Dotace 2017 – polovina peněz pro Palác Akropolis, jiné kvalitní projekty bez podpory
Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes projedná přidělení grantů pro rok 2017. V kulturní oblasti poputuje přímo nebo zprostředkovaně téměř polovina rozdělovaných peněz do Paláce Akropolis, naproti tomu dnes již tradiční kulturní akce a sousedské slavnosti, jako jsou Žižkovské mezidvorky, Zažít město jinak nebo taneční projekty v divadle Ponec zůstanou téměř bez podpory.
Výsledky hodnocení grantů[1] vzešly z komplexního hodnotícího procesu, v němž posuzují kvalitu projektových žádostí komise v jednotlivých oblastech podpory, a to na základě předem stanovených hodnotících kritérií. Konkrétní částky k podpoře pak pro všechny oblasti podpory navrhuje a schvaluje výbor pro dotační politiku. Zejména výsledky v oblasti kultury ale působí dojmem, jako by žádná hodnotící kritéria neexistovala a o podpoře rozhodoval vládnoucí politický establishment.
„Jak jinak si lze vysvětlit, že největším příjemcem se opět stane obchodní společnost Art Frame Palác Akropolis, vlastněná žižkovským kmotrem Pavlem Hurdou (ODS), která na svých osm projektů získá 594 000 Kč, což je pětina celkového rozpočtu na kulturu? Pravidla pro hodnocení jsou nejsou nastavena špatně, bohužel se nedodržují,“ konstatuje Helena Ganická (Z), členka výboru pro dotační politiku.
Vedle peněz pro samotnou Art Frame Palác Akropolis mají dalších 870 000 Kč získat jiné organizace na pořádání akcí v Paláci Akropolis. Mezi ně patří např. s Akropolí personálně spřízněné organizace Public Art o.p.s. a Move Association s.r.o. nebo Rachot Production s.r.o., který má na adrese Paláce Akropolis svoje sídlo. Celkově tedy na jednu adresu poputuje téměř polovina všech peněz na kulturu na Praze 3.
Již tradičně se z podpory může těšit Obvodní myslivecký spolek Praha 3, ve kterém je členkou starostka Hujová, místostarosta Holeček nebo tajemník radnice Fišer.
V ostrém kontrastu k tomu je přístup k jiným, dnes již tradičním akcím nebo institucím v oblasti živé kultury a sousedských slavností. Divadlo Ponec, s Akropolí kulturním významem srovnatelná scéna, získá prostřednictvím Tanec Praha z.ú. podporu pouze na jeden z celkem sedmi projektů, a to ve výši 110 000 Kč. Zcela bez podpory pak skončí kvalitní projekty komunitního rázu jako Žižkovské mezidvorky, Zažít město jinak, divadelní projekty v alternativním prostoru Venuše ve Švehlovce či interkulturní festival RefuFest. Podpory se nedočkal ani Klub Přátel Žižkova, který v důsledku toho oznámil po 49 letech své existence zánik.
Zásady poskytování dotací, spoluvytvářené v minulosti naším klubem zastupitelů, považujeme za dostatečné. Problém je v tom, že nejsou důsledně dodržovány.
“Jednotliví hodnotitelé nebodují projekty podle stanovených kritérií ale celkově podle pocitu, neexistují protokoly z hodnocení, komise neprovádí slovní odůvodnění přidělených bodů, škrty v rozpočtech grantů navrhuje neprůhlednou metodou předseda dotačního výboru Tomáš Kalivoda spolu s radním pro kulturu Alexandrem Bellu (oba ODS). Nejen že k tomu nemají oporu v platných zásadách pro poskytování dotací, ale s tímto svým návrhem seznámili členy dotačního výboru až na samotném jednání, kde již bylo velmi málo prostoru změny,” kritizuje porušování pravidel Helena Ganická.
Zastupitelstvo MČ Praha 3 začíná dnes v 15:00 hodin v budově Havlíčkovo nám. 9. Na webu MČ bude k dispozici online přenos.
Odkazy:
Komentář k průběhu hodnocení kulturních grantů od Bohumila Čápa (Z), člena kulturní komise (aktivní po 15:00):
Kontakty:
Helena Ganická, členka výboru pro dotační politiku: helena.ganicka@zeleni.cz, 605 436 135
Ondřej Rut, předseda klubu zastupitelů ŽnS: rut.ondrej@gmail.com, 608 766 603
[1] Výsledky hodnocení jsou veřejně přístupné v rámci podkladů pro jednání zastupitelstva (str. 86):