Diskuse
Nečekaný tandem TOP 09 a ČSSD: jak pokračují koaliční jednání?
Předem dáno
26.10.2014 22:27 vložil Puma Karel
Re: Předem dáno
27.10.2014 08:49 vložil Petr Košař
Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 09:29 vložil P.K
Re: Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 09:41 vložil Jirka Ptáček
ŽnS působí dojmem aktivistického sdružení, ale jak napsal pan Košař, je to koalice mnoha tradičních stran, které by se do zastupitelstva dostaly i samostatně. Co se týče programů, tak například kombinace liberálních Zelených a velmi konzervativních KDU-ČSL je z mého pohledu velmi účelová kombinace.
Re: Re: Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 10:07 vložil dss
Re: Re: Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 10:12 vložil P.K
Re: Re: Re: Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 11:57 vložil nicname
Takže sice porážka co se týče mandátů, ale TOP09 je pořád nejsilnější na Praze 3...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 12:51 vložil dss
Mimochodem ŽnS je Strana zelených, KDU-ČSL, STAN + podpora Pirtáské strany. Kde jste vzal 6?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 13:11 vložil nicname
A proč poťouchle? Sakra lidi, proč za vším hned vidíte poťouchlé jednání? Popravdě já také nemusím Stropnického který je kombinací Marxe a zelenýho... nemluvě o tom, že tento pán není zrovna dobrý pracant na radnici.... Na druhou stranu i já jsem spíše zastáncem respektování "vítěz bere vše a má vládnout" ale bohužel to tak u nás nefunguje... Možná další volby, kdy se připravuje zákon o přímé volbě starostů
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 15:49 vložil Sapouch
Co se týče přímé volby starosty, to podle mě není dobrý nápad. Starosta nemá větší hlasovací právo, než kterýkoliv radní. Ono by to pak mohlo dopadnout tak, že starostou bude solitér, který bude v čele zcela nekompatibilní rady.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 19:43 vložil Lover
já jsem volil TOP a Stropnického nemám rád, ale koalici s ŽnS si přeju, takže bych Stropnického na té radnici viděl raději než A. Bellu. Dosavadní vývoj je pro mě zklamáním a vede mě k zamyšlení, jestli jsem volil správně.
A ještě k vaší úvaze o vítězi voleb. V Semilech to podle vás dopadlo jak? Farský vyhrál, ale všichni, se kterými v minulosti vymetl, se proti němu spiknuli, takže Farský vyhrál, nebo prohrál? Podle vás je to v pořádku?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předem dáno
27.10.2014 20:31 vložil Sapouch
Předem dáno
27.10.2014 19:57 vložil P.K
radnice zřejmě nevolila za občany Prahy 3, že ne. Protože občané se ve volbách vyjádřili jasně. Souhlasím, že je Stropnický dost kontroverzní, ale nevím proč - stále mi přijde úplně "čistý", narozdíl od paní starostky a o partě čssd ani nemluvím. Takže já reději ŽnS s chybami, než slepenec top čssd a ods (stále pod obrovským vlivem Hurdy). Může mi tady někdo říct důvod, proč to ŽnS nedá dohromady s Topkou (programy nejsou úplně odllišné) byla by to dvoubarevná koalice a nemusela se špinit s čssd a ods. Ja jsem volil Kaslovce a mrzí mě, že to nedopadlo. Ve spojení čssd a top vidím, jak jsem již říkal, veliké nebezpečí.
Re: Předem dáno
27.10.2014 20:18 vložil Sapouch
http://www.ods.cz/os.praha3/clanek/8576-ods-diskutuje-o-budoucnosti-prahy-3
Pamatujete na jeho předvolební rétoriku, že s ODS nikdy? Stropnický je šikovný a pragmatický politik. Spojí se s kýmkoliv, aby se dostal k funkci. Podívejte, jak se zařídili na Magistrátu (Stropnický je i tam). Zkusí to za každou cenu i v Praze 3.
Re: Re: Předem dáno
28.10.2014 08:19 vložil P.K
A k tomu jednání s ODS. Mám pocit, že jako vítěz voleb, v demokratické společnosti, je správné jednat se všemi stranami. (krom ksčm) Předvolební rétorika ostatních stran? Topka by slíbila zlaté prase, jen aby byla starostka starostkou a o program evidentně vůbec nejde.
Charakter k pohledání - Stropnický
28.10.2014 11:44 vložil Petr Košař
Re: Charakter k pohledání - Stropnický
29.10.2014 10:34 vložil sunegha
- "Slepenec ŽnS" resp, v něm zastoupené pol. strany a nezávislé osobnosti nevznikl účelově k těmto volbám, ale je výsledkem předchozího dlohodobého pol. vývoje v Praze 3. Osobně si myslím, že Zelení nejsou až tak levicoví a lidovci nejsou až tak konzervativní, jak je mediálně prezentováno.
- Matěj Stropnický vede, spolu s dalšími zvolenými zastupiteleli některá koaliční vyjednávání na základě rozhodnutí dalších zastupitelů zvolených za ŽnS a je při vyjednávání vázán jejich rozhodnutím (bez ohledu na jeho vlastní názor).
S pozdravem
Tomáš Sunegha
Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický
29.10.2014 12:07 vložil Sapouch
Letos se k němu nalepili ještě Starostové, ANO a Piráti. Jaký jiný smysl má takhle lepit strany dohromady?
K tomu vyjednávání - Vy jste pana Stropnického pověřili jednáním s ODS? Jednáním s ANO? Někteří Zelení tu před časem psali pravý opak.
Re: Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický
29.10.2014 14:40 vložil sunegha
se jednalo v zásadě o totožné politické strany jako nyní a dále další pol. strany jako ED SNK, VV, SPOZ a možná i další s tím že v nejenom případě šlo o stejné lidi. Vedle nich se pak jednalo s občanskými aktivisty. Hledali jsme, co nás spojuje a našli jsme to.
Nikdy se těchto jednání neúčastnily strany ODS, Soc.dem a KSČM. Nebyly totiž přizvány. Tím chci napsat, že poprvé spolu o předvolební koalici jednali SZ a KDU-ČSL v r. 2002. Jedním z výsledků těchto historických jednání byl vznik předvolební kolice ŽnS v minulé i současném volebním období.
O privatizaci jako volebním programu se mluvilo již v r. 2002.
Všechny strany ŽnS mají mj. splečný společný zájem na zabránění způsobu výkonu moci v podobě, který předvádělo osvědčené souručenstvívedené ODS.
Pokud vím, tak pan Stropnický je svobodný člověk a může se bavit s jinými svobodnými lidmi o čemkoliv. Jak to bylo a jestli bylo vyjednáváno s ANO nemohu napsat, neboť to nevím. Pokud vím, tak ŽnS nemá s ANO uzavřenou jakokoliv písemnou smlouvu. Jak to mají uvnitř Zelených nevím.
Pokud je mi známo pan Stropnický není součástí oficiálního vyjednávacího týmu pro vyjednávání mezi ŽnS a ODS.
Tomáš Sunegha
Re: Re: Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický
29.10.2014 17:01 vložil Sapouch
Re: Re: Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický
29.10.2014 17:47 vložil Jirka Ptáček
V roce 2002 kandidovalo KDU-ČSL samostatně. Strana zelených nekandidovala vůbec. Co se týče ostatních jmenovaných stran, tak SNK ED vznikla sloučením SNK a ED v roce 2006, SPOZ vzniklo v roce 2009. VV vznikly už v roce 2001, ale v Praze 3 vůbec nepůsobily.
Snaha sloučit strany do jedné koalice „proti Hurdovi“ se datuje spíše do roku 2006. Tehdy jednalo SNK-ED, KDU-ČSL, ODA a SZ. Osobně jsem v tom byl namočený, tak si to pamatuji velmi dobře. Nicméně lidé z ODA a SZ se nakonec neúčastnili, takže z velké koalice zbylo SNK-ED a KDU-ČSL. Pamatuji si, že Matěj Stropnický za Zelené tehdy prohlásil, že vidíme Hurdu až příliš černobíle a že Zelení chtějí být autonomní stranou, která bude kandidovat samostatně.
Žižkov nejen sobě měl ustanovující schůzi až v roce 2009. Cílem nebyl Hurda, ale výhodnější privatizace pro nájemníky. Cíle sdružení jsou zaznamenané na tomto videu - www.youtube.com/watch?v=bY0ew6GGlyk
V roce 2010 se ŽNS pro některé členy nečekaně transformovalo na politický subjekt. Krátce na to došlo defacto k rozdělení sdružení, jelikož někteří zakládající členové nesouhlasili s novým směrem, který se již netýkal privatizace, ale byl orientován na program Strany zelených (více je na původním webu ŽnS - www.zizkovnejensobe.cz/index.php/o-nas.html).
Tvrzení, že vznik ŽnS je výsledkem „historických jednání“ o jakési protihurdovské opozici naprosto neodpovídá realitě a angažovanost konkrétních stran jsem uvedl o pár řádek výše.
Re: Re: Re: Re: Re: Charakter k pohledání - Stropnický
29.10.2014 20:08 vložil sunegha
Osobně jsem vždy prosazoval do volebních programů privatizaci bytů
a myslím,. že součástí programů byla. Bylo mi jedno, kdo se k tématu hlásí, důležité bylo, že je prosazována správná věc, protože právě plíživá privatizace byla jedním ze zdrojů zlé houby, která prorůstala politikou nejen v P-3.
Zelení resp.ŽnS buď přejali myšlenky na nutnost vyvolání změny mj.prostřednictvím tématu privatizace nebo dospěli k takovému závěru vlastní cestou, ale pochopili a uchopili téma. Byl to nejen Matěj Stropnický, kdo se osobně velmi angažoval a doslova chodil dům od domu. Nejen on, ale on se stal nejviditelnějším a tomu odpovídal i volební výsledek v r. 2010 v jeho volebním obvodu.
Následná koaliční spolupráce mezi SZ a KDU-ČSL se osvědčila a tak jsme si společnou kandidátku zopakovali i nyní. Máme prostě společná témata a to, co nás rozděluje, neřešíme. Hledáme shodu a nikoliv rozkol.
Mě osobně šlo a jde o věc, takže hledám způsob jak prosadit to, co pokládám za přínosné. Preferuji shodu a nikoliv diktát, ale za situace, kdy jsem postaven před hotovou věc, tak nejprve zjišťuji, do jaké míry je taková věc hotová..., Šachisté by hovořili o vynucených tazích..
Protihurdovská opozice se jako celek určitě netransformovala v ŽnS. Část protihurdovské opozice možná poskytla vzniku ŽnS inspiraci.
Já si myslím, že je jedno, pod jakým názvem koalice existuje, důležité je, jaký má program, jak ho prosazuje a jak případně zdůvodní jeho nenaplnění. Příští volby vystaví účet všem.
Tomáš Sunegha
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předem dáno
30.10.2014 00:19 vložil nicname
Vždym a to i na nejnižší úrovni, se musí politická reprezentace rozdělovat na moc výkonnou a moc zákonodárnou (v obecném slova smyslu). Tudíž starosta představuje moc výkonnou, tedy řídí přímo obec zatímco zastupitelstvo moc zákonodárnou tj. je to jakýsi kontrolní orgán + vydává vyhlášky atd. Rada města je jakási "vláda" té obce tj. moc výkonná. Proto si myslím, že přímé volby starostů je důležitá věc. Ve všech vyspělých demokraciích to tak je (USA, Švýcarsko) a dokonce i v zemích polodemokratických (Německo).
Ještě bych chtěl dodat, že v nejryzejší podobě by moc výkonná a moc zákonodárná neměla splývat tak jako je tomu například v ČR, SR a dalších zemí, kdy členové vlády tj moci výkonné, jsou zároveň členy moci zákonodárné....
Ale popsat to vše je spíše na diplomovou práci než sem k diskuzi... doporučuji tedy přečíst si výše zmiňované autory...
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Předem dáno
30.10.2014 11:30 vložil sunegha
"klouzavý mandát" v posledních pěti letech... Podle mě je personální kumulace moci zákonodárné a výkonné jedním z hybatelů korupce.
Tomáš Sunegha