Žižkovské listy: pomsta žižkovského kmotra?
3.10.2014 Martin Viktorín 1
Poprvé se nám tenhle časopis dostal do rukou před čtyřmi lety. 36 stran plnobarevného tisku na celkem kvalitním papíře – zdarma. Na první pohled profesionální dílo šikovných lidí. Uvnitř časopisu rozhovory se zajímavými osobnostmi. A opravdu ostře laděná politika. S minimálním podílem inzerce to od začátku vypadalo na takové mediální perpetuum mobile.
Je zřejmé, že spolu s blížícími se volbami proniká na stránky Žižkovských listů politika čím dál více. Z původně lifestylového magazínu se čím dál více stává především politický nástroj. Časopis je zdrojem řady odvážných tvrzení, která jsou spíše než fakty podložena expresivně laděnými titulky a skandalizujícími slovními obraty.
Vydavatelem časopisu je společnost Viktoria Newspaper, a.s. Společnost se základním jměním 9 mil. Kč bez veřejné vlastnické struktury nemá žádnou internetovou prezentaci a dle internetu se zdá, že Žižkovské listy jsou jejím jediným projektem.
Kdo platí Žižkovské listy?
Více či méně úspěšné pokusy vydávat na území Prahy 3 tiskoviny, jež budou financovány pouze z inzerce nejsou ničím novým. Od roku 1989 se jich tu vystřídala celá řada a dodnes se takové projekty objevují, ale s rostoucím významem internetu jich spíše ubývá. Podíl reklamy se zpravidla pohybuje kolem 50 % a více, protože teprve poté začíná být časopis samofinancovatelný.
Žižkovské listy se této praxi vymykají. Některá čísla neobsahují inzerci naprosto žádnou (např. 1/2014) nebo v minimální míře. Do roku 2012 (kdy byla ODS v koalici) patřila mezi časté inzerenty samotná Praha 3. Ačkoliv měla vlastní Radniční noviny, nedělalo městské části problém, aby si v Žižkovských listech platila celostránkové inzeráty. Tato praxe se změnila po odchodu ODS do opozičních lavic. Dalším věrným inzerentem bývala také Pražská plynárenská a.s. a to opět především v době, kdy jejím předsedou představenstva byl Pavel Hurda (bývalý předseda ODS na Praze 3). Podobný klíč lze aplikovat dodnes, protože pokud zde již někdo inzeruje, jedná se většinou o firmy nějakou formou spřízněné s bývalým předsedou místní ODS Pavlem Hurdou.
Inzerenti Žižkovských listů
Pražská plynárenská, a.s. - do doby, kdy byl Pavel Hurda předsedou představenstva
Sejida trans rescue – firma člena ODS na Praze 3
Hotel Vítek v Českém Krumlově – majitel Pavel Hurda
MČ Praha 3 – do doby, kdy byla ODS členem koalice
Palác Akropolis – majitel Pavel Hurda
Naše zkušenost přitom říká, že Žižkovské listy o inzerenty ani moc nestojí. Na poptávku jednoho z pražských podnikatelů, který se zajímal o ceník inzerce, redakce jakkoliv nereagovala ani po týdnu.
Nechali jsme si vypracovat kalkulaci od několika tiskáren a při nákladu 30 000 výtisků (orientační počet bytových schránek v Praze 3) lze cenu tisku + roznosu předpokládat kolem 140 000 Kč za jedno číslo. Po připočtení nákladů na tříčlennou redakci (90 000 Kč) v kombinaci s minimální inzertní plochou je zřejmé, že časopis „zdarma“ někoho rozhodně stojí nemalé peníze. Není snadné dopočítat se, kolik čísel Žižkovských listů vyšlo, ale v tiráži je uvedeno, že časopis vychází měsíčně. Počítejme tedy, že za 4 roky vyšlo asi 40 čísel, což při orientační ceně 230.000 Kč za číslo dělá pěkných 9,2 milionů.
Infobox:
Například u tiskárny MORAVIAPRESS a.s., která se tiskem podobných titulů zabývá, by jeden výtisk vyšel na 3,25 Kč. Neadresné rozeslání u České pošty vychází u tiskoviny této gramáže na zhruba na 1,50 Kč. Při nákladu 30 000 výtisků vychází náklady na tisk a distribuci na částku 142 000 Kč. Tato suma je pouze orientační a vychází z námi dostupných informací. |
Mediální pomsta světu?
Zajímavým pojítkem mezi bývalým vedením radnice a Žižkovskými listy je také osoba Jeronýma Janíčka, který v minulosti zastával funkci vedoucího Oddělení vnějších vztahů a komunikace Úřadu městské části Praha 3. Pan Janíček publikoval knihu o Paláci Akropolis,s Pavlem Hurdou se velmi dobře zná.Po ukončení jeho angažmá na radnici Prahy 3 se přesunul do Žižkovských listů a v časopise samotném se nechával titulovat jako „vydavatel“Dnes však jeho jméno na stránkách listů již nefiguruje.
Spojitost s bývalým předsedou místní ODS potvrzuje i řada lidí z jeho okruhu. Pavel Hurda se prý cítí nedoceněn za své dlouhodobé „dílo“ v Praze 3. V roce 2012 byl starostkou z TOP 09 a ostatně i dalšími lidmi ze stávajícího vedení odsunut na vedlejší kolej. V letošních volbách již vůbec nekandiduje a dokonce prý zvažuje své členství v ODS. Žižkovské listy tak mohou být jeho politickou vendetou a hořkým završením kariéry.
3.10.2014 Martin Viktorín 1