Sníh nepadá jenom z nebe 2
V prosinci 2010 zaplavil sníh Prahu. Při oblevách pak docházelo k pádu sněhu z mnoha střech v celém městě. Padající sníh ohrožoval chodce a demoloval parkující automobily. Majitelé domů a majitelé aut se pak mnoho měsíců vyrovnávali s mnoha problémy. Jak tomu předejít? Přinášíme několik rad..
Co mají dělat majitelé domů než se zima zeptá
Majitel domu se může připravit na zimu instalací sněholamů na střechu. Pro běžně velký žižkovský dům může být cena háků a tyčí zadržujících sníh mezi dvaceti a třiceti tisíci korun.
Důležité je mít dobré pojištění. Vedení Společenství majitelů bytových jednotek i soukromí majitelé domů by si měli projít pojistné smlouvy. Záludnosti se ukrývají v těch mnoha stránkách psaných malinkými písmenky. Pokud smlouvě nerozumíte, nechte si ji vyložit na pobočce pojišťovny.
V každém případě smlouva musí obsahovat pojištění škod na majetku a zdraví jiných osob. Měla by mít i ustanovení o úhradě jiných škod a požadavků jako je ušlý zisk poškozených, pronájem náhradního vozidla, úhrada soudních poplatků, pojištění předsedy a členů vedení společenství atd.
I při dobré pojistce hrozí, že majitel auta dostane uhrazenu jen část nákladů na opravu a zbytek bude soudně vymáhat na majiteli domu.
Znamením pro vás může být, že dobrá pojistka nemůže být úplně levná. Ročně vás přijde na 20 – 30 tisíc korun ročně pro celý dům.
Dobrá pojišťovna vám umožní vyřídit vše po internetu včetně zaslání fotografií a skenovaných dokladů a protokolů. Velmi to urychluje vyřízení škod.
...a když napadne sníh
Je rozhodně dobré si zajistit horolezce na shoz sněhu ze střechy. Cena je od 6 tisíc za jeden úklid, ale pro rohový velký dům to může být i pětkrát víc.
Jako majitel domu nemůžete bránit nikomu v parkování před vaším domem. Chodník a vozovka patří městu. Pokud zavoláte Městskou polici a požádáte ji o odstranění vozidel ohrožených pádem sněhu, odpovědí vám, že se nejedná o přestupek a auta pod vaší střechou mohou parkovat jak se jim zlíbí.
Policisté mohou při dobré vůli chodník označit obligátní pásku s označením Policie. To však nemá žádnou právní platnost a kdokoliv může pásku odstranit.
Můžete ještě sami zahradit chodník a parkoviště před domem a označit jej cedulemi např. Pozor padá sníh. To zkomplikuje soudní nároky poškozených majitelů aut a chodců. Ale k takovým opatřením nejsou nastavena žádná pravidla. Teoreticky by vás mohla za zábor stihnout i pokuta. Zlegalizovat zábor komunikace lze na Odboru dopravy na městském úřadě P3. Zábor ale stojí peníze a vyřízení trvá i několik týdnů a velké smrtelně nebezpečné rampouchy se vytvoří za den. Takže v podstatě jako majitel domu můžete při oblevě jen čekat a pak platit.
Co může udělat majitel auta
Především by se měl vyvarovat parkování pod jižní fasádou domů. Dochází zde během dne k odtání a pádu sněhu.
Pokud je dům, nebo chodník označen nápisy Pozor padá sníh, je dobré u něho neparkovat. Pojišťovna může odmítnout uhrazení škody. Soud může namítat, že jste neuposlechli varování a vystavili dobrovolně riziku svůj majetek, či zdraví.
V případě škody způsobené pádem sněhu a ledu ze střechy musíte zjistit majitele budovy a obsah pojistné smlouvy na dům. Jak a do jaké výše je majitel domu pojištěn. Pokud to není možné, zvažte uplatnění uhrazení škody ze svého pojištění na vozidlo. K záznamu o škodě musíte povolat Policii.
V každém případě si auto i okolí vyfotografujte a snímky pečlivě uschovejte.
V případě větší kalamity se v ulicích pravděpodobně objeví naháněči ze zprostředkovatelských agentur. Je lepší se jim vyhnout. Objednejte si odtah vozidla a vyberte si opravnu sami přímo po konzultaci se svou pojišťovnou. Ceny nabízené naháněči mohou být i dvojnásobné. Hrozí, že nakonec „výhodnou cenu“ zaplatíte sami ze svého.
Přeji Hezkou zimu