Čtenáři Kauzy3 přispívají na fotomapu starého Žižkova
Do redakční pošty nám přišly staré fotografie od dvou čtenářů Kauzy3. Tento aktivní čtenářský zájem nás velmi těší o to více, jedná-li se o neznámé fotografie doplněné zajímavými informacemi. Panu Kazimourovi a panu Volkovi děkujeme.
Ledaři (kolem 1925) stojí na křížení ulic Čajkovského a Bořivojova
Ledařský povoz kolem roku 1925 stojí na křížení ulic Čajkovského a Bořivojova. V pozadí vidíme řeznický krámek Františka Jiráska, pozdějšího majitele domu. Ledaři zaváželi led do lednic pro uchovávání masa. Problém nastal, bylo-li potřeba například rychle rozmrazit prase, to se pak strčilo dětem pod peřinu na rozehřátí.
foto: Jan Kazimour
Památník na Vítkově bez sochy Jana Žižky (před 1950)
foto: Tomáš Volek
Pensijní ústav v období Protektorátu Čechy a Morava
Celkem běžná fotografie se známou budovou Pensijního ústavu je zajímavá tím, že byla pořízena v době Protektorátu Čechy a Morava. Při velkém zvětšení lze totiž na levé vlajce spatřit hákový kříž. Mezi 1939 a 1945.
foto: Tomáš Volek
Křížení ulic Vlkova a Víta Nejedlého v květnu 1945
Křížení ulic Vlkova a Víta Nejedlého v květnu 1945. Na balkónku v 1. patře si prosím povšimněte vývěsní cedule restaurace V Pekle nebo též Peklo, která fungovala snad jen během 2. světové války. Do hospody vedly 2 vstupy (nárožní vstup vedl do jakési vinárny a přímo k výčepu byl ještě druhý vstup z ulice Palackého (dnes Vlkova). (Tento vstup je dnes ještě znatelný, byť částečně zazděný). Interiér odpovídal jménu hospody, na stěnách totiž byly malby čertů a čertic. Na stěně za pípou byl vyobrazen sám velký vůdce Adolf Hitler jako Lucifer vládce pekla. Hostinský se jmenoval Eisenhammer (nebo tak nějak). Byl to vysoký, silnější, plešatý chlap s knírem. Provoz restaurace Peklo byl ukončen zřejmě v roce 1946.
foto: Tomáš Volek
Pohled Vlkovou ulicí směrem ke kostelu v květnu 1945
foto: Tomáš Volek
Celou fotomapu si můžete prohlédnout zde.