Žižkovská radnice převzala ocenění za otevřený přístup vůči občanům

Žižkovská radnice převzala ocenění za otevřený přístup vůči občanům

Je zřejmé, že zanedlouho nalezneme ve svých schránkách nové číslo Radničních novin. Kdo je zvědavý již dnes, může se podívat na web Prahy 3 a začíst se do textů, které pro nás páni radní nachystali a které se zde pravidelně objevují s menším předstihem. Mě tentokrát zaujal hned první článek, který hovoří o významném ocenění naší Radnice za otevřenost vůči svým občanům… za otevřenost?

 

Nejprve krátký úryvek ze zmíněného článku:
V kategorii případových studií ocenila odborná porota nejzajímavější komunikační projekty, jež se úřadům veřejné správy podařilo realizovat. Mezi ohodnocené patří většinou ty úřady, které se ve své práci snaží přiblížit veřejnosti, či veřejnost do svého rozhodování přímo zapojují. Žižkovská radnice ocenění obdržela za modernizovanou podobu Radničních novin, ročenku městské části „Praha 3 – dobrá adresa“, nové internetové stránky a projekt komunitního plánování.
Cenu převzal na slavnostním výročním udílení v rezidenci primátora na Mariánském náměstí zástupce starosty Martin Benda. Městská část tak uspěla v konkurenci 1565 domácích a zahraničních institucí, které se výzkumu zúčastnily.
Celý text můžete studovat ZDE

Začalo mi to vrtat hlavou. Co přesně znamená pojem „ocenění“? To jako že Praha 3 byla první v konkurenci 1565 institucí? Nebo druhá?... A jak je možné, že web Prahy 3, který je rok od roku stručnější byl oceněn?
Kontaktoval jsem paní Míšu Appeltovou ze společnosti Westminster ČR a poprosil jsem ji o bližší informace: „V rámci třetího ročníku EMGC, který byl poprvé rozšířen do ostatních zemí EU, jsme oslovili celkem 1565 úřadů. Výzkumu se jich zúčastnilo celkem 337, z čehož bylo 199 českých. Z těchto 199 institucí jich na otázku po realizovaných projektech za rok 2008 odpovědělo 124. Pro odbornou porotu jsme výběr zúžili na 22“

Tedy odborná porota vybírala z 22 institucí. Z této dvaadvacítky získala ocenění více jak polovička – konkrétně 12. Kromě Prahy 3 byla oceněna ještě řada dalších městských částí a samozřejmě oceněn byl též samotný Magistrát.
Zajímal jsem se o metodiku hodnocení, tedy zda porota vyhodnocovala pouze dotazníky, které vyplňovali sami o sobě představitelé Radnice, či zda byl prováděn průzkum mezi občany Prahy 3, nebo zda došlo k nějakému testu – simulaci jednání s úřadem. Na tento dotaz opět odpovídala paní Appeltová: Porota hodnotila úřady nejen na základě dotazníku, ale také struktury a obsahu webových stránek a celkové prezentace úřadu – k anketám či simulacím situací nedošlo.

Pro úplnost uvádím ještě odkaz na podrobné informace o projektu na webu společnosti Westminster: www.westminsterwatchdog.eu/cz/projekty/emgc/emgc-2009.html

Zástupce starosty Martin Benda s ředitelem Westminster ČR Tomášem Studeníkem

Zástupce starosty Martin Benda s ředitelem Westminster ČR Tomášem Studeníkem


Související články

Oživení, o. s.: Závěrečná zpráva průzkumu v rámci projektu „Radniční listy bez cenzury“

V roce 2006 provedlo občanské sdružení Oživení rozsáhlý průzkum radničních periodik zaměřený na cenzuru zveřejňovaných informací. V rámci projektu bylo analyzováno 500 čísel na 7187 tiskových stranách, vždy po pěti číslech z každého ze 100 různých listů všech krajů a výběru měst i obcí v ČR. Do tohoto průzkumu byly zahrnuty i Radniční noviny Prahy 3.pokračování

Radnice rozhodne za vás… nestarejte se jak!

Web Prahy 3 se pyšní počítadlem se 7 710 349 přístupy (od roku 2003). Zájemců o informace je tedy mnoho, ale co zde najdou? Dlouhodobým pozorováním lze dojít k jednoznačnému závěru – informací ubývá.pokračování
reklama