Chodníky bez pastí?
V ulicích přibývají naše volební plakáty a mně přibývá dotazů. Co znamenají ty chodníky bez pastí? Výmoly? Exkrementy? Nášlapné miny? Jak si v tomhle Praha 3 vede?
Máme rozbité chodníky. Přestaňme se spoléhat jen na magistrát a starejme se více sami.
Hodně lidí to ani neví, ale chodníky neopravuje Praha 3. Rozkopanou Husitskou, ale bohužel i díru v dlažbě na chodníku před vaším domem řeší magistrátní úředníci prostřednictvím legendární Technické správy komunikací. U velkých investičních akcí to dává smysl. Ostatně generální opravy chodníků a ostatních veřejných komunikací jsou natolik finančně náročné, že se nelze spoléhat na rozpočet městské části.
Ovšem čekat na magistrátní kolečko u drobných oprav už dává mnohem menší logiku. Za prvé to dlouho trvá a za druhé Praha 3 hradí malé opravy ve výsledku ze svého. Například Praha 7 a Praha 5 si tyto problémy řeší po vlastní ose, aniž by praxe měla výrazně negativní dopad na rozpočet městské části. Opravy řeší buď přímo zaměstnanci městské části, nebo najatá externí firma zodpovídající se přímo radnici. Jde to rychleji, a především nikdy neuslyšíte úředníka, jak říká, že to „pošle na TSK a více s tím nemůže dělat.“
Tohle se může zdát jako drobnost, ale věřte mi, že to bude fungovat. Protože i jinde to funguje velmi dobře.
Nepořádek a exkrementy je třeba uklízet, ale také hlídat.
Psí exkrementy jsou takovým volebním evergreenem. Faktem je, že jsme se s nimi stále nedovedli zcela vypořádat. V uplynulých letech městská část úklid výrazně zlepšila, podařilo se nám spustit populární službu Čistá Trojka, která se na Praze 3 neobyčejně chytla. Ale stále o ty bobky zakopáváme více, než bychom chtěli.
Ve svém volebním programu slibujeme další posílení úklidu, více stojanů na sáčky a jejich častější doplňování. Mělo by také přibýt odpadkových košů a popelníků v ulicích. To jsou reálně splnitelné věci, které efekt bezpochyby přinesou. Ostatně ty sáčky jsou spořádanými pejskaři (díky za to) často urgovány prostřednictvím Čisté Trojky. Jenže základem je, abychom na svou stranu získali i ty pejskaře, kteří pořádek zatím příliš neřeší.
Loni jsme vymysleli takovou osvětovou taškařici – chodníky jsme opatřili nápisy o zapomenutém koblížku a Šiškově. Na sociálních sítích ta akce celkem rezonovala. Se zájmem jsem pročítal obsáhlou diskusi a nestačil se divit. Řada lidí se hrdě hlásila k názoru, že nechávat bobky na ulici je naprosto normální. Od toho přeci platí poplatky za psa. To je hrubý omyl a na jeho vymýcení bude třeba opravdu zapracovat.
Tohle totiž bude úkol i pro městskou policii. V roce 2017 bylo za přestupky spáchané znečištěním veřejného prostranství psími exkrementy uloženo pouze 47 pokut v souhrnné výši 12 500 Kč. Na jednu stranu chápu, že pro městského strážníka není jednoduché někoho chytit přímo při činu, ale když si uvědomíme, že 90 % všech pokut rozdaných strážníky se týká parkování, vychází mi z toho, že čistota nepatří mezi hlavní priority. Ostatně ani průměrná výše pokuty za ponechaný exkrement ve výši cca 250 Kč nebude mít příliš odstrašující účinek.
A pak tu jsou pasti, které jsou nebezpečné jen pro někoho.
Popravdě řečeno, dříve jsem na tuhle oblast nebyl příliš senzitivní. Ale několik příhod z poslední doby mi otevřelo oči. Mluvím o vozíčkářích a starších spoluobčanech, protože tady jsme opravdu zaspali. Například všechny tři stanice metra na území Prahy 3 jsou bez výtahu. Pro vozíčkáře jsou de facto nepřístupné a ani jízda s kočárkem není žádný med. Naše chodníky jsou pro občany se sníženou pohyblivostí opravdu plné pastí, proto je třeba na ně začít myslet. Za Prahu 3 průchodnější!
Autor je členem TOP 09 Praha 3. V komunálních volbách 2018 bude kandidátem na starostu za koalici TOP 09 a STAN
fb: www.facebook.com/ptacekjiri/