Jackpot Prahy 3
Radnice v boji proti hazardu hlásí úspěchy. Oproti minulosti je dnes v ulicích Prahy 3 jen polovina heren a kasin, největší změny mají ale teprve přijít. Opozice považuje plán za nedostatečný.
Radnice Prahy 3 již delší dobu vede boj proti hazardu na svém území. Od ledna jsou výsledky její snahy vidět i v ulicích městské části, odkud zmizelo 75 heren a kasin. Další změna pak obyvatele Prahy 3 čeká s příchodem roku 2015, kdy má být zastaven provoz dalších 63. Oproti původní proklamaci „nulové tolerance hazardu“, se kterou radnice pod vedením Vladislavy Hujové přišla (více info zde) již v době předešlé koalice (TOP 09 a ODS), má však na Žižkově dlouhodobě zbýt sedm kasin.
Proč od původního plánu radnice slevila, zdůvodňuje její tiskový mluvčí Stanislav Kněnický tím, že kdyby se Praha 3 zbavila všech heren a kasin, přišla by i o magistrátní peníze na podporu sportu. Ty totiž pocházejí právě z hazardu a Magistrát je nově chce rozdělovat podle počtu hracích automatů a ne podle počtu obyvatel. „Pro městské části, které nebudou mít na svém území žádný výherní hrací přístroj, by to znamenalo, že po roce 2014 nedostanou už ani korunu,“ vysvětluje Kněnický.
Radnice se tedy rozhodla udělat kompromis. Zruší podle původního plánu všechny herny, ale zachová sedm kasin, na která se vztahuje přísnější legislativa.
Proti zachování kasin protestuje opoziční ODS. Ve svém vyjádření pro Pražský deník (více info zde) si Ondřej Pecha (ODS) stěžuje, že vedení radnice v tichosti a „bez širší politické diskuze“ opustilo od plánu dostat z Prahy 3 hazard úplně. „Sedm skutečně není nula. A nulovou toleranci hazardu prosazovala ODS již v minulém volebním období,“ říká Pecha.
Při pohledu na množství automatů mezi lety 2008–2012, kdy ODS byla ve vedení radnice, však působí jeho kritika lacině. V té době totiž zůstávalo množství automatů i heren přibližně neměnné, skutečná změna nastává až nyní.
Jako omluva ODS může hovořit fakt, že v minulosti měly obce menší možnosti, jak s hazardem bojovat. I dnešní úspěchy radnice jsou ulehčeny souběhem změn legislativy s ochotou Magistrátu městským částem pomoci.
Radnice Prahy 3 v minulosti neměla přímý vliv na regulaci hracích automatů na svém území. Jeden typ automatů (videoloterijní terminály, VLT) povolovalo Ministerstvo financí, zatímco druhý (výherní hrací přístroje, VHP) spadal do kompetence pražského Magistrátu. Možnost Ministerstva povolovat automaty i bez souhlasu obce byla dlouhodobým terčem kritiky, Ministerstvo totiž často povolovalo automaty na místech, na kterých je radnice předtím zakázaly. Tím jim prakticky znemožnilo hazard na svém území regulovat, což je vidět i na číslech z Prahy 3.
Situace se ale změnila díky novelizaci loterijního zákona z roku 2011. Podle jeho nového znění může Ministerstvo financí povolovat hrací automaty pouze v místech, kde to umožňuje vyhláška obce. „Tam, kde městská část nemá nic vyhláškou povoleno (a městská část Praha 3 kromě 7 kasin s povolením žádných VLT nepočítá), už ministerstvo financí nic nového povolit nemůže“, vysvětluje Kněnický.
U dnešní asi tisícovky VLT automatů tedy radnice pouze čeká do konce roku 2014, kdy skončí platnost ministerských povolení. A „magistrátní“ VHP jsou právě ty automaty, které se podařilo městské části od ledna úplně odstranit a s nimi i 75 heren.
Postup radnice tedy není jen náhodnou akcí, podobně využívají nových možností i další pražské radnice. I když ale výsledkem není úplná nula, sečteno a podtrženo jde o zdaleka největší úspěch v omezování hazardu za poslední léta.