Kam za současným uměním na Žižkově
K proměnám Žižkova posledních let patří také galerie – malé, mladé, profesionální či jepičí. Představujeme pětici nejzajímavějších, díky nimž objevíte v létě umění v opuštěných vitrínách i cukrárně. Všechny najdete v okolí žižkovské noční tepny – Bořivojky, takže než půjdete na drink…
City Surfer Office
Kolektiv City Surfer pořádající kulturní akce po celé Praze si jako své centrum zvolil Žižkov. V jeho prostorách s názvem City Surfer Office probíhají hlavně výstavy, ale nejenom ty. Občas se tu můžete nechat tetovat nebo si s pomocí profesionálů vyrobit tričko. Jeho vernisáže a večírky jsou vzhledem k absenci jména na štítu tak trochu pro insidery, ale kdo hledá, najde (nebo kdo hledá na Facebooku). V prostorách „Officu“ vystavují především studenti a mladí umělci, a to fotografii, objekty i malbu. Poslední výstavou s názvem Museli to postavit se před prázdninami představila umělkyně Marie Štindlová.
Z vernisáže umělecké dvojice Jarmily Mitríkové & Dávida Demjanoviča "Kult Moreny". (foto: Martin Fryč)
City Surfer Office, Bořivojova 67, Praha 3.
Drdova Gallery
V Drdova Gallery stále ještě probíhá výstava sochařky Pavly Scerankové, která je letos nominovaná na Cenu Jindřicha Chalupeckého, s názvem Veritas. Podobně jako s jejími předchůdci uspořádala majitelka galerie Lucie Drdová i neformální komentovanou prohlídku – formou akce „snídaně s umělcem“. Kunsthistorička Drdová o své galerii mluví jako o klasickém privátním podniku zastupujícím vybrané umělce. Od vzniku před třemi lety jich do portfolia galerie patří sedm.
Z výstavy fotgrafa Hynka Alta "Dekonstrukce systému" (foto: drdovagallery.com)
Kromě už zmíněné Scerankové je to fotograf Václav Kopecký, konceptualista Jan Nálevka, Jan Pfeiffer vyjadřující se kresbou, videem i objektem (širší veřejnost jej může znát jako talentovaného filmového výtvarníka z filmu Cesta ven), fotografická dvojice Aleksandra Vajd & Hynek Alt a malíř Daniel Vlček.
Na Žižkově se galerie ocitla sice spíše náhodou, ale, jak dodává Drdová, šťastnou. „ Mně osobně velice oslovuje atmosféra “malého města” ve městě, kde se kolem centrálního bodu - kostela rozvijí veřejný život, který není anonymní, ale naopak znáte svého souseda a vládne zde přátelskost.
První výstava podzimní sezóny: Fotografie mezi monumentem a dokumentem; kurátor Václav Jánoščík.
Drdova Gallery, Křížkovského 10, Praha 3.
Hunt Kastner
Přímo v Bořivojově ulici najdeme galerii dvojice cizinek soustředících se na české umění Kachi Kastner a Camille Hunt pojmenovanou jednoduše Hunt Kastner. Galerie patří mezi špičku tuzemské scény, na které se pohybuje téměř deset let. Původně sídlila na Letné a na Žižkov zamířila až v roce 2013, především kvůli lepšímu a rozlehlejšímu prostoru. Zastupuje čtrnáctku etablovaných umělců, jako jsou malíř Josef Bolf, výtvarnice Eva Koťátková, Jan Šerých vyjadřující se kresbou, malbou i videoprojekcí, nebo laureát ceny Jindřicha Chalupeckého výtvarník Dominik Lang.
Laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang pro galerii Hunt Kastner vykostil velrybu...
Galerie Hunt Kastner se i o prázdninách drží svého zavedeného provozu a má otevřeno všechny dny v týdnu kromě soboty. Proto se pravděpodobně stala ideálním místem pro ústřední výstavu speciální prázdninové akce Neighbourhood Boogie-Woogie.
Instalace Markéty Kinterové v rámci prázdninového projektu 5 pražských galerií Neighbourhood Boogie-Woogie. (foto: Kateřina Čopjaková)
V rámci ní polský kurátor Piotr Sikora s výše zmíněnou fotografkou Aleksandrou Vajd a dalšími šesti umělci připravil v první místnosti Hunt Kastner výstavu, která je koncipována hlavně pro diváka koukajícího z ulice. Umění Sikora vyslal vůbec do žižkovského civilu a ulic s vědomím, že za horkých letních dnů se lidem do galerií tolik nechce. A tak si umění můžete prohlédnout při kupování zmrzliny v cukrárně vedle Paláce Akropole, ve vitríně Nanoantiku nebo prodejně botasek. Závěrečná party Neighbourhood Boogie-Woogie proběhne 28. srpna o víkendu v Mlíkárně v Riegrových sadech.
První výstava podzimní sezóny: Interpret; Anna Huláčová a Jiří Příhoda. Vernisáž 11.září.
Hunt Kastner, Bořivojova 85, Praha 3.
Nevan Contempo
Nováčkem mezi žižkovskými galeriemi je Nevan Contempo místního rodáka Mikuláše Nevana. Jak sám říká Nevan Contempo je na začátku a zatím svou tvář spíše hledá. Za necelý rok provozu se už ale může pochlubit výstavami konceptualisty Tomáše Svobody, kontroverzní umělecké skupiny Rafani nebo etablovaného umělce Krištofa Kintery. Se svými takřka 100 m2 ve dvou místnostech bývalých garáží na jednom z žižkovských dvorků patří mezi největší místní galerie.
Nevan Contempo, nejmladší a největší z žižkovských galerií. (foto: Martin Fryč)
V srpnu je sice Nevan Contempo zavřena, ale podobně jako ostatní z pětice galerií se zapojila do akce Neighbourhood Boogie-Woogie. „Od zkušenějších kolegů se zatím odlišujeme asi hlavně tím, že náš přístup k umělcům i návštěvníkům galerie je méně profesionální a více přátelský,“ dodává Nevan.
První výstava podzimní sezóny: Esoterická dutosvětskost; Pavla Malinová (host výstavy Filip Kraus)
Nevan Contempo, U Rajské zahrady 14, Praha 3.
35m2
Jednou z nejdéle fungujících žižkovských galerií je 35m2, jejíž název lakonicky odkazuje k jejím prostorovým možnostem. Ve dvou místnostech na příjemném dvorku Café Pavlač, s kterým je galerie od začátku propojena osobností Petry Steinerové, fotografky a kavárnice, vystavují především umělci mladé generace a čerství absolventi. Galerie se soustředí na současnou malbu a fotografii a kromě Steinerové připravuje její výstavní dramaturgii umělec Michal Pěchouček. Za její devítileté působení zde vystavovali Vladimír Skrepl, Marie Hladíková či Viktor Pivovarov.
Vernisáže galerie 35 m2 se odehrávají hlavně na dvorku přilehlé kavárny Pavlač. (foto: Martin Fryč)
Momentálně je v galerii k vidění souborná výstava existuju... (autoportrét v současném českém výtvarném umění - ukázka) kurátora Igora Korpaczewského.
35m2, Víta Nejedlého 23, Praha 3.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.