ... Nájemník regulovaného bytu tedy stále platí sotva polovinu nájmu tržního. Takže vy bretové, co bydlíte za regulované nájmy .. buďte rádi, že platíte tak málo a nemusíte si byty najímat na volném trhu.
A ještě trocha politiky na závěr. Když už tak nadáváte na modré pány z ODS, tak to byla právě ČSSD, která v roce 2006 navrhla a v parlamentu prosadila zákon, který všem majitelům domů (nejen obcím) umožnila nájemné zvyšovat. A jen hlupák by toho nevyužil. Takže poděkujte oranžové partě Jirky Paroubka : )
A na závěr námět na založení dalšího sdružení .. mohlo by se brát za práva těch, co bohužel neměli tolik štěstí (nebo známostí), aby v minulosti získali nájemní smlouvu s regulovaným nájmem a musí tak platit velké peníze za nájem tržní .. určitě by se na tom, Matěji Stropnický, daly nějaké politické body vytřískat, to je totiž jediný účel celé této vaši taškařice : )
Re: Re: privatizace a najmy
21.3.2009 02:20 vložil chk
Re: Re: Re: privatizace a najmy
21.3.2009 08:24 vložil ROB ROY
Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
21.3.2009 10:26 vložil Jarda
Rovněž nebydlím v obecním bytě, ani za regulovaná nájem, Byt jsem si koupil nikoliv od obce a nikoliv za směšně výhodnou cenu. Takže si můžu dovolit srovnání. Vážně nevidím důvod, proč by město mělo prodávat byt někomu levně jenom proto, že je v tuto chvíli jeho nájemníkem ...
Stejně tak nevidím důvod, aby v republice existovala privilegovaná skupinka lidí, kteří, oproti většině, platí regulovaný nájem, který je zhruba polovina toho tržního. Jak by se vám líbilo, kdybyste kupoval rohlík za 2,50 .. ale pro určitou skupinku lidí by stál korunu ? Asi moc ne, že .. a protože bydlení je "zboží" jako každé jiné, mělo by platit, že ceny jsou v dané lokalitě stejné.
Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
21.3.2009 15:37 vložil Bob
Problemem privatizace je skutecnost, ze dnes - 20 let po revoluci, stale neni doresena. Ten proces trva tak dlouho, ze hodne lidi zapomnelo, proc se bytovy fond zacal na zacatku devadesatych let vubec privatizovat a na najemniky obecnich bytu se dnes diva jako na prizivniky.
Nevim, kolik je Vam let, ale ja si dobre pamatuji na dobu pred rokem 89. Tehdy byl statut osobniho vlastnictvi znacne jiny, nez dnes. V oblasti bytu zcela jednoznacne. Dekret v obecnim dome se zcela bezne menil treba za druzstevni byt 1:1. Bylo to prakticky totez.
Pro ilustraci zminim pribeh jedne rodiny, ktera mela domek na miste, kde dnes stoji panelakove sidliste. Jejich dum stal v ceste nove vystavbe, takze jim byl zbouran a jako nahrada dostali 2 panelakove obecni byty. Byl to obvykly postup. Tedy dnes misto aby meli vlastni dum, maji prd a mozna si budou moci obecni byt privatizovat. Tohle si hodne lidi nepamatuje, nebo na to pamatovat nechce. Dekret na byt je dnes nepouzivany statut, ale pokud jej chcete hodnotit, musite se na to divat s ohledem na praxi pred rokem 89.
Navic Praha 3 ty byty nepostavila. Napriklad velka cast Jarova jsou sluzebni byty byvaleho Telecomu, ktery je postavil pro sve zamestnance a na zacatku devadesatych let zdarma prevedl na mesto s tim, ze budou privatizovany najemnikum.
Take bych se asi nepodepsal pod nektere vykriky zajemcu o privatizaci, kteri maji nerealisticke pozadavky, ale Vas postoj musim odmitnout.
Z meho pohledu je nejhorsi chaos a netransparentnost celeho privatizacniho procesu. Zatimco pan Lochman sam sobe zprivatizoval jiz 2 byty za smesne castky, tak ostatni obyvatele obecnich domu se marne snazi dopracovat alespon k informaci, zda se jejich byt nekdy privatizovat bude, nebo nikoliv. Praha 3 odmita zverejnit jakekoliv relevantni informace. Nikdo nevi podle ceho se domy k privatizaci vybiraji.
Navic Praha 3 spravuje bytovy fond znacne nehospodarne. Investice do techto domu uziraji skoro 1/2 rozpoctu Prahy 3 a delaji se zde uplne nesmyslne rekonstrukce. Toto nesmyslne pocinani mestske casti by melo zajimat i Vas, protoze v konecnem dusledku se ty investice plati z kapes vsech - i tech, co v obecnich domech nebydli. Praha 3 proste neni dobry hospodar.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
21.3.2009 20:52 vložil ROB ROY
Pro pana Jardu: pokud lide bydli v najemnim byte desitky let, davno ho splatili zaplacenymi najmy, vlastnimi financemi se podileli na udrzbe, pak maji logicky pravo pozadovat odprodej za primerenych zvyhodnenych podminek. Pri kuponove se za tisicovku prodavali akcie podniku, take temer nikomu nevadilo a bylo to chapano jako jedina moznost, jak transformovat majetek do soukromych rukou, kdyz lide nemeli miliony, stamiliony a miliardy. Pokud vsak jde o bydleni, najdou se taci jako Vy, co nechteji toto pravo najemniku akceptovat. A privatizace za miliony to je ubohost. Staci se podivat na uspory obcanu na hlavu a zjistite ze prumerne maji usporeno 150 000 tis kc. V oneco vyssi vyssi jsou prumerne dluhy na hlavu. Takze reci o milionovych trznich hodnotach bytu jsou zalozene pouze na spekulativnich o nicem nevypovidajicich cenach nelikvidniho trhu, ktery ani vzhledem k specificke povaze bydleni nikdy likvidni byt nemuze . Stejne je to v pripade trznich najmu.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
22.3.2009 01:30 vložil Jarda
Taky se mi nelíbí, že si členové vedení radnice kupují více bytů, nicméně podle zde panující logiky: pokud je místostarosta nájemcem bytu, má tedy nárok na privatizaci a na to, aby měl zvýhodněnou cenu. Proto jsem psal, že bych byl pro privatizaci, ale za tržní cenu, aby se předešlo spekulacím, kdo se kde obohatil na úkor jiných.
Nesouhlasim s tvrzenim, ze kdyz nekdo bydli desitky let v NAJEMNIM dome, tak ze si to v podstate odbydlel a ma pravo pozadovat koupi za zvyhodnene ceny. Predstavte si, ze jste majitelem činžáku, v domě bydlí 10 let nájemníci, platí vám regulovaný nájem. Protože je ještě stále nízký (já bydlel v paneláku, kde jsem za tržní nájem 68m2 bytu platil 12.000, takže opravdu nepoměr), nemáte prostředky na výraznou rekonstrukci. A do toho všeho si vaši nájemníci vytvoří spolek a začnou se domáhat toho, abyste jim SVÉ byty prodal a to ještě zvýhodněnou cenu. Reknete uprimne, prodate, nebo si nad jejich drzosti poklepete na celo ? Obec je majitel jako kazdy jiny a podle toho by se mela chovat.
Pokud tvrdite, ze milionove ceny bytu jsou jen ma spekulace, pak se podivejte na nabidky bud novych bytu, nebo realitnich kancelari a uvidite, jaka je cena ytu. Ja osobne si poridil vlastni byt a budu muset platit 20 let hypoteku .... A brecim tady kvuli tomu, ze mi nikdo levne neprodal byt ?
Jeste si dovolim jedno srovnani: tvrdit, ze kdyz uzivam cizi vec, v tomto pripade byt je stejne, jako kdyz si pronajmete auto, budete s nim nejakou dobu jezdit a pak prijedete do pujcovny, budete chtit vuz koupit (budiz), ale pri stanoveni ceny budete chtit razantni slevu, protoze vy ten vuz úrece uzivate a tudiz na to mate prece pravo .. Tak takhle to prece nefunguje ..
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
22.3.2009 09:17 vložil skd
Re: privatizace a najmy
23.3.2009 22:09 vložil Jarda
Ja se tu vyjadruji obecne k najemnim vztahum. Evidentne jste vy a ostatni nepochopili tento institut. Najemni vztah je smluvni vztah mezi vlastnikem (v tomhle pripade Prahou 3) a najemcem. Vlastnik poskytuje prostor k bydleni, najemce za to plati najem. I kdyby nekdo platil najem 100 let, tak plati za UZIVANI BYTU, nesplaci byt (to si mozna pletete se splacenim u druzstevnich bytu). Proto nemuzu pristoupit na argument, ze NAJEMCI byty davno splatili a tim padem maji na jejich odkup jakesi vami nespecifikovane pravo. Takhle ta vec v nasem pravnim radu nestoji. Zkratka uz se smirte s tim, ze poskytovani bydleni je sluzba jako kterakoliv jina. (Stejne jako kdyz jdete do pujcovny aut a pujcite si auto).
Jina vec je, ze pokud se vlastnik rozhodne svuj majetek prodat, ma najemce predkupni pravo. Ale opet plati, ze to neni NAJEMCE, kdo urcuje kupni cenu. Logicky to je prodavajici. Stejne jako nejdete do obchodu koupit si televizi a nebudete na prodavace kricet, ze vy tu telku chcete o 50% levneji.
Pokud jde o vysi najmu - co je pro vas "primerena vyse" ? Kazdy dum by si mel na svuj provoz a udrzbu vydelat, coz vzhledem k regulovanym cenam najemneho sotva lze. Proto byl prijat zakon o jednostrannem zvyseni najemneho, ktery umoznil vlastnikum domů jednostranně zvýšit nájemné na úroveň, kterou určuje STÁT vyhláškou. Ta se odvíjí od aktuální ceny bytů v dané lokalitě. Uveďte mi zde důvod, proč by se Praha 3 měla chovat jinak, než jiný odpovědný vlastník a proč by za službu bydlení, které poskytuje, měla inkasovat méně peněz ? Vsadím se, že kdyby chtělo město míň, našlo by se plno křiklounů a kritiků, kterým by takový postup vadil.
A k regulovaným nájmům ještě poznámka: uvedená problematika se týká v celé republice cca. 800.000 nájemních bytů. Zbytek platí nájemné tržní, bez jakýchkoliv výhod.
Re: Re: privatizace a najmy
23.3.2009 23:27 vložil Ondřej Rut (SZ)
Dvacet let po revoluci však byty nelze privatizovat za čistě symbolické ceny. Požadavek zachovat srovnatelné ceny se III. vlnou privatizace (okolo 10 000 kč za metr) je ale ze strany nájemníků zcela legitimní. Usilují stále o privatizaci, nikoli o koupi bytu. Stejně tak požadavek sníženého netržního nájemného v případě těch, kteří byt do privatizace nedostali a jsou v obtížné životní situaci. Obec či městská část není komerční subjekt a měla by plnit také sociální funkce.
Re: Re: Re: privatizace a najmy
24.3.2009 18:38 vložil Jarda
Samozrejme s Vami souhlasim v tom, ze pokud se dostane clovek do tizive socialni situace, pak je tady v prve rade obec, aby pomohla, treba formou snizeni najemneho po nezbytnou dobu, nebo pridelenim bytu. Ale kolik takovychto pripadu se tyka lidi, kteri chteji koupit obecni byty ?
Rovnez nesouhlasim s Vasim tvrzenim, ze privatizace nerovna se prodej. Obec ziskala prevodem od statu urcity majetek, se kterym muze nakladat dle vlastniho uvazeni a vlastnich potreb. Praha 3 tedy nema zadnou povinnost domy prodavat najemcum. Pokud se tak rozhodne, pak by byty mela prodavat za trzni najemne s tim, ze stavajici najemci maji predkupni pravo.
Kuponovou privatizaci podle meho soudu nelze s prodejem obecniho majetku vubec slucovat.
Jinak dekuji za Vas kultivovany nazor, je jednim z mala v teto diskuzi :o)
A jeste jednu poznamku: strana zelenych by se spis mela profilovat v ekologicke politice, nez v zakladani ucelovych sdruzeni, jejich cinnost k zadnemu kloudnemu vysledku beztak nepovede. Volici by se jiste dali sehnat i jinym zpusobem : )
Re: Re: privatizace a najmy
23.3.2009 23:56 vložil Pražan odjinud
už ta samotná Vaše poslední věta, že "zbytek platí tržní nájemné" vypovídá o Vaší neochotě podívat se na věc nezaujatě. Na to Vám řeknu následující: Možná tomu nebudete věřit, ale v komunistických dobách při naprosté absenci bytů v lokalitách jako je Praha, dávali lidé přednost bytům v novostavbě. Stará zástavba znamenala vesměs potřebu výrazně větších investic do rekonstrukcí, než podíl v bytovém družstvu. Kdo tím prošel, ví dobře o čem mluvím - ekvivalentní byla snad jenom výstavba bytů svépomocí. Kduyž tedy mluvíte o tom, že někdo platil jenom za užívání bytu, tak o tom nevíte absolutně nic. Kdybych přistoupil na Vaši argumentaci, tak bych požadoval, aby vlastníci rodinných domů, družstevních bytů, atd,. dorovnali rozdíl mezi cenou, za kterou byly za socializmu pořízeny a cenou, která je dnes. Neboť na tehdejší ceny přispívali samozřejmě i ti, kteří by podle Vás měli platit dnes tržní ceny. Pak bych to bral za spravedlivé. Osobně jsem přesvědčen, že není v této zemi rodina, která by si nějakou výhodu ze socializmu nepřinesla. Myslím, že ani Vy nebudte výjimkou.
Re: Re: Re: privatizace a najmy
24.3.2009 18:45 vložil Jarda
ze socialismu jsem si prinesl zakladni vzdelani a clenstvi v pionyru. :o)
Kdybyste cetl prispevek poradne, pak jsem tam psal obecne o instututu najmu. Cili jeste jednou: najemni smlouvu prenechava vlastnik (bytu, auta, bagru atd.) svou vec do uzivani nekomu jinemu a ten mu za to plati najemne. Shrnuto: vlastnikem je stale pronajimatel, i kdyby najem trval 50 let. Reagoval jsem tak na argument, ze \\\"lidi plati treba 50 let a doby si davno zaplatili\\\".
Nevim, jak s timto problemem souvisi treba majitel rodinneho domku, byt postaveneho v dobe budovani socialismu ...
Jde mi jen o to, aby byly nastavene stejne podminky. Zkuste mi prosim vysvetlit, proc treba velky zastance regulovaneho najemneho, poslanec a advokat JUDr. Křeček bydli v obednim byte a plati regulovany najem ? e by zde plnila obec svou socialni funkci a poskytovala vyhodu levneho bydlemi osobe socialne slabe ? Asi sam uznate, ze je to nesmysl.
Zkuste mi odpovedet, proc rodina s detmi, ktera nemela to stesti a nema byt po babicce, musi platit za bydleni ve stejne lokalite nasobek toho, co plati najemci s regulovanym najmem ? Atd. atd. .. nametu na debatu je pozehnane : )
Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
25.3.2009 00:16 vložil Pražan odjinud
Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
25.3.2009 22:49 vložil Jarda
priklad rodiny s detmi byl modelovy, ale jeste ho upresnim. Mladi manzele, kteri pred svatbou zili u svych rodicu, zalozili rodinu a vyvstala potreba nekde bydlet. Babicku, ktera by mela obecni byt a ochotne by zemrela nemaji, pod mostem bydlet tez nechteji. Maji tedy 2 moznosti: obratit se na mesto se zadosti o byt nebo si pronajmout byt na volnem trhu, za trzni najemne, cca. 2,5 vyšší, než pletí privilegovaná vrstva v bytech regulovaných. Anebo mají ještě jednu volbu, jít si požádat o úvěr a koupit si za tržní nájem vlastní byt. Takže myslíte, že rodina šla do neregulovaného dobrovolne ? Zkratka jen nemela to stesti, ze by zdedila ci ziskala byt s regulovanym najmem.
JUDr. Krecek byla odpoved Ondreji Rutovi, ze by obec mela poskytovat byty socialne potrebnym. Tak jsem se ptal, zda tento bohaty poslanec a advokat je taky socialne potrebny, kdyz uziva obecni byt :)
A konecne se v jedne veci shodneme: 10 miliard utracenych za arbitraz s novou a za jine pochybne kauzy mne taky pekne stvou /napsal bych to ostreji, ale nechci tuhle diskuzi vulgarizovat :o)/.
Mozna bych mel jeste jeden navrh: kdyz uz tedy najemnici maji predkupni pravo, at se ve smlouvach zavazi, ze byt budou dejme tomu po dobu 10 let uzivat pouze pro svou vlastni potrebu. A pokud by s tim souhlasili, at dostanou obecni byt za lepsi cenu, nez je cena trzni. Ovsem jak znam české vykuky, tak to dopadne tak, ze ziskaji levne obecni byt, ktery obratem ruky prodaji za nasobek kupni ceny na beznem trhu. A pak se muzou smat, jak na to obec pekne vyzrali. Toto jednani je to, ktere mi vadi a proc pisu, ze by obec mela prodavat byty za trzni najemne, kvuli zabraneni spekulacim s nove ziskanymi byty.
A posledni vec: fronty z dob komunismu si pamatuju, nebojte. Ovsem nemuzu souhlasit s tim, ze NAJEMCE cizi veci, si ji tim, ze ji uzival, zaplatil: To je holy nesmysl. Vec najata je porad veci vlastnika, nikoliv najemce. Ale to uz tady opakuji uz ponekolikate. Kdo by mel presto zajem, muze si vyhledat prislusne paragrafy v obcanskem zakoniku : )
Re:privatizace a najmy
25.3.2009 23:17 vložil Bob
Vztah najemnik / najemce je tady snad kazdemu jasny. Podle me je hacek v tom, co znamenal v pravnim systemu ( a v praxi ) pred revoluci DEKRET na byt. Cela privatizace z tohoto systemu vychazi. Nekdo toto "vychodisko" akceptuje a nekdo ne. Uz to tady nekdo poznamenal - je to nedokonceny prechod ze socialismu do kapitalismu. Privatizace bytoveho fondu probehla prakticky ve vsech zemich vychodni Evropy.
S pribyvajicimi lety od revoluce ubyva tech, kteri to akceptuji. Proste je to davno a tyka se to spise generace rodicu.... tedy tech, kteri zpravidla meli vice moznosti neco zprivatizovat.
Re: Re:privatizace a najmy
26.3.2009 08:27 vložil Pavel
Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
26.3.2009 08:23 vložil Pavel
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
23.3.2009 10:23 vložil Pedro
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
23.3.2009 12:49 vložil Jirka
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
23.3.2009 12:57 vložil pavel
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
23.3.2009 13:51 vložil Čenda
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
23.3.2009 15:06 vložil Pavel
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
23.3.2009 18:11 vložil Čenda
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
24.3.2009 08:07 vložil Pedro
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
24.3.2009 11:11 vložil Čenda
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: privatizace a najmy
25.3.2009 22:58 vložil Karel
Takze styl prace je udelat veliky humbuk, postrasit lidi, kteri pomalu nevi, ktera bije a vytriskat na tom politicky kapital. Paroubek by mohl zavidet :-)
Obavam se, ze ze soucasne politicke reprezentace nejde zvolit dobre reseni. Jde volit asi mezi spatnou, nebo jeste horsi variantou :-)