Do třetice - Participativní rozpočet Prahy 3 opět ve hře
V letošním roce radnice městské části Praha 3 již potřetí spustila svůj participativní rozpočet. Do konce března je možné opět přispět svým návrhem, na co by se participativní rozpočet měl letos vynaložit. Po dvou letech je možné bilancovat a ukázat, jak se participativní rozpočet osvědčil.
Pojďme se podívat na několik příkladů, které hezky ilustrují, jak to s participativním rozpočtováním, vypadá. Vlastně nejen na Praze 3, ale potažmo po celé Praze. Před těmi ukázkami je totiž možné říci, že byť participativní rozpočty svou kariéru v ČR v Praze začaly a dnes jsou ve třetině pražských městských částí, chybí jim poněkud podpora shora. Myšleno z Magistrátu. Ale přesto se podívejme, jak se s tím umí vypořádat na Trojce.
Lekce 1: Zde není Krakonošovo – jak se pouliční truhlík s lavičkou změnil v pouliční záhonek
Pan Marek navrhnul s partou kamarádů v roce 2016 truhlíko-lavičku, která zkrášlí prostory žižkovských ulic. Všichni se na realizaci tohoto nápadu těšili. Ne tak památkáři z Magistrátu. Přes opakované pokusy nápad prosadit, přes ochotu občanů se o truhlíky starat a dohlížet na to, aby lavičky nikdo nezneužíval, nepovolili památkáři realizaci vítězného návrhu. Městská část zde prostě není svým pánem. Happy end nás nečeká, i když v dalším ročníku zvítězil a byl realizován obdobný návrh paní Haufové – Pouliční záhonky, kdy se u vybraných stromů na Praze 3 upravila rabátka, zavezla se zeminou a ohraničila štěrkem. Kytičky na tyto plochy si zasadí sami obyvatelé MČ Praha 3.
upravená rabátka – realizace návrhu paní Haufové
Lekce 2: Od nápadu k projektu – ZŠ Jeseniova
Pan Stome přišel v roce 2017 s nápadem upravit bezpečnost provozu před základní školou před ZŠ Jeseniova. Nápad se ukázal jako nerealizovatelný tak, jak jej pan Stome navrhnul. Městská část nemá možnost upravovat řešení dopravy, komunikace náleží většinou Magistrátu hl.m. Prahy nebo je má ve správě TSK. Ale prostranství před školou si zasloužilo úpravu a pan Stome spolu s úřadem změnil svůj návrh tak, aby na místě vzniklo z původní „džungle“ aspoň příjemné zátiší s posezením…
před úpravou
Lekce 3: Bez občanů to nejde
V roce 2016 se do výběru z 15 návrhů zapojilo 2288 lidí, o rok později se zapojilo do výběru z 9 návrhů 1182 lidí. Z hodnocení provedeného na závěr loňského ročníku vyplynulo, že ti co hlasovali rok před tím, se nezapojili, protože nebyl výběr. Ale znáte to, kde nic není … ani participativní rozpočet nepomáhá. Radnice by mohla dát k výběru z velkých krásných projektů placených přímo z rozpočtu městské části, jako to udělala třeba městská část Praha 8 loni. To ale není participativní rozpočet. Ten stojí a padá s aktivitou občanů. Podobný pokles pozornosti sleduji bohužel všude, kde probíhá již alespoň druhý ročník. Důvodů je mnoho. Chci věřit, že ten hlavní je na straně města a ne občanů.
Do 30. 3. máte ještě možnost zapojit se svým nápadem. Tentokrát je to snazší a můžete začít tím, on-line pošlete svůj nápad radnici. Tak do toho!
Vojtěch Černý,
Agora CE Agora CE je nezisková organizace, která pomáhá radnicím a občanům spolu komunikovat.
www.participativni-rozpocet.cz
http://www.participativni-rozpocet.cz/praha3/
www.facebook.com/participativnirozpocet/