Vyzkoušeli jsme bezplatný WiFi Internet v Praze 3 - AKTUALIZOVÁNO
Čas od času jsem zaslechl kusé informace o projektu bezplatného Internetu na území Prahy 3. Rozhodl jsem se jej vyzkoušet a pro čtenáře Kauzy3 získat co nejvíce informací.
Co je to vůbec WiFi?
Pro mnohé netřeba vysvětlovat, pro zbytek alespoň krátce. WiFi je technologie sloužící k bezdrátovému propojení počítačů na desítky až stovky metrů. V námi popisovaném případě má sloužit k pokrytí částí Prahy 3 a k bezplatnému napojení do sítě Internet. WiFi je dnes vybavena většina nových notebooků a čím dál více se vyskytuje i v mobilních telefonech.
Co se v Praze 3 nabízí?
Své hledání jsem začal na webu. Na adrese www.praha3.net lze najít stručnou prezentaci projektu stejnojmenné sítě – tedy Praha3.net. Hned na úvodní stránce je uvedena stručná charakteristika projektu pohledem provozovatele.
"Vedení radnice pro občany své městské části připravuje pod názvem Praha3.net projekt, který v některých oblastech Prahy 3 nabídne připojení k internetu zdarma.
Projekt umožní připojení uživatelů především na veřejných místech, postupně se jej budeme snažit rozšiřovat i do obytných zón. V rámci pilotního půlročního projektu je plánováno spustit celkem deset vysílačů. Zatím jsou v provozu tyto lokality: park Parukářka (vrch Svatého Kříže), Havlíčkovo náměstí a část Bořivojovy ulice.
Provozovatelem je ve spolupráci s MČ Praha3 počítačová síť FIBER Network, provozující Internetové a jiné telekomunikační služby na Žižkově."
Překvapilo mě, že ačkoliv je zde projekt prezentován jako aktivita radnice, není na oficiálním webu Prahy 3 o síti ani zmínka. Proto jsme se společně s kolegou obrátili na tiskového mluvčího Prahy 3 pana Sotonu. Kromě vztahu Prahy 3 k projektu nás zajímalo, zda se radnice podílí na financování sítě. Dostalo se nám následující odpovědi:
"Praha3.net je pilotní analytickou fází projektu „Praha 3 bezdrátová,“ který vzniká v gesci radnice. Cílem projektu je budoucí pokrytí veřejného prostranství – především náměstí a veřejné parky - WiFi signálem. Pilotní projekt má zmapovat technické okolnosti budoucího pokrytí a především zájem veřejnosti o takovouto bezplatnou službu. Výsledky tohoto pilotního projektu v současné době analyzujeme. Síť Fiber Network využívá radnice pro tuto analýzu na základě dohody bezplatně."
Já si ještě dovolím dodat, že síť FIBER Network je provozována fyzikou osobou se sídlem v Praze 3. Provozovatele jsme se opakovaně pokoušeli kontaktovat s prosbou o odpověď na několik dotazů zaměřených především na budoucí plány a stávající možnosti sítě. Bohužel jsme doposud nedostali odpověď. Škoda.
Praktický test
Dnes jsem vyrazil na Parukářku, abych osobně okusil funkčnost služby. Připojení jsem zde zkoušel na několika místech a s příjmem signálu jsem při žádném z testů neměl problém. Síť se hlásí jako neklíčovaná, avšak při prvním přihlášení jste automaticky odkázání na web projektu, kde je třeba provést registraci. Vše se povedlo hned na poprvé a já mohl brouzdat po Internetu. Kromě notebooku jsem se bez problémů přihlásil i prostřednictvím smartphone.
Mile mě překvapila rychlost připojení, která se pohybovala kolem 1 Mbit/s (download), přitom provozovatel uvádí, že dosahovaná rychlost by se měla pohybovat kolem 128 kbps. Realita zde předčila očekávání.
Pokrytí
O přesném pokrytí se mi nepodařilo získat zcela dostatečné informace. Z webu provozovatele jsem nabyl dojmu, že není příliš aktualizovaný. Na jednom místě jsem se například dočetl „novinku“, že v květnu 2008 se „chystá“ spuštění 10 vysílačů, které by měly pokrýt většinu území středního Žižkova. Nejsem si jist, zda k tomuto kroku nakonec došlo, každopádně na uvedené mapce jsou jen 3 menší ostrůvky pokrytí signálem (mapa převzata z prezentace projektu - po kliknutí se otevře větší do nového okna).
Pokud bych měl vyjádřit své preference, upřednostnil bych spíše lokality s větším výskytem lidí. Nedělám si iluze o tom, že pejskaři budou do parku vyrážet s notebookem. Naopak vzhledem k zvyšujícímu se podílu mobilních telefonů s možností připojení prostřednictvím WiFi bych uvítal pokrytí frekventovaných tramvajových zastávek, nebo pokrytí budov úřadu Prahy 3 (není to tak dlouho, co jsem zde ve frontě na úředníka strávil cca 45 minut).
Závěr
Podobný projekt, který vznikl v Praze 5, byl v době svého vzniku poměrně dost medializován a kromě pozitivních ohlasů se ozývaly i četné výtky. Kromě názorů, že se jedná o mrhání s veřejnými prostředky, se zde objevila i námitka, že jde o nekalou konkurenci pro firmy, které si musely svou infrastrukturu vybudovat za vlastní prostředky a nebyly na rozdíl od obecního Internetu dotovány z rozpočtu městské části.
Osobně mi připadá tato aktivita spíše sympatická, ale zatím mám pocit, že celý projekt ustrnul v půli cesty. Samozřejmě zaleží také na tom, jak by byla síť financována a jakou částkou by v případě svého dobudování zatížila obecni rozpočet. Svou roli může hrát také fakt, že jestliže ještě před 2 roky by spuštění obecního Internetu bylo vnímáno jako novátorský počin, dnes je bezplatné WiFi připojení přirozenou nabídkou mnoha restaurací a kaváren. Navíc finanční dostupnost mobilního Internetu se stále zlepšuje a proto lze ve výhledu 2- 3 let diskutovat nad významem větších investic do podobných sítí. Každopádně projekt zatím řadím do naší sekce „Dobré kauzy“ :-)
Po vydání našeho článku jsme dostali email provozovatele s odpověďmi na naše dotazy:
1) Kdo je iniciátorem projektu PRAHA3.NET?
Projekt inicializovala MČ Praha3, my jsme přišli s návrhem pilotního provozu.
2) Jaké je vaše cílové pokrytí ve výhledu konce roku 2009?
Pokrýt více veřejných míst, již spuštěny vysílače pokrývající Tachovské nám., Havlíčkovo nám., park Parukářka, část Bořivojové ulice, část Ostromečské ulice, v přípravě je porytí Prokopova nám. části Roháčovy ulice, park okolo stadionu Viktorky Žižkov, více záleží na dohodě s MČ Prahy3. Do projektu je možné také připojit restaurace popř. podniky na Praze3, kteří chtějí hostům nabídnout WiFi internet zdarma.
3) Jaká je účast MČ Praha 3 na tomto projektu?
Tento pilotní provoz je v plné kompetenci naší sítě, pro MČ poskytován bezplatně, více záleží na dalších jednáních.
Pokud víte o projektu více, podělte se o informace v diskusi pod článkem.
Můžete také nahlédnout do databáze míst s bezplatným přístupem k Internetu v celé ČR – Free-WiFi.cz