Kolik si vydělají politici Pecha, Langmaier (oba ODS), Poche(ČSSD) a další ve firmách napojených na město.

Kolik si vydělají politici  Pecha, Langmaier (oba ODS), Poche(ČSSD) a další ve firmách napojených na město.

Řada komunálních politiků přijímá benefity z městských firem, i když pobírají řádný plat. Ponor do finančních kanálů komunální politiky odkrývá fantaskní svět. Zatímco v nejvyšších patrech penězovody, které plnily kapsy zákonodárců, pomalu vysychají, o patro níž regionální prominenti počítají přivýdělky v milionech. A nic nenaznačuje tomu, že by se po volbách chtěli svých pašalíků vzdát.

Jak ukázala sonda HN do majetkových přiznání komunálních politiků, nejrozmařilejším státem ve státě je pražská scéna. Právě tam se rozdělují bezkonkurenčně nejvyšší benefity.

Bývalý radní hlavního města Martin Langmajer (ODS) ještě před pár týdny inkasoval pravidelný plat, který mu ročně vynesl přes milion korun. A vedle toho si rok co rok připsal další milion za funkce v městských firmách. Konkrétně: loni na jeho účet připutovalo 1,13 milionu za to, že sedí v představenstvu společnosti PRE distribuce. Pomohla mu k tomu všeobecně oblíbená klička, korektněji řečeno, analýza, jíž se ohánějí všichni pražští matadoři.

Totiž: podle zákona o střetu zájmů si radní nesmí nechat vyplácet odměny z firem, které vlastní jejich město. Jenže firmu PRE distribuce ovládá Pražská energetika holding. Že v tomhle podniku má Praha většinový podíl? Na to zákon nepamatuje. Langmajer ostatně není jediný, kdo operuje analýzou, která s legislativní dírou kreativně pracuje.

"Jaká klička? Na to je analýza," potvrzuje třeba pražský zastupitel za ČSSD Miroslav Poche, který si za členství v dozorčí radě Pražské energetiky vydělal loni 1,6 milionu korun. I vlastníkem Pražské energetiky není přímo město, nýbrž zmiňovaný energetický holding. "Já si ty peníze samozřejmě nenechávám, to by bylo trapné. Já můžu doložit, že dávám tu na postižené sportovce, tu na výstavu, tu na školy ve svém obvodě," dodává.

Plat jako vicepremiér

Zato Ondřej Pecha (ODS), zastupitel a radní Prahy 3, který se stal na přelomu roku i radním celého hlavního města, považuje peníze od tří městských a poloměstských firem za odpovídající odměnu. Dohromady loni inkasoval 1,785 milionu korun. "Já jsem v té době nebyl profesionální politik a nepobíral jsem plat. Musel jsem kvůli politice utlumit své ostatní aktivity. Já normálně, když pracuju, tak za to beru peníze. Z čeho myslíte, že žiju?" reaguje Pecha.

Pro názornost: jen z městských firem mu při přepočtu měsíčně přiteklo 148 tisíc korun, což je přibližně plat, který berou místopředsedové vlády.

Pecha, Poche či Langmajer patří k nejviditelnějším pražským benefitářům. Jak vyplývá z magistrátního seznamu, město ovládá nepřímo další dvacítku firem, která stojí mimo pozornost. Křesla si v nich zabrali i zastupitelé, kteří ani nemusí odevzdávat majetková přiznání.

Předseda klubu zastupitelů ČSSD hlavního města Prahy Jan Slezák například od roku 2005 sedí v představenstvu Energotransu, firmě stoprocentně vlastněné holdingem Pražská teplárenská. Jenom tantiéma od Energotransu za rok 2009 obohatí Slezákův rozpočet o 1 116 666 korun, upozornil nedávno server Motejlek.com.

Zadarmo bych to nedělal

Kličku, jak obejít zákon o střetu zájmů, našli ale i starostové městských částí. Na svých radnicích pobírají skoro milionový plat a vedle toho až milion z městských společností. A jak je to možné? Jednoduše to vysvětlují tím, že ve společnostech nezastupují zájmy své městské části, za což by peníze nebrali, ale hlavního města. A odměny se jim tak mohou hrnout na účet.

Dostupné příklady stačí k tomu, aby bylo nezpochybnitelné, že pražská komunální politika přináší svým prominentům na pašalících více peněz než angažmá v parlamentu. Jednou z nejštědřejších státních společností je kupříkladu ČEPS, který loni za členství v dozorčí radě poslal senátorovi Tomáši Julínkovi (ODS) "jen" 735 tisíc korun. A třeba společnost ČSA odměnila Jana Bürgemeistera (rovněž ODS) "pouhými" 481 tisíci.

Navíc premiér Petr Nečas v srpnu slíbil, že utáhne finanční kohouty státních firem, které ještě vrcholové politiky ve velkém honorují. Hodlá kupříkladu prosadit, aby poslanci ve správní a dozorčí radě VZP nebrali za své posty desetitisícové odměny. Jenže úsporná opatření se týkají pouze celostátní úrovně, o stupeň níž se nikdo sáhnout nechystá. Alespoň ne hned.

"My už jsme se o těch odměnách bavili a shodli jsme se, že tohle je otázka, která by se měla vyřešit po volbách," říká Boris Šťastný, jeden z lídrů pražské ODS. Nechuť měnit zavedený systém je ovšem více než znatelná. "Na rovinu říkám: kdybych za to neměl odměny, tak tam nesedím. Ručím za hospodaření těch společností celým svým majetkem," ohrazuje se novopečený poslanec a starosta Prahy 13 David Vodrážka, který ze společnosti Pražské služby jen předloni inkasoval 880 tisíc korun.

Rekordman: 1,79 mil.

Nejúspěšnějším komunálním politikem, pokud jde o vydělávání peněz ve firmách napojených na město, je podle předvolebního pátrání HN pražský radní Ondřej Pecha (ODS). Loni za své angažmá v Pražské plynárenské, Pražské plynárenské holding a Trade Centre Praha zinkasoval podle svého majetkového přiznání bezmála 1,79 milionu korun hrubého.

2 křesla = 2 příjmy: 997 tis.

Řada komunálních politiků přijímá benefity z městských a poloměstských firem i navzdory tomu, že pobírají řádný plat. Bezmála milion korun inkasuje například starosta městské části Praha 6 Tomáš Chalupa. Kromě toho pobírá další milion za funkce ve dvou firmách ovládaných městem.

Potenciální trafiky: 19 + 21

Firem, ve kterých si lze najít zajímavé místo, existuje na komunální úrovni celá řada. Hlavní město Praha má přímý podíl v 19 společnostech, které mají dohromady dalších 21 dcer.

 zdroj: ihned.cz


Související články

Prodávám levně plyn. Zn.: Jsem také komunální politik

Volební komapň za firemní peníze? Kandidát ODS do pražského zastupitelstva Pavel Hurda se dva týdny před volbami objevil nejen na volebních plakátech, ale v tisku se prezentuje jako šéf podniku, který voličům-zákazníkům zajišťuje příznivé ceny plynu. pokračování
reklama