Pozdrav ze sokolovny

Pozdrav ze sokolovny

Budovu sokolovny nalezneme v každém menším městečku, a tak i Žižkov samozřejmě měl a má svou sokolovnu. Budova č.p. 929 stojí v dolní části Koněvovy (dříve Poděbradovy ulice). Tělocvičná jednota Sokol Žižkov byla založena roku 1872 na schůzi v hostinci U bílého beránka v Roháčově ulici a účastnilo se jí 28 členů.

 

Všechny obrázky tohoto článku lze zvětšit kliknutím

Sokolové nedisponovali vlastním prostorem, a tak v prvních letech cvičili po hospodách. Zde ale nebyli vítanými hosty zejména kvůli jejich nízké útratě. Jednota se však rozrůstala a radnice si toho všimla. Roku 1890 darovalo zastupitelstvo Žižkova jednotě pozemek pro stavbu tělocvičny. Pozemek sokolové prodali a za utržené peníze nakoupili ten, na kterém stojí dnešní budova. Roku 1898 ji dokončil stavitel František Hodek. Celkový účet za budovu sokolovny byl 58 400 zlatých.

Pohlednice vydaná nákladem sokolské jednoty zachycuje budovu krátce po jejím dostavění (1898)

Pohlednice vydaná nákladem sokolské jednoty zachycuje budovu krátce po jejím dostavění (1898)
Ačkoliv i dnes stojí budova sokolovny v téměř nezměněné podobě, nepoznáme ji okamžitě, protože jsme zvyklí dívat se na ni jinak. Původní budova byla částečně nárožní a po obou bočních stranách osamělá. Na spodní kraj domu navazovala cihlová zeď, která možná ohraničovala venkovní hřiště. Vchod na domnělé hřiště vedl skrz zdobenou bránu a nacházel se v místech, kudy dnes vcházíme do trafiky.

Sokolovna skrytá za stromy v roce 1901
 
Sokolovna skrytá za stromy v roce 1901
Druhá pohlednice nám poodkrývá více dnešní Koněvovu ulici. Za pozornost stojí zejména fakt, že Koněvka byla, až kam oko dohlédne hustě lemovaná po jedné straně stromy.
V roce 1933 přistavěli sokolové po levé straně novou sokolovnu ve funkcionalistickém stylu, čímž částečně zanikl boční štít. I dnes jsou však zbytky tohoto štítu vidět.

Sokolovna jako častý motiv víceokénkových pohlednic (1899)
 
Sokolovna jako častý motiv víceokénkových pohlednic (1899)
Pohlednici č.3 zařadil předchozí majitel do roku 1897, jak je patrno z poznámky tužkou. Bohužel nevím, co jej k tomu vedlo, protože budova je z roku 1898 a poštovní razítko na zadní straně nese datum 7.9.99.
Úlohu, jakou budova sokolovny sehrávala v životě města Žižkova, si dnes asi představíme jen stěží. Předpokládám však, že to bývala jedna z hlavních budov města. 

Sokolovna spolu s radnicí a vyhlídkou na Vítkově (1901)

Sokolovna spolu s radnicí a vyhlídkou na Vítkově (1901)
Předchozí anketa našeho zpravodaje Kauza3.cz se ptala po žižkovských dominantách. Zvítězil v ní kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Na přelomu století by anketa alespoň podle pohlednic dopadla takto: 1. radnice, 2. vyhlídka na Vítkově a na 3. místě by skončila sokolovna. Spolu s kostelem svatého Prokopa a školními budovami patřily tyto stavby k nejčastějším motivům víceokénkových pohlednic.
Tato pohlednice (4) je adresována panu Prokopu Honzíkovi, cukráři z Čáslavi, a píše mu ji teta: Milovaný synovče! Radujem se z tebe, žes tak moudrý a na strýce a tetu si zpomněl. Přijmi ode mě a strýce srdečný pozdrav! Piš psaní, co s tebou stalo, jsili ženatý nebo svobodný ještě. Neslyšeli jsme o tobě již kopů let! (27.9.1901)

Sokolovna a škola na Komenského náměstí (asi 1899)
 
Sokolovna a škola na Komenského náměstí (asi 1899)
Ne moc pěkně kreslená pohlednice zachycuje sokolovnu trochu zjednodušenou a schematizovanou. V popředí si povšimněme dvou stojících sokolů. Prozrazují je pírka za jejich klobouky.


Sokolovna za hradbou stromů (asi 1910) 


Sokolovna za hradbou stromů (asi 1910)
V pravém spodním rohu si lze všimnout 2 vodorovných rýh – tramvajových kolejí. Tramvaj těmito místy jezdila od roku 1910 do roku 1977. O historii této tratě se lze více dočíst zde: http://www.prazsketramvaje.cz/view.php?cisloclanku=2006041585

Koněvova ulice se sokolovnou (kolem 1920)
 
Koněvova ulice se sokolovnou (kolem 1920)
Z dnešního pohledu je možná nejzajímavější tato pohlednice, neboť nám ukazuje kus Žižkova, který vzal za své v 80. letech. Sokolovna je tu tak nějak mimoděk, autorovi šlo o zobrazení rozvinutého a moderního města. Rušná ulice, mnoho lidí v ní, obchody, tramvajové koleje… Sloup vlevo nese ceduli s nápisem Stanice elektrické dráhy, paní v bílé sukni tedy zřejmě čeká na tramvaj. Z ostatních nápisů lze jasně přečíst cukrářství (Komersovo), sklad nábytku, parfumerie a obuv.
Autor tohoto záběru stál přibližně před dnešním řeznictvím na Koněvce, vlevo je ústí do Rokycanovy ulice a v místě Komersova cukrářství dnes stojí panelový blok, o kus výš je Billa.

Asanace Žižkova v 80. letech zlikvidovala celý blok domů vpravo. Byl to však jen začátek, ve druhé fázi měly vzít za své i další bloky domů včetně sokolovny. Podle nejotrlejších plánů tudy měla vést dvouúrovňová víceproudá dálnice.

Sokolovna dnes

Aktuální obrázek sokolovny (autorkou fotografie je Linda Urbánková)

Literatura: Augusta, P.: Nová kniha o Praze 3, Milpo, Praha 1999.
 


Související články

Trocha historie Prahy 3 - Pozdrav z Kostnického náměstí na dobových pohlednicích

Jedním ze čtyř hlavních náměstí starého Žižkova je Kostnické náměstí. Není sice náměstím nejstarším, ale bez nadsázky připomíná starosvětskou atmosféru více než jiná místa na Žižkově. Založeno bylo roku 1889 a jako Kostnické se jmenovalo vždy. Název je odvozen od německé Kostnice na Rýně, kde byl souzen a roku 1415 upálen Jan Hus. Svažitý terén ...pokračování
reklama