ČSSD podpořila „Společné prohlášení politických stran v Praze 3 ke komunálním volbám 2010“ (+ rozhovor)
Projekt společného prohlášení byl od začátku prezentovaný jako otevřený všem aktivně působícím politickým subjektům v Praze 3. Krátce po zveřejnění dokumentu nás tak kontaktoval pan Michal Kucián, který je předsedou místní organizace ČSSD v Praze 3 a deklaroval svůj zájem připojit se. Připomeňme, že sociální demokraté patří v Praze 3 mezi tradiční spojence ODS. Ve volebním období 2002-2006 vládli místní radnici v rámci velké koalice a v aktuálním volebním období jsou samotnou ODS označováni jako tkzv. „konstruktivní opozice“. S ohledem na tyto souvislosti jsme panu Kuciánovi položili několik všetečných otázek.
|
|||
Předseda obvodního výkonného výboru ČSSD Praha 3 Michal Kucián signoval dokument společného prohlášení v pátek 27.8. Pokud bereme v potaz politické subjekty, které mají své zástupce v aktuálním Zastupitelstvu Prahy 3, nebo lze jejich zvolení předpokládat v následujícím volebním období, získal projekt podporu všech s výjimkou ODS, KSČM a TOP 09. |
|||
|
Než se dostaneme k tématům Prahy 3, mám jeden spíše osobní dotaz. Společně se vznikem zpravodaje Kauza3.cz v roce 2007 jsme oslovili všechny členy Zastupitelstva s nabídkou spolupráce. Nějakou formu spolupráce jsme navázali prakticky se všemi opozičními subjekty vyjma ČSSD. Čím byl způsoben tento nezájem a proč jste se ozvali až nyní – tři měsíce před komunálními volbami?
Nejprve dobrý den, je skutečností, že jsme někdy v roce 2007 obdrželi email od „Kauzy 3“ s tím, že máme možnost zde prezentovat své názory. Že jsme ji dlouho nevyužili, je také fakt. Využívali jsme jiné formy, setkání s občany, letáky do schránek, náš web, jiné tiskoviny. V uplynulých týdnech se na vašem webu objevila anketa, u které bylo i logo naší strany, i proto jsme se ozvali. Jinak jeden z mých kolegů komunikuje s Vaší redakcí několik měsíců.
Jakou známku byste dal ČSSD Praha 3 za opoziční práci v Zastupitelstvu?
Známkovat sociální demokracii není můj úkol. Vysvědčení se rozdává v den voleb.
Váš zájem připojit se k námi iniciovanému prohlášení mě pochopitelně těší, ale přiznám se, že mu příliš nerozumím. Jsem pravidelným návštěvníkem jednání Zastupitelstva. Za uplynulé 4 roky jsem nezaznamenal prakticky žádnou snahu ČSSD prosadit jakékoliv z témat obsažené v tomto prohlášení. ČSSD v roce 2006 získala místa v komisích, výborech i v redakční radě Radničních novin a při hlasování Zastupitelstva s tímto rozdělením jasně vyjádřila svůj souhlas. Když pozoruji, jak zastupitelé za ČSSD pravidelně hlasují v souladu se zástupci ODS, připadá mi, jako by ještě dnes platila vaše koaliční smlouva z let 2002 – 2006. Jaký smysl má dnes váš podpis?
Zastoupení všech, kteří se dostanou do ZMČ v komisích a výborech vždy podporujeme a tak tomu bylo i v minulém vol. období. „Obecní firmy“ musí podléhat kontrole ZMČ. Tento spor řešil, pokud se nemýlím, i ústavní soud a výsledek je ten, že Valnou hromadu vykonává RMČ, nikoliv Zastupitelstvo. Můžeme vést diskusi o tom, kolik jich má být (společností) a jak mají být složeny statutární orgány. Audit hospodaření se provádí každý rok a zpráva auditora je veřejná. Slovo audit je dnes jakýmsi zaklínadlem, všemocným prostředkem k nápravě. Ale to je velká iluze. Jen vzpomeňme, jak to bylo s českými bankami – byly auditovány a bez státní pomoci by padly. Přílohy usnesení RMČ i ZMČ na webu – žádný problém- s výjimkou rodných čísel atp., tedy údajů podléhajících zákonu na ochranu osobních údajů. A určitě je mnoho dalších výstupů z činnosti volených orgánů, které lze zveřejňovat. Napadá mi např. pracovní program starosty.
RN - redakční rada je vlastně komisí RMČ, jako každá jiná, tedy poměrné zastoupení není problém. Stejně tak granty. Tady je jen velký problém, kdo je nezávislý odborník. Vím, že na ZHMP sedí v některých komisích nezávislí odborníci, kteří se zároveň uchází o grant. Tedy nad definicí „nezávislý odborník“ je třeba vést diskusi.
Privatizace. ČSSD podporuje průhlednou privatizaci bytového fondu. Základní postoj ČSSD je ten, že MČ má trvale vlastnit určité procento bytů, které budou sloužit jako byty sociální, tedy pro potřeby těch, kteří se ne svou vinou dostanou do situace, kdy nebudou moci zaplatit komerční nájem. I dnes Rada určila, které domy nebudou nabídnuty k privatizaci. Jedná se o blok Jeseniova, Ostromečská, Roháčova, Blahoslavova. Je otázkou, zda je to správné řešení a jistě nově zvolené zastupitelstvo tuto otázku bude řešit. Mimochodem ČSSD v zastupitelstvu pravidelně protestuje proti zvyšování nájmu do maxima možného. Pravidelné hlasování s ODS? Dejte konkrétní příklady a dostanete konkrétní odpovědi. Ale již teď, pokud se podíváte na jednotlivá zásadní hlasování, uvidíte, že se o žádnou pravidelnost nejedná.
No a jaký smysl má přihlásit se k oněm sedmi bodům? Každý v budoucnu může tento podpis srovnávat s konkrétními činy.
Na závěr jen dodám, že neexistuje nikdo, kdo by se na mne obrátil s dotazem, či žádostí o radu a nedostal odpověď. Ne vždy, ale většinou jsme našli i řešení. Kontakt na mne může kdykoliv kdokoliv najít na stránkách radnice i ČSSD.
Uvedl jste, že podporujete, aby v komisích a výborech měly své zastoupení všechny strany, jež byly zvolené do Zastupitelstva městské části. Dovolím si v této souvislosti připomenout, že ČSSD toto privilegium má. Například Vy jste se stal místopředsedou komise bytové, komise kulturní, výboru pro správu grantového a podporného fondu MČ Praha 3, výboru finančního, komise pro zóny placeného stání, komise pro privatizaci nemovitého majetku MČ Praha 3. Dále jste členem dozorčí rady společnosti Správa zbytkového majetku MČ Praha 3 a.s. Já jsem si dal tu práci a nastudoval jsem si průběh listopadového jednání Zastupitelstva z roku 2006, kde se všechny tyto orgány ustanovovaly. Zastupitelé za ČSSD hlasovali v souladu se zastupiteli ODS. Naopak třeba SNK-ED, KDU-ČSL, SZ nedostali žádnou šanci. Jakou konkrétní podobu má vaše podpora?
Ano, v zastupitelstvu se tehdy nenašlo dost hlasů (19) pro to aby byly zastoupeny všechny strany. Ale to není vina ČSSD, musíte se podívat na celé výsledky hlasování a pak to bude zřejmé. Mohl bych uvést i jiné personální hlasování, kterého se ČSSD neúčastnila a kandidát RMČ dostal více hlasů, než je počet, kterým disponuje ODS. Kterýkoliv člen zastupitelstva se na mne obrátil se žádostí o informaci z orgánu, kde působím, vždy ji dostal. Nebylo to nic složitého – byli jen dva, a to každý jednou.
Vaše kolegyně Miroslava Oubrechtová předsedá kontrolnímu výboru. Za uplynulé 4 roky se na veřejnosti objevila spousta všemožných podezření z korupční činnosti na naší radnici a padlo i nějaké trestní obvinění. Jak hodnotíte práci kontrolního výboru?
Kontrolní výbor má své zákonem stanovené povinnosti i práva. A ty si plní. Na hodnocení se především ptejte členů tohoto výboru. Já osobně jsem na zastupitelstvu kritiku na činnost tohoto výboru, vyjma jeho složení nezaregistroval, kdo má jakékoliv poznatky, že nedělá, co by měl, ať se ozve, podíváme se na to.
Osobně zastupujete ČSSD i v orgánu, který má na starosti rozdělení kulturních grantů Prahy 3. Letos se jednalo o částku kolem 15 mil. Kč. Z toho zhruba třetinu té částky získal Palác Akropolis, který patří předsedovi ODS Pavlu Hurdovi a organizacím, které zde mají alespoň sídlo. Je to podle Vás v pořádku?
Stejně jako na zasedání ZMČ říkám, ponechávám si své výhrady a hlasoval jsem pro. Je tam spousta velmi potřebných a užitečných projektů. Např. pro skauty, pionýry, Klub přátel Žižkova, Teen Challenge, sdružení rodičů…. Doufám, že tento seznam pro ně nebude „polibkem smrti.“
Praha 3 je přeborníkem v zakládání obecních akciovek. Na tyto a.s. přenáší nejen kompetence, ale převádí i nemalý nemovitý majetek. Důvodem je prý lepší efektivita při správě, ale odpůrci označují tuto praxi za obcházení zákona. Zatímco legislativa dává zastupitelům i občanům jistá práva umožňující dohled nad financemi obce a jasně stanovuje kritéria pro výběrová řízení, tak obecní a.s. jsou prakticky nekontrolovatelné. Jaký je Váš názor na tuto praxi a jak vidíte jejich budoucnost?
Nemusím odpověď vymýšlet. Při zakládání SKM jsem byl proti, na rozdíl od jiných. Chtěl jsem tehdy jinou formu společnosti. Ale víc bylo těch, kteří to chtěli takto. Stejně tak jen mohu opakovat svou větu ze ZMČ, že v DR SZM jsem proto, abych dohlédl na dobrou správu tohoto majetku, nikoliv jeho prodej třetím osobám. A k jejich počtu budu do třetice volně opakovat svůj výrok ze zastupitelstva. Pokud všechny akciové podíly bude držet správa majetkového portfolia, má to jednu výhodu. Rozhodnutím jediného orgánu v jeden okamžik je možné rozhodnout o jejich zrušení. Výjimku tvoří Správa zbytkového majetku, kde je dnes skutečně velký majetek a akcie také nebyly převedeny.
Osoba předsedy místní ODS Pavla Hurdy je často přirovnávána nechvalně známému Milanu Jančíkovi. Jak jej vnímáte Vy? Napadá Vás nějaká příhoda, která by jej charakterizovala?
Nenapadá. Jen vím, že je dlouholetým předsedou ODS Praha 3. Takže jsme spolu vedli politická jednání například při uzavírání koalice v roce 2002. Jako každý předseda politické strany „na trojce“ má můj respekt.
Děkuji za rozhovor.