60 let tunelu do Karlína
Dnes je tomu přesně 60 let, kdy byl otevřen slavný, pro někoho magický a stále více filmařsky atraktivní žižkovsko-karlínský tunel pro pěší.
Nápad na postavení tunelu, který by propojil průmyslový Karlín s hustě obydleným Žižkovem, se objevil už za První republiky. Do té doby se chodilo buď pěšky přes Vítkov nebo se kopec objížděl tramvají, ale obojí zabralo asi půl hodiny. Tenhle interval byl tunelem zkrácen na 4 minuty. Rudé právo k tomu tehdy napsalo: "Zvláště obyvatelé Žižkova, pracující v průmyslovém Karlíně, se již otevření tunelu nemohli dočkat. Vždyť se o něm mluvilo už za první republiky. Ale to se jen mluvilo, dělníci chodili dále přes poměrně vysoký vrch do práce. Nač by také kapitalisté usnadňovali lidem cestu do práce, když jim ani pravidelnou práci nedokázali zajistit."
Se stavbou tunelu se začalo ke konci roku 1949 a ražba byla dokončena v roce 1951. Stavební práce provedl národní podnik Baraba, což byla znárodněná firma Ing. Zdenko Kruliše. Tunel je projektován částečně také jako protiletecký kryt a měl být posléze doplněn i větví pro silniční vozidla. Ta ale nebyla nikdy realizována. Celá stavba byla otevřena 19.12.1953. Dle dobových fotografií šlo o velkou událost a zejména na žižkovské straně se sešly stovky lidí.
Užitečná stavba nebyla bohužel dostatečně promyšlena z hlediska napojení na ostatní komunikace. Tachovské náměstí (tehdy ještě Žižkovo) bylo postavením tunelu rozříznuto na několik rovnoběžných pruhů a charakter komorního náměstí byl tak zastřen. Schválně si zajděte někdy ke křoví na konci Tachovského náměstí a uvidíte, že stavbou tunelu byla vykopána obrovská jáma, která zabírá asi třetinu plochy celého náměstí.
Budoucnost Tachovského náměstí je otevřená a doufejme, že nadějná. Radnice Prahy 3 zadala celkem třem architektům vypracovat ideové studie na renovaci Tachovského náměstí. Rozhodnout o proměně Tachovského náměstí by se mělo už v příštím roce.
Shodou okolností až do 5.2.2014 je možné navštívit výstavu Zapomenuté Tachovské náměstí, kde jsou k vidění fotografie z doby před tunelem i po tunelu. 20 fotografií je vystaveno v salonku hospody U Slovanské lípy (Tachovské náměstí 6) a 15 fotografií je k videní v kavárně Bajkazyl (Tachovské náměstí 3).
Severní strana náměstí bývala uzavřena cihlovou zdí, uprostřed které byla vstupní brána na vrch Vítkov. Fotografie byla pořízena během Protektorátu.
fotografie Leopold Malich
Kamarádky Eva Straková a Zdeňka Malichová na Tachovském náměstí, kolem roku 1932
fotografie Leopold Malich
Začátek stavebních prací, v pozadí ještě cihlová zeď a schody vedoucí na Vítkov, asi 1950
fotografie Leopold Malich
Nové Tachovské náměstí pozbylo charakteru náměstí, kolem 1954
fotografie Leopold Malich
Jakékoliv užití fotografií je možné jen se souhlasem.