Herna bude v každém domě
Ideální obor podnikání, to je hazard v Česku. Neplatí se z něj regulérní daně, nemusí se uchovávat účetní doklady, pouze několik procent ze zisku se odvádí na "dobročinnost", což může být i golfový turnaj pořádaný majitelem herny. A hazard na tom bude ještě lépe, pokud ODS a KSČM prosadí na úterní schůzi parlamentu novelu loterijního zákona. Připojte se k petici proti novele!
Hazard patří k protěžovaným prioritám
V době, kdy se tuny novinového papíru pokryly polemikami, zda rodinám vrátit příspěvek při narození dítěte (2 miliardy ročně), se nikdo nepozastavuje nad tím, že z hazardu plynou do neznáma desítky miliard nezdaněných zisků. Již dnes ztratily obce možnost omezovat výherní videoterminály, které povoluje přímo Ministersto financí. Jejich počet od roku 2007 do února 2010 vzrostl jen v Praze z nuly na 5270. Podíl na současné situaci mají bývalí ministři financí panové Kalousek (TOP 09) i pan Sobotka (ČSSD).
V Praze je přitom více heren, než v celém Německu. Herny na sebe nabalují trestnou činnost, protože si hráči opatřují peníze na hru vykrádáním aut a bytů. Peníze stojí i odvykací léčba notorických gamblerů. To vše se nehradí ze zisků heren. Ta auta jsou naše auta, ty byty jsou taky naše a peníze na léčbu jdou z našich daní!
Před nedávnem jsme si mohli v novinách přečíst, jak se podoba novely loterijního zákona dá ovlivnit příspěvkem jednoho milionu do pokladny politické strany. Nachytat se dala KSČM i TOP 09. Tato ostuda poslancům nicméně nebrání prosazovat "ŘEŠENÍ", tedy zákon, který bude znamenat odejmutí práva obcí omezit herny na svém území. V Parlamentu ČR nás zastupuje pan Reisiegel (ODS), který je i zastupitelem Prahy 3. Sledujte jak bude hlasovat.
Jako poslední možnost odvrátit schválení zhoubného zákona sepsali starostové petici. Tuto petici proti novele loterijního zákona lze podepsat ječtě v pondělí například na Tylově náměstí (P 2), nebo v recepci historické budovy Úřadu MČ (P 3).
Praha 3, herny a trocha historie
12.12.2007 se zastupitelé Hlavního města Prahy shodli na omezení hracích automatů. Podle tehdy nové vyhlášky nemělo hracích přístrojů v metropoli od roku 2008 přibývat. Na konci roku 2006 bylo na území metropole 7550 herních automatů ve 1422 provozovnách. Rudolf Blažek (ODS), který návrh vyhlášky předkládal, uvedl, že by měla vzniknout pracovní skupina, která se měla zabývat regulací počtu podniků, kde se provozují hrací přístroje.
Na základě požadavků starostů městských částí byl tehdy stanoven maximální počet automatů a zároveň omezen jejich provoz. A jaký byl v roce 2007 postoj vedení Prahy 3, kde bylo v té době 144 heren? "Zrovna tato městská část má problémy s gamblerskými aktivitami,“ podivil se tehdy zastupitel Petr Zajíček (KSČM) nad tím, že starostka naší městské částí nenavrhla žádné omezení provozu. "Jak si tedy máme vykládat slova o omezování heren z úst paní starostky Kozumplíkové ? Asi tak, že „skutek utek“? Nebo že by za tím bylo něco jiného?" podivovala se tehdy Jitka Eisenhammerová z Deníku.
Dnes si můžeme na webu P 3 přečíst tato slova paní Kozumplíkové (ODS): "... prosím všechny občany Prahy 3, aby podpořili naše úsilí a před hlasováním v Poslanecké sněmovně podepsali petici Za právo obcí reálně omezovat hazard na svém území.“
Petiční místo je dokonce umístěno přímo v recepci historické budovy Úřadu městské části Praha 3, na Havlíčkově náměstí 9. Radnice je mimořádně občanům přístupná i během víkendu, neboť poslanci Parlamentu České republiky budou hlasovat o Zákonu o loteriích již v úterý 13. dubna 2010.
Petice jako předvolební agitace
Pan primátor Bém (ODS) se chce také předvést před volbami jako bojovník proti novele, kterou prosazují v parlamentu jeho straničtí kolegové. Svolal na pondělí schůzi zastupitelstva (schůze ZHLMP přitom až do voleb původně zrušil kvůli obavám z předvolební agitace). Uslyšíme mnoho ostrých slov, ale jestli bude následovat i nějaký skutek, to poznáme již v úterý.