Postřehy k volebnímu výsledku v Praze 3

Postřehy k volebnímu výsledku v Praze 3

Zatímco volební účast v letošních komunálkách žádné rekordy netrhá, tak počet sedmi stran, jež zasednou do zastupitelských lavic v Praze 3 rekordním bezpochyby je. Za povšimnutí stojí i počet nováčků v řadách zastupitelů. Už nyní je tedy jasné, že cesta ke stabilní koalici bude dlážděna kompromisy na všech stranách.

 

 
 

1) Vítězem voleb je Žižkov nejen sobě. K zisku 11 mandátů z celkových 35 mu stačilo 27,29 % voličů. Matěj Stropnický se tak v boji o post starosty dostává do role favorita. To, že jím však skutečně bude, není rozhodně jisté. Žižkov nejen sobě se už v průběhu kampaně jednoznačně vymezil proti několika potenciálním koaličním spojencům a navíc svůj program postavil na řadě cílů, které jsou s programy všech ostatních stran zcela nekompatibilní. Například hojně prezentovaný záměr vykoupit pozemky Nákladového nádraží je kompatibilní leda s programem KSČM. Také snaha omezit rychlost v řadě ulic Prahy 3 na 30 km/hod. je pro řadu místních politiků jen těžko zkousnutelná.

Navíc nelze opomenout fakt, že prakticky všechny zvolené strany se již před volbami vymezily proti způsobu vedení kampaně Žižkov nejen sobě. Přelepování plakátů a pomlouvačné letáky nahlodaly osobní vztahy politiků a mohou hrát v povolebním vyjednávání svoji roli.

V cestě Matěje Stropnického do pozice starosty může stát ještě jedna skutečnost. Kromě zastupitelstva Prahy 3 byl zvolen i na magistrát. Vzhledem k rýsující se magistrátní koalici ANO + ČSSD + Trojkoalice se dost dobře může stát, že upřednostní tuto roli.

2) Ať už vznikne v Praze 3 jakákoliv koalice, bude slepencem dlouhé řady stran. Je třeba mít na paměti, že samotný Žižkov nejen sobě je defacto koalice Strany zelených, KDU-ČSL, Starostů, občanských sdružení a poradního hlasu Pirátů + ANO Andreje Babiše. Přitom do 18 mandátů potřebných k prosté většině v zastupitelstvu stále ještě schází 7 zastupitelů, což má jedině TOP 09 a nebo kombinace dalších dvou subjektů. Taktéž jakákoliv koalice bez Žižkov nejen sobě bude dost možná čtyřkoalicí, jelikož spoléhat na prostou většinu visící na jediném hlasu byl vždy velmi rizikový faktor.

3) Druhé TOP 09 stačilo k zisku 8 mandátů 20,9 % voličů. V rámci celopražského průměru to není špatný výsledek, ale vzhledem k tomu, že TOP 09 byla přisuzována role favorita, to důvod k oslavě rozhodně není. Za zmínku stojí i skutečnost, že zatímco TOP 09 za čtyři roky vedení radnice hlasy ubyly (v roce 2010 získala 24,22 %) tak její dosavadní koaliční partner Žižkov nejen sobě posílil (v roce 2010 získal 22,22 %). Jestliže jsme v úvodu článku zmínili fakt, že nové zastupitelstvo je výrazně spojené s novými lidmi, tak u TOP 09 to prakticky neplatí, jelikož k výrazné personální obměně její kandidátky nedošlo.

4) S volebním výsledkem nemohou být spokojeni ani v ČSSD. 5 mandátů oproti 7 v uplynulém období úspěchem není. ODS sice také zaznamenala úbytek (z 9 zastupitelů na 5), přesto mohou volební výsledek 13,13 % považovat za obrovský úspěch. Partaj se stigmatem Pavla Hurdy už řada lidí považovala za odepsanou. Na voliče možná zabrala zcela vyměněná kandidátka, takže 5 zastupitelů je ze 100 % nováčky.

5) Nový volební systém, který z Prahy 3 udělal jeden volební obvod prospěl komunistům, kteří ze stejného volebního výsledku uvařili místo jednoho dva mandáty. To samé lze říci o zbývajících stranách, které by se v minulém volebním období do zastupitelstva nedostaly vůbec. Tedy zatímco v roce 2010 Věci veřejné získali podporu přes šest procent bez zisku jediného mandátu, tak letos Svobodní a Volba pro město získali z výsledku pod šest procent po dvou mandátech. U malých stran navíc zaúřadovalo křížkování, takže třeba u Volby pro město se do zastupitelstva dostali kandidáti z 3. a 4. místa. K posunu mezi kandidáty došlo i u Svobodných.

6) Na Facebooku jsme zaznamenali řadu stesků a otázek, jak je možné, že lidé začali volit levici. Není to tak úplně pravda. Od minulých voleb došlo k poklesu volební účasti o 7,5 %. Takže například Žižkov nejen sobě získal v roce 2010 i letos podporu kolem 9% oprávněných voličů. K jejich cti tedy patří, že pro své voliče dokázali najít dostatek témat, což jim zajistilo stejné množství lidí, kteří jim donesli svůj hlas.

Negativní kampaň vedená nejen Žižkovskými listy, ale i řadou dalších nástrojů nevedla ke změně politické orientace, ale spíše k nechutenství k politice jako takové. Pravici jako celku se tak nepodařilo motivovat své voliče, aby přišli k volebním urnám.

7) Samostatnou kapitolou bylo referendum. Neprošlo. Zpětně můžeme rýpat do řady věcí, které možná šly udělat lépe. Nicméně referendum bylo nejen radnicí masivně propagováno. S ohledem na rozpočet se těžko dalo udělat něco, co by přehouplo účast přes zákonných 35 %. Na rozdíl od jiných městských částí, kde občané museli radnici k pořádání referenda vysloveně dotlačit, zde je patrný zájem politiků, aby se celá věc povedla.

Neúspěch přisuzujeme nezájmu veřejnosti o dané téma a malé ochotě se podílet na řízení obce. Výsledek každopádně potvrzuje, že lidé Parukářku chtějí zachovat a měl by i přes nezávaznost referenda být signálem pro všechna budoucí zastupitelstva. Bohužel je i signálem toho, že naše občanské uvědomění zdaleka nedosahuje úrovně běžné ve Švýcarsku a Lucembursku, což jsou země, které nám příznivci přímé demokracie dávají za vzor. Tato událost je bohužel negativní referencí pro prosazení jakéhokoliv dalšího referenda.

Útěchou může být, že ať bude nadcházející koalice jakákoliv, není důvodné předpokládat, že by se pokusila zde prosazovat jakoukoliv výstavbu. Divoká devadesátá léta snad už konečně skončila, ačkoliv u nás k tomu došlo o nějakých deset let později :-)

 


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.


Související články

Debata kandidátů je za námi, kandidáty si přišlo poslechnout kolem 300 lidí

Před veřejnost předstoupili zástupci sedmi politických stran. Kandidátka Volby pro město se bohužel těsně před zahájením diskuse omluvila z osobních důvodů. Z akce nyní zveřejňujeme několik fotografií. Na zpracování videozáznamu pracujeme a zveřejníme jej nejpozději zítra.pokračování

Kompletní videozáznam z veřejné debaty kandidátů na starostu Prahy 3

24 hodin od zahájení včerejší debaty zveřejňujeme kompletní videozáznam. Akci jsme rozdělili do třech částí. Moderátorem byl Milan Šíma. Diskutovali Michal Konvička (Demokraté Jana Kasla), Bc. Tomáš Štampach (Strana svobodných občanů), PhDr. Matěj Stropnický (Žižkov nejen sobě), Ing. Vladislava Hujová (TOP 09), Pavel Ambrož (KSČM), Bc. Alexander Bellu (ODS), Ing. ...pokračování

KOMENTÁŘ: Minulé volby přinesly zásadní změny v politice na Praze 3

Od minulých komunálních voleb uplynuly čtyři roky a druhý říjnový pátek a sobotu máme možnost jít znovu k urnám. Jaké ty minulé volby byly, jak se dařilo naší reprezentaci a o čem budou volby nadcházející? pokračování

Nedostali jste tištěnou Kauzu 3? Stahujte zde

Aktuální vydání je sedmé v pořadí a bylo distribuováno zdarma v celé Praze 3 s nákladem 45 000 výtisků. Pokud jste svůj výtisk ve schránkách nenašli, stáhněte si jej ve formátu PDF.pokračování
reklama