Čtenáři Kauzy3 přispívají na fotomapu starého Žižkova

Čtenáři Kauzy3 přispívají na fotomapu starého Žižkova

Do redakční pošty nám přišly staré fotografie od dvou čtenářů Kauzy3. Tento aktivní čtenářský zájem nás velmi těší o to více, jedná-li se o neznámé fotografie doplněné zajímavými informacemi. Panu Kazimourovi a panu Volkovi děkujeme.


Ledaři (kolem 1925) stojí na křížení ulic Čajkovského a Bořivojova

Ledařský povoz kolem roku 1925 stojí na křížení ulic Čajkovského a Bořivojova. V pozadí vidíme řeznický krámek Františka Jiráska, pozdějšího majitele domu. Ledaři zaváželi led do lednic pro uchovávání masa. Problém nastal, bylo-li potřeba například rychle rozmrazit prase, to se pak strčilo dětem pod peřinu na rozehřátí.
foto: Jan Kazimour


Památník na Vítkově bez sochy Jana Žižky (před 1950)

foto: Tomáš Volek

 

Pensijní ústav v období Protektorátu Čechy a Morava

Celkem běžná fotografie se známou budovou Pensijního ústavu je zajímavá tím, že byla pořízena v době Protektorátu Čechy a Morava. Při velkém zvětšení lze totiž na levé vlajce spatřit hákový kříž. Mezi 1939 a 1945.
foto: Tomáš Volek
 

Křížení ulic Vlkova a Víta Nejedlého v květnu 1945

Křížení ulic Vlkova a Víta Nejedlého v květnu 1945. Na balkónku v 1. patře si prosím povšimněte vývěsní cedule restaurace V Pekle nebo též Peklo, která fungovala snad jen během 2. světové války. Do hospody vedly 2 vstupy (nárožní vstup vedl do jakési vinárny a přímo k výčepu byl ještě druhý vstup z ulice Palackého (dnes Vlkova). (Tento vstup je dnes ještě znatelný, byť částečně zazděný). Interiér odpovídal jménu hospody, na stěnách totiž byly malby čertů a čertic. Na stěně za pípou byl vyobrazen sám velký vůdce Adolf Hitler jako Lucifer vládce pekla. Hostinský se jmenoval Eisenhammer (nebo tak nějak). Byl to vysoký, silnější, plešatý chlap s knírem. Provoz restaurace Peklo byl ukončen zřejmě v roce 1946.
foto: Tomáš Volek
 

Pohled Vlkovou ulicí směrem ke kostelu v květnu 1945

foto: Tomáš Volek


Celou fotomapu si můžete prohlédnout zde.


Související články

Film: Tvář Žižkova, FAMU 1989, režie Petr Václav, 12 min.

Studentský film režiséra Petra Václava je poeticky laděným portrétem Žižkova v roce 1989. Film zachycuje záběry dnes již zmizelých reálií, které podbarvuje hudba Sergeje Prokofjeva. V druhé polovině si student FAMU klade otázku, jestli měla asanace Žižkova v průběhu 80. let smysl a komu prospěla.pokračování

Na fotomapě přibyly další fotografie

Do redakční pošty nám přišlo 11 fotografií od pana Josefa Vaňka. Většinou jde o naskenované 16mm diapozitivy pořízené na film Mikroma. Prohlédněte si nezvyklé fotografie Žižkova z let cca 1960 až 1990. Některá místa byste dnes už nepoznali. Panu Vaňkovi moc děkujeme a prosíme ostatní, kterým doma leží podobné poklady, ať se s nimi směle pochlubí.pokračování
reklama