Dveře kliniky se otevřely
20.3.2015 Karel Světlík 4
Po necelých třech měsících od policejního vyklizení se iniciativa Klinika do budovy bývalé polikliniky v Jeseniově 60 vrátila. Tentokrát legálně se smlouvou o bezplatné zápůjčce a vlastním klíčem.
Za deset dní své ilegální existence na přelomu listopadu a prosince minulého roku si Klinika získala sympatie mnoha lidí nejen z okolí. Díky této podpoře začali politici brát Kliniku vážně. Zelení ji podpořili již na počátku a pomáhali ve zprostředkování jednání. Ta však často končila tím, že se bude jednat dále. Iniciativa Klinika totiž např. nebyla nikde registrovaná a neměla tedy právní subjektivitu. Její zástupci tvrdili, že to není potřeba. Ovšem např. radnice Prahy 3 tím podmiňovala další jednání. V prosinci a lednu proběhly demonstrace na podporu Kliniky s účastí kolem 700 lidí. Petici podepsalo 3000 lidí. Podpora rostla i na sociálních sítích až ke dnešním 7500 příznivcům na facebooku. Silná byla ovšem i skupina, která iniciativě vytýkala, že porušuje právo na soukromé vlastnictví a vykřičela si „konkurenční výhodu“.
To, že se po tak krátké době iniciativa vrátí do budovy „hlavním vchodem“, čekal po policejním vyklizení jen málokdo. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která o budovu projevila zájem, ještě v prosinci deklarovala, že jinou budovu nechce a nechce ani, aby iniciativa Klinika budovu zdarma hlídala do začátku rekonstrukce. Od policejního vyklizení byla budova hlídána bezpečnostní agenturou za cca 6000Kč denně. Ačkoli to nevypadalo, že by se iniciativa do budovy vrátila, přesto se jisté přínosy objevily. Např. začala debata o prázdných chátrajících budovách a po jednání s ministrem vnitra začal vznikat společný pracovní tým k posouzení právního prostředí České republiky v oblasti squattingu.
Zásadní obrat nastal, když do hry vstoupil ministr financí, tedy šéf úřadu, pod který spadá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM ). Budovu si osobně prohlédl a poslechl si argumenty obou stran. Následovalo okamžité odvolání ředitele ÚZSVM Dittricha (vyhrál výběrové řízení necelých 5 měsíců před tím). Dittrich byl totiž tím, kdo nechal objekt vyklidit policií a bránil se návratu squatterů do budovy. Ministr Babiš jmenoval novou ředitelku úřadu, která dostala za úkol připravit veřejnou soutěž. Do té se přihlásili tři uchazeči, přičemž jeden nesplnil formální náležitosti. Kromě zástupkyně Kliniky, tam zbyla organizace OSA II, která už od ÚZSVM jednu budovu na Letné v pronájmu má. Chtěli iniciativu Klinika zahrnout jako jeden ze svých programů a „neštěpit tak síly“. Avšak zástupci Kliniky projevili vůli zůstat autonomní i od OSY II a ta tedy solidárně ze soutěže odstoupila. Budovu tedy získala Klinika. Iniciativa se kvůli tomu ani nemusela nikde registrovat. Najednou bylo možné bezplatně zapůjčit budovu i fyzické osobě. Zástupci si odemkli svým klíčem v úterý 3.3. a následující víkend proběhla první velká brigáda. Během dne se vystřídalo zhruba sto lidí, kteří uklidili zahradu, příjezdovou cestu, udělali ohniště, vyklidili půdu a opravili a vymalovali některé místnosti.
Iniciativa dostala smlouvu na rok (brzy by měla být zveřejněna). Smlouva ovšem může být několikrát prodloužena. GIBS zatím budovu ani nevlastní. V okamžiku, kdy začne nový vlastník s rekonstrukcí, musí mu iniciativa budovu uvolnit. Jen na ostraze tím státní úřad ušetří cca dva miliony za rok.
Minulou sobotu proběhla plánovací schůzka k zahradě. Každý, kdo přišel se mohl vyjádřit k plánům a přijít se svými nápady. Okolní obyvatele iniciativa vyzývá ke návštěvě a spolupráci. Podle projektu má totiž podobu centra a jeho program v rámci občanské angažovanosti moci spoluutvářet každý.
Po přípravě budovy by měl zhruba po 2 měsících provizorního provozu začít provoz plný. Nejdříve je třeba ovšem připojit elektřinu a zavést vodu, což bude nákladné, protože po 6 letech jsou rozvody rozkradené nebo zdemolované.
V objektu by měly vzniknout dílny, knihovna, lidová univerzita, lidová jídelna, kavárna, klub pro děti aj.
Iniciativě se benefičními akcemi a drobnými dary již podařilo získat 100 000Kč. Pro naplnění projektu chtějí tímto způsobem získat ještě dalších 165 000Kč (viz rozpočet).
Kritici iniciativě vyčítají, že k budově přišli díky hlasitému křiku a populismu některých politiků. Dále pak absenci jasné jednotné koncepce, tedy přístup „přijďte nám říci, co tu vlastně chcete“. Také rozpočet Kliniky je podle nich nereálný, např. za 75 000Kč se nedá vybudovat jídelna, která by splnila hygienické předpisy. Navíc než by splnili všechny úřední náležitosti, byl by rok u konce. Budoucnost tedy ukáže, zda se Klinice podaří alespoň část těchto kritických hlasů utišit.
Roční rozpočet projektu Klinika
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
20.3.2015 Karel Světlík 4