Diskuse

Reakce na příspěvek

Drobné úpravy

3.3.2014 11:12 vložil Irena Tyslová

Děkuji redakci za hezký článek s krásnými fotkami. Považuji téma dlouhodobé neexistence Žižkovského centra a funkčního náměstí za velmi důležité, ale rady k tomu nemám. Snad jen, že Praha 3 se 70 tisíci obyvateli je tak velká, že jedno centrální náměstí určitě nestačí. Jen je škoda, že většina náměstí je mrtvých.
Jen bych chtěla doplnit, že první Olšanský hřbitov vznikl na místě původního morového hřbitova, z roku 1679, kaple Sv. Rocha (patrona chránícího proti moru) tu byla postavena o rok později (datum na fasádě). Dalších více než sto let se hřbitov nepoužíval. Josef II. v roce 1784 zakázal pohřbívat ve městech (kvůli otravám spodní vody a šíření chorob) a tak vzniklo mnoho nových hřbitovů, takových těch s krásnými vyhlídkami na vesnice, louky a pole, které z českého a moravského venkova známe. Pražská města se pak rozdělila na levý a pravý břeh Vltavy, lidé z měst na levém břehu - Malé Strany a Hradčan pohřbívali na Malostranském hřbitově u dnešní Plzeňské, Lidé z měst na pravém břehu (Starého a Nového města) začali pohřbívat na Olšanech. Další Olšanské hřbitovy II.-XI. vznikaly posléze, podle potřeby.
A ještě jedna poznámka: Myslíte, že fotka hospody U Zeleného stromu s koňským povozem může být opravdu ze 70. let? Já myslím, že ne. Koně bych na Žižkov zařadila nejpozději mezi světovými válkami. Ta 70. léta si na Žižkově pamatuju, to už by za hospodou musela stát nová škola.



antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole jsou povinná.
reklama