Diskuse

Praha 3 si žije nad poměry!

Vložit nový příspěvek

Re: odpověď : Re: Nechápu, co je špatně

9.4.2010 12:26 vložil Bob1

Ještě jednou dobrý den,
postup, který navrhujete, mě rozhodně nenapadl. Tedy Vy chcete, aby městská část se stala věřitelem státu a následně žila z úroků?

Princip chápu, ale nesouhlasím s ním. Osobně bych více ocenil investici do věcí, které byly 60 let zanedbávané a proto potřebují opravit. Ocenil bych opravy chodníků, obecních domů, které si chce obec ponechat, parků a případně do výstavby omezeného počtu bytových jednotek pro specifické sociální případy.

Současný stav je bohužel takový, že obec finance prošustruje na nesmyslných a předražených stavbách a se získanými penězi pracuje velmi neefektivně.


Reagovat  Reagovat s citací


Vysvětlení

9.4.2010 14:07 vložil Pavel Dobeš

Taky ještě jednou dobrý den,
děkuji i za druhý příspěvek a rád bych doplnil své první vysvětlení. Krok který jsem popsal v článku a i ve svém první vysvětlení povede k tomu, že městská část bude získávat finanční prostředky z úroků, který každý rok půjdou do rozpočtu městské části. Tím zajistíme, aby městská část měla finanční prostředky na právě ty funkce, které má zajišťovat, tedy Vámi zmíněné opravy chodníků, škol, veřejného osvětlení, zeleně, parků apod. Výrazný rozdíl mezi mým návrhem a současným trendem je v tom, že v našem řešení bude městksá část mít zajištěny finanční prostřeky trvale tedy i za dvacet let a dál. Zatím co současné řešení, nabízí jen dočasné řešení, protože poté co odprodá veškerý majetek v průběhu dalších deseti let, již žádný majetek mít nebude a nebude tak možné poté výše zmíněné funkce města zajistit. Jde tedy o to zajisit trvalý příjem prostředků na veřejné služby a to současný systém nenabízí. A to je špatně! Jak jsem již uvedl dříve rád vše vysvětlím důkladněji v emailu: p.dobes@veciverjene.cz Pěkný den a s pozdravem, Pavel Dobeš


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Vysvětlení

9.4.2010 15:24 vložil Bob1

Aktuální úroková sazba státních dluhopisů se pohybuje kolem 3%. Inflace se letos očekává kolem 2%. To je zisk cca 1% ročně, což při uložených 500 mil. vychází na 5 mil. ročně. Za to opravíte třeba stoupačky v jednom domě a je to částka z hlediska celého rozpočtu Prahy 3 zcela zanedbatelná. Nebo počítám špatně?

Nezlobte se na mě, ale já si myslím, že lepší bude, když budeme mít Prahu 3 opravenou a nebudeme zakopávat o výmoly. Systém, že budeme žít v zanedbaném městě a přitom budeme půjčovat státu se mi vůbec nelíbí.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Vysvětlení

9.4.2010 16:52 vložil Pavel Dobeš

Dobrý den,
je mi to líto, ale musím Vás požádat o pečlivé čtení. Napsal jsem, že do rozpočtu přiteče z úroků 500 mil Kč, to znametá, že je třeba nakoupit (pokud je úroková sazba 3% (ovšem v osučasné době se sezba pohybuje mezi 3,8% do 5% - viz http://www.cnb.cz/cs/financni_trhy/trh_statnich_dluhopisu/oznameni_administratora.html )
státní obligace za cca 15 miliardy Kč. Předpokládaný výnos z privatizace bytového fondu je 10 miliard Kč (jedná se o prodej bytů a domů z majetku MČ Praha 3). Systém, který v současné době podporuje radnice Vám tu silnici opraví a školu jednorázově a pak již nikdy.
S pozdravem,
Pavel Dobeš


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Vysvětlení

9.4.2010 20:06 vložil Bob1

Těch 500 mil. jsem nečerpal z Vašeho článku, ale nastřelil jako obvyklou roční sumu z privatizace bytů.
Obecně jsou úroky obligací navázány na inflaci a Váš předpoklad, že do rozpočtu přinesou 500 mil. ročně mi přijde jako velmi nadsazený. Sám bych takto s vlastními prostředky nikdy nehospodařil. Z dlouhodobého hlediska považuji uchovávání financí v peněžní formě za velmi rizikové. Podívejte se třeba na vývoj inflace za posledních 20 let... ten kdo stejným způsobem uvažoval na počátku devadesátých let, má dnes houby.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Vysvětlení

11.4.2010 20:50 vložil Jiri

Dobrý den,

co zamýšlíte pod termínem co nejrychlejší dokončení privatizace? Je to nabídka privatizovat byty všem nájemníkům, kteří projeví zájem a co nejrychlejší proces? Nebo máte v plánu nechat si nějaký zbytkový majetek bytů? Pokud ano, jak velký? Kolik bytů? Dle mého by bohatě stačilo, kdyby si radnice ponehala pouze ty byty, o které nájemníci neprojeví zájem. Za zmínku stojí jistě i možnost výstavby socialních bytů ze strany radnice, neboť takové byty nevlastní. Nezaměňujme totiž termín obecní byt s termínem sociální. A co ceny privatizovaných bytů. Neměly by být na obvyklé úrovni z minulých let (privatizačních vln) a cen jiných městkých částech? Díky za konkrétní odpověď.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama