K většině v zastupitelstvu stačí jen 17,5 % hlasů voličů...
Ačkoliv všechna data dnešního článku vycházejí z veřejně dostupných zdrojů a známých dat, mohou být některá čísla dost udivující. Volební matematika není vždy jednoduchá a s výsledky dovede pěkně zatočit… ten kdo ji zná, má náskok.
Čas od času zahlédnu v novinách pár článků o užívaném volebním systému a občas narazím na nějakou úvahu o vhodnosti případných změn. Problémem je, že většina voličů, ani novinářů této problematice příliš nerozumí a nepovažuje ji za nikterak zajímavou. Snad jen po loňském patu v parlamentních volbách se téma objevovalo častěji.
Jenže svůj volební systém máme i na našem malém komunálním písečku a o tom se již nepíše prakticky vůbec. Pravidla voleb zde částečně závisí i na rozhodnutí místních zastupitelstev a mezi jednotlivými městskými obvody se mohou lišit. Například Praha 3 byla v posledních komunálních volbách rozdělena na 4 malé volební obvody a naopak třeba Praha 1 měla obvod jeden, tedy každá politická strana zde kandidovala s jednou společnou kandidátkou pro celou městskou část. Že to není podstatné? Omyl. I takováto zdánlivě nepodstatná věc může s volebními výsledky pěkně zatočit.
Pro rozklíčování jistých skutečností není třeba být velkým znalcem volebního práva, ale stačí pozorně číst na www.volby.cz
Konkrétní čísla z voleb 2006 si můžete prohlédnout v této tabulce: Volební strana Hlasy Zastupitelé v % abs. v % Strana zelených 10.68 4 11.11 Česká strana sociálně demokratická 15.16 5 13.89 Komunistická strana Čech a Moravy 8.53 2 5.56 Občanská demokratická strana 45.75 21 58.33 Koruna Česká (monarchistická strana) 0.04 0 0.00 Koalice SNK ED, KDU-ČSL 13.06 4 11.11 DOHODA pro Prahu 3 2.54 0 0.00 Volba pro město-NK (Pravicový klub) 2.81 0 0.00 SONOB se Zelenými za ochranu bydlení 1.43 0 0.00
Z komunálních voleb do zastupitelstva Prahy 3 v roce 2006 vzešla jako jednoznačný vítěz ODS. Svůj hlas dostala od 45,75% voličů. Na první pohled by se mohlo zdát, že i přes tento skvělý výsledek bude třeba pro ovládnutí radnice najít koaličního partnera, jenže zde zasáhla volební matematika. Díky nastolenému systému získala 58,33% mandátů a dokázala tak místní radnici ovládnout zcela sama. Rozdíl mezi získanými hlasy a mandáty v zastupitelstvu tak činí překvapivých a velmi podstatných 12,58%! Hlavní podíl na této skutečnosti má právě výše uvedené rozdělení do 4 malých volebních obvodů. Systém jednoznačně nahrává největší straně. Například pokud menší strana získá v každém obvodu podporu na 1,5 zastupitele, ve výsledku nepromění tyto hlasy v 6 zastupitelů (4x1,5), ale pouze v 4. Dá se říci, že zbývající procenta tak připadnou vítězi voleb. Změna by pochopitelně nastala, kdyby zde byl volební obvod jen 1.
Výše uvedený mandát zajistil ODS na Praze 3 pevnou pozici, díky které ovládá nejen 100% radnice, ale také představenstva obecních společností, rozpočet ve výši
Zastupitelstvo schvaluje pravidla voleb pro každé období zvlášť. Tedy i před volbami v roce 2010 se tento bod objeví na programu jednání. Jenže lze jen těžko předpokládat, že by se 21 občanskodemokratických zastupitelů rozhodlo pro změnu.