Žižkov (nejen) sobě pokračuje bez lidovců
Během prázdnin se začalo „šuškat“, že se rozpadlo Ž(n)S, protože z něj vystoupili lidovci. Pátrání na webech Ž(n)S či zúčastněných stran žádnou informaci nepřineslo. Oslovili jsme tedy Ondřeje Ruta (Strana zelených), Vladimíra Říhu (KDU-ČSL) a Tomáše Mikesku (STAN), abychom zjistili, co se skutečně stalo.
KDU-ČSL prý své rozhodnutí opustit řady Ž(n)S oznámilo svým partnerům několik dní před červnovým zastupitelstvem (to se konalo 20.6.2017). Podle předsedy zastupitelského klubu Ž(n)S Ondřeje Ruta (SZ) chtělo KDU-ČSL posílit viditelnost své značky: „V Ž(n)S se cítili zastíněni aktivitou ostatních zastupitelů, zejména ze Strany zelených, se kterou je projekt Ž(n)S nejvíce (poprávu) spojován.“ Lidovci podle něj Ž(n)S opustili jednostranně bez možnosti podrobnější diskuse. Pro úplnost dodejme že se jedná o tři zastupitele (Vladimíra Říhu, Lýdii Říhovou a Tomáše Suneghu). Ondřej Rut (SZ) jejich rozhodnutí pokládá za unáhlené, nicméně ho respektuje a přeje jim, aby svůj záměr naplnili.
Tomáš Mikeska (STAN) nás odkázal na KDU-ČSL s tím, že to celé sám také nepochopil.
Vladimír Říha (KDU-ČSL) nám nejdříve vyjádření přislíbil, na následné upomínky však už nereagoval. Jediné vyjádření, které se nám podařilo od KDU-ČSL získat, bylo poněkud lakonické vyjádření Tomáše Suneghy (KDU-ČSL): „No comment.“
Ani Ondřej Rut ani Tomáš Mikeska nevidí důsledky tohoto odchodu nijak dramaticky. Ve spolupráci chtějí pokračovat jak před volbami, tak po nich. I společná kandidátka s KDU-ČSL v rámci Ž(n)S podle nich zůstává jednou z možných variant. Ondřej Rut dodává: „Nebudeme se nadále scházet na společných schůzkách klubu a přímo diskutovat různé pohledy na řešené problémy. Komunikovat a spolupracovat však budeme dál, důvodem odchodu KDU-ČSL nebyly názorové rozdíly ani osobní spory.“ Jeho slova potvrzuje Tomáš Mikeska: „Nic jsme si neudělali, nepohádali jsme se.“
Zastupitelský klub Ž(n)S bude tedy nadále fungovat ovšem na půdorysu Strany zelených, STAN a nezávislých zastupitelů. Bez tří lidoveckých zastupitelů bude mít už jen devět členů (5 SZ, 1 STAN a 3 nezávislí).
Nutno dodat, že dění na posledním zastupitelstvu naznačilo, že lidovecký odchod ze Ž(n)S nemusí být motivován jen snahou ukázat značku KDU-ČSL samostatně. Lidovci tam navrhli odvolání člena finančního výboru Petra Venhody (předseda ANO 2011 v Praze 3), které bylo proti vůli Zelených schváleno. Připomeňme, že Venhoda tuto pozici získal za to, že hnutí ANO na Praze 3 vyjádřilo podporu Ž(n)S v posledních volbách (vlastní kandidátku tehdy ANO nepostavilo). Kontroverzní dohodu tehdy vyjednal Matěj Stropnický (SZ), přestože si Zelení před tím odhlasovali, že nepřijmou podporu hnutí ANO, která by je k čemukoli zavazovala. Ž(n)S nakonec podporu schválilo.
Ve čt 21.9. pak KDU-ČSL zveřejnilo prohlášení k vytvoření samostatného klubu členů KDU-ČSL v zastupitelstvu MČ Praha 3 (kolegům ze Ž(n)S ho poskytli již v červnu). Píše se v něm, že v zástupcích KDU-ČSL postupně rostly pochybnosti ohledně svolávání mimořádných jednání zastupitelstva, vyhrocené rétoriky a pokusů o vyvolání mediálního zájmu. Výsledkem podle nich byla jen prohlubující se politická izolace Ž(n)S. Největší problém podle nich byl však v tom, že zastupitelský klub Ž(n)S se de facto přeměnil v klub Strany zelených.
Stručná historie Ž(n)S
Ž(n)S vzniklo v roce 2009 původně jako občanské sdružení (funguje dodnes), které zastřešovalo různé skupiny vystupující v souvislosti s neprůhlednou bytovou politikou na Praze 3. Šlo mu zejména o rychlou privatizaci bytů za spravedlivých podmínek pro všechny (včetně členů samotných). Sdružení si rychle získalo nemalou podporu veřejnosti.
V roce 2010 se pod zavedeným názvem zformovala volební koalice Strany zelených, KDU-ČSL a nezávislých kandidátů (z původního občanského sdružení). Jednou z osob občanského sdružení, která později pokračovala i ve stejnojmenné volební koalici byla např. zastupitelka Martina Chmelová (bez PP). Volební výsledek 20,35% jim v roce 2010 vynesl třetí místo po TOP 09 a ODS. Po rozpadu koalice ODS a TOP 09 v roce 2012 vstoupili do koalice s TOP 09 a ČSSD a získali dva uvolněné radní.
Ve volbách v roce 2014 do koalice přibyli Starostové a nezávislí, přičemž volební koalice Ž(n)S kandidovala ještě s podporou Pirátů a hnutí ANO. Výsledek 27,29% jim vynesl první příčku. Navzdory volebnímu vítězství však Ž(n)S skončilo v opozici.