Semily - město, které vzkvétá
22.10.2010 Eliška Bártová, Aktuálně.cz 1
Pod vedením mladého právníka a skauta Jana Farského se Semily staly českým unikátem, když se otevřeně postavily korupci ve veřejných zakázkách. Tři roky město aplikuje to, co ostatní politické strany mají teprve na papíře ve svých programech - transparentní zadávání zakázek. Město s devíti tisíci obyvatel vsadilo na absolutní otevřenost - na internetu zveřejňuje celý průběh výběrových řízení a to u všech zakázek nad 30 tisíc korun.
Na semilském webu tak lze zpětně dohledat, jak byla u které zakázky zpracována zadávací dokumentace, či jaká byla kritéria pro výběr vítěze. Kromě toho lze zjistit, kdo byl v hodnotící komisi, a kdo jak danou nabídku ohodnotil.
Na internetu jsou navíc volně a přehledně dostupné všechny smlouvy, které město s vítězem soutěže uzavřelo, včetně případných dodatků.
Nahlédnout do semilského transparentního systému zadávacích řízení můžete ZDE.
Za svoji transparentnost získaly Semily před dvěma lety první cenu v soutěži Otevřeno-Zavřeno, která hodnotí otevřejnost úřadů vůči veřejnosti.
Konec korupčního křoví
Farský se stal starostou ve svých 27 letech, když jím založené sdružení Volba pro Semily získalo v komunálních volbách přes 28 % hlasů. Uspěl také o dva roky později při volbách do krajských zastupitelstev.
"Mluvilo se o tom, že zakázky v Semilech provází korupce, a proto není jednoduché tady zakázku získat," vysvětluje, proč se rozhodl tnout po svém zvolení právě do této oblasti. "Nechtěl jsem hrát tu hru a ušpinit se. Proto jsem se rozhodl, že budeme dělat všechno transparentně."
Radnice například přestala oslovovat pouze omezený okruh firem, a nabídky začala posílat i třeba 15 společnostem.
"Ze začátku mi z firem volali a ptali se, jestli mají jen dělat křoví," říká starosta s narážkou na to, že při zmanipulovaných soutěžích je vítěz předem jasný, ostatní slouží jako alibi pro splnění podmínek. "Trvalo dlouho, než se podařilo zlomit pochybnosti, že je to jen na oko."
Ještě předtím, než zavedli tento model, snížil starosta ceny za stavební akce v rozpočtu o 20 procent. "Byl to takový trik na firmy," říká dnes. "Říkal jsem si, že se vždy zázračně strefují přesně do ceny, která je dána v rozpočtu. Zkrátka se podívají do rozpočtu a podle toho nasadí cenu, proto jsme riskli s vedoucím odboru investic, vše v rozpočtu snížit o 20 procent (ale měli jsme rezervu, ze které bylo možné čerpat, ale nebylo to potřeba). A najednou to šlo, a oni nabízeli nižší ceny."
Poté, co začal v Semilech platit transparentní systém zadávání zakázek, zjistilo vedení města, že cena zakázek klesla o 10-20 procent. Právě tolik procent bývá podle stavebníků při zakázkách běžně rozdělováno na úplatky.
"Například zakázku na rekonstrukci náměstí, kde byla původně cena 19 milionů korun, získala firma s nabídkou 15 milionů," pochvaluje si Farský. "Někdy se stane, že se nevyhneme následnému navyšování. Ale častěji se stává, že cena skončí nakonec ještě níž. Úředník, který má zakázky na starosti, je totiž radnicí motivován, aby cenu tlačil dolů. V průběhu akce firma bojuje o to, aby byly zaplaceny vícepráce, on naopak bojuje za to, aby pokaždé, když neseknou kladívkem, se to naopak objevilo jako méněpráce."
Válka nervů
Válka nervů
To, že se město pod vedením mladého starosty veřejně profilovalo jako protikorupční, se ale všem nezamlouvalo. Poté, co Semily vystoupily ze zažitého systému, začalo mít problémy s přidělováním veřejných peněz.
"Funguje to tak že ti, co rozdělují veřejné peníze - třeba z kraje, vám je nabídnou, ovšem s podmínkou, že výběrové řízení udělá konkrétní firma a vy se o nic nebudete starat," popisuje Farský režim rozdělování peněz, s jakým se osobně setkal.
"My jsme ale šli do voleb s tím, že nebudeme brát úplatky, ani podporovat klientelismus, proto jsme takové nabídky odmítali," říká. "Od té doby ale do města nešla z kraje, či z porcování poslaneckého medvěda ani koruna. Evidentně velké strany chtěly ukázat, že bez vazby na ně nechají město vyhladovět."
Dva roky podle starosty trvalo, než se situace zlomila. "Byla to válka nervů," popisuje. "Nakonec ale nemohli vydržet sem tak dlouho nic neposílat, když jsme měli připravené kvalitní projekty."
Semilský systém do celého Česka
Podle starosty ale Semily nežijí pouze bojem proti korupci, ale také změnou nenápadných detailů, které mnohdy stojí jen pár desítek tisíc korun.
Z šedivého města ležícím v údolí Jizery s dominantou bývalého Prioru místo náměstí se tak pomalu stává místo k příjemnému životu.
Zrekonstruovalo se malé náměstí, přibyly lavičky, kašna, odpadkové koše, květiny. Asfaltové parkoviště před hyzdícím nákupním centrem se brzy promění ve vydlážděné náměstí s okrasnými prvky.
V tuto chvíli už je v plném proudu také rekonstrukce sousedícího kina. Ze sálu pro 500 lidí zůstane třetinová kapacita, v nově uvolněném prostoru vznikne kavárna a knihovna.
„Tahle práce mě baví, je vidět, jak se město pod rukama mění. Je to nádherný pocit," pochvaluje si starosta Farský komunální roli. „To ve sněmovně je to horší, jsou to tisíce schůzek a výsledek není vidět."
Podle starosty teď lidé budou očekávat, že se společně s nabytou funkcí pohrnou do Semil státní peníze. "Určitě teď část lidí očekává, že když jsem poslancem, tak pošlu pár milionů pro fotbalisty, támhle pár dalších na nové oddělení nemocnice," říká. "Řada politiků si porcováním medvěda platila voliče, ale já proti jeho dělení budu tvrdě bojovat."
Původní text je mírně zkrácen, celý článek si můžete přečíst zde: http://aktualne.centrum.cz/domaci/volby/lide/clanek.phtml?id=669774
Jan Farský byl zvolen poslancem. Z 17. místa kandidátky TOP 09 se vyšvihl na místo první.
22.10.2010 Eliška Bártová, Aktuálně.cz 1
Související články
Po cyklostezce za miliony se ani po půl roce jezdit nesmí
14.10.2010 Jindřich Kodíček 1
V Praze stojí od května cyklostezka, která by ulehčila spojení do centra. Lidé ji ale používat nesmějí. Chybí úřední razítko a nemalý podíl na tom má radnice Prahy 3. pokračování
Paradoxy voleb do zastupitelstva Prahy 3 v roce 2010
21.10.2010 Martin Viktorín 14
Volby do zastupitelstva Prahy 3 skončily, přesto jisté pochybnosti zůstávají. Říkejme jim třeba paradoxy.pokračování