Bellu je talentovaný řečník, ale špatný místostarosta
NázoryOdchod starostky Hujové jako by vítali úplně všichni. No ještě aby ne. Abychom se ale nedivili, co přijde po ní. Současná žižkovská politická krize je primárně rozehrávána touhou po moci dosavadního místostarosty. Jeho potenciálni zvolení starostou by byla špatná zpráva pro Žižkov. Jediné, v čem je Alexander Bellu opravdu dobrý, je jeho vlastní sebeprezentace.
Cynicky řečeno, je Alexander Bellu opravdový politický talent. Má zcela suverénní vystupování, s každým se hned bodře vítá. Pohotový ve frázích, "pořádný chlap" - jak by řekla Sandra Udženija - se zvučným hlasem: ideální výbava pro maskulinní svět politiky.
Výsledky práce nula
Mnohem horší to je, když začneme pátrat po výsledcích jeho pobytu na radnici. Bellu má v gesci kulturu, zahraniční vztahy a chytrá města. Co se vlastně v těchto oblastech za posledních 3,5 let stalo? Z Venuše ve Švehlovce sice vyrostla jedna z nejprogresivnějších pražských scén a Ponec stále nabízí skvělou alternativu k mainstreamu, to ale vše ODS navzdory, protože ta celé čtyři roky víceméně úspěšně prosazovala zamítnutí jejich grantových žádostí, a přihrávala miliony Paláci Akropoli, jejímž majitelem je člen ODS Hurda.
Festival Žižkovské mezidvorky bojuje o přežití, festival Zažít město jinak se musí obejít bez podpory MČ, letní kulturní program na Nákladovém nádraží se letos už nekoná. Kontroverzní vypovězení smlouvy provozovateli trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad překryla ODS robustní kampaní (těžko říct za jakou cenu). Kvalita trhů se nezhoršila, ale to je trochu málo - slib, že vzniknou trhy na Jarově a na Prokopově náměstí, zůstává nesplněn. Za podporu kultury Bellu označil též dar 100 tisíc z rozpočtu městské části pro komerční a s Prahou 3 nesouvisející soutěž Miss ČR. Snaha o společný zápis Plečnikových památek na seznam Unesco spolu se Slovinskem přišla vniveč.
Naprostým fiaskem je pak vlajková loď Bellu politiky, o které mluví, kudy chodí - tzv. Smart city. Z jindy sympatického konceptu, který má především udělat město přívětivější pro lidi, zůstává v režii Prahy 3 jedna ošklivá lavička na Jiřáku a tři dodnes nefunkční obří obrazovky v Seifertce. Peníze na instalaci několika parkovacích čidel na Havlíčkově náměstí z Evropských dotací nepřiteče. Možná nás do voleb ještě čeká instalace chytrých tabulí v parcích, které vám za půldruhého milionu řeknou, co v parku najdete.
Kdyby ale radši nedělal nic...
Politiků, kteří toho moc nedokázali, je Praha plná, politika není lehké řemeslo. Bohužel to ale není tak, že by byl Alexander Bellu nečinný.
Bellu je na radnici přeborníkem v rozdávání nepotřebných veřejných zakázek svým kamarádům. Ódéesák vlastnící stěhovací firmu dodal radnici jedenáctistránkový sociologický průzkum za 299 tisíc či analýzu migrace hotovou za 6 dní za 264 tisíc. Ódéesáci ze studentského spolku dodali analýzu vzdělávání cizinců v ČR, za kterou radnice neznámo proč zaplatila 340 tisíc a tak dále. Je bez pochyby, že pouštění z eráru patří (stále) do běžného rejstříku ODS.
Zatímco kvalitní kultuře na Praze 3 Bellu nijak zvlášť nepomáhá, s Autonomním sociálním centrem Klinika vede otevřenou válku - dobře si spočítal, že si tím získá voliče. Opakovaně děsí Žižkováky výroky o tom, že je Klinika bezpečnostní riziko, že se v jejím okolí nacházejí injekční stříkačky (gratuluji k blogu na nejznámnějším fake news serveru!), rozesílá lidem do schránek dopisy, které je varují atp. Místní obvodní ředitelství policie přitom žádnou zvýšenou kriminalitu nezaznamenalo.
V případě, že ho někdo veřejně kritizuje, neváhá jít místostarosta na hranu demokratických zvyklostí. Za kritiku rozdělování grantů nechal Bellu vyhodit zástupce opozice z kulturní komise a vzhledem k tomu, že Svobodní jdou s ODS do koalice a Komunisté fakticky opozici nikdy nevykonávali, je dnes dění v této komisí bez demokratické kontroly.
Na Praze 3 se negativně podepisuje i fakt, že ODS (konkrétně radní Vítkovská) ovládá rezort dopravy. Spolu s nekompetencí starostky, která má na starosti územní rozvoj, to znamená stagnaci uličního prostoru. Žižkovské ulice se přecházejí stále stejně blbě, chodníky zůstávají stále stejně úzké, bezbariérových řešení nepřibývá. Zónu 30, která by ze žižkovských ulic udělala příjemnější čtvrť, rada aktivně odmítla, podobně je to s čímkoliv, co by jen trochu mohlo pomoci cyklodopravě. Podporu cyklistiky “dle standardů moderní mobility” měla přitom ODS ve svém volebním programu (je to nepředstavitelné, ale je to tak!). Zcela promarněná příležitost je pak rekonstrukce Husitské. Půl roku zavřená ulice vede jen k drobným úpravám. Skoro žádné nové stromy, příliš široká vozovka, chybějící přechody… a na stránkách městské části o projektu nenajdete nic.
Čas Bellu teprve přichází
Krize, kterou koalice prochází poslední měsíc, není dána nějakým náhlým prozřením všech, že Vladislava Hujová není zrovna kompetentní starostka. Rozbuškou se stal strach KDU-ČSL a Svobodných, že se sami do zastupitelstva nedostanou a Bellu jim pohotově nabídl účast ve svém koaličním slepenci. S těmito doposud opozičnimi subjekty za zády Bellu přestává Hujovou, která mezitím ztratila i důvěru své vlastní strany, potřebovat a může ji obětovat. Výstřelem z Aurory se ostatně stalo vypovězení koaliční smlouvy “hnutím” Volba pro město, což je politický subjekt předstírající nezávislost, ale fakticky podřízený ODS. I když Alexandera Bellu červnové zastupitelstvo asi starostou nezvolí, můžeme se zřejmě těšit na to, že bude až do voleb neformálním lídrem na radnici s veškerou exkluzivní mediální pozorností, která k tomu patří.
Buď jak buď, podzimní volby budou o tom, zda se k moci na Praze 3 opět dostane pravicový populismus či zda převáží spíše tábor progresívních stran, jako se to povedlo například na Praze 7. V obou variantách o Bellu ještě uslyšíme, v zastupitelstvu hlavního města dokazuje, že pořádnou škodu umí nadělat i z opozičních lavic.