Na Žižkově, dva měsíce bez domova
Před třemi týdny jsem se seznámil s panem Václavem. Aktuálně je bezdomovcem který přespává nedaleko Ohrady. Po čase jsem se s ním domluvil na rozhovoru pro Kauzu 3, který by mohl trochu přiblížit pohled člověka bez domova na život na Žižkově.
Čím jste se dříve živil?
Původně jsem absolvoval pražskou konzervatoř. Jako hlavní obor jsem měl kytaru a vedlejší obor zpěv. Několik let jsem se tím celkem úspěšně živil. Jenže pak jsem řezal na chalupě dříví na cirkulárce a jednou jsem prostě nebyl šikovný a zle si pořezal ruku (pan Václav ukazuje na svoji levačku). Od té doby na kytaru nehraji.
Od roku 1988 do roku 2012 jsem dělal řidiče mezinárodní kamionové dopravy. Nejprve s Liazkou, Ivecem a poslední byl MAN TGA 430. Jako řidič kamiónu jsem v něm samozřejmě i často bydlel. Život řidiče kamiónu přerušila lehká mozková příhoda. Auto řídit mohu, ale profesní průkaz potřebný pro řidiče nákladního vozu z povolání mi už nikdo nedá.
Jak dlouho žijete bez domova?
Dva měsíce.
Po té, co jsem onemocněl, už jsem nebyl pro svoji přítelkyni potřebný. A protože jsem u ní nebyl přihlášen, nikdy jsme se nevzali, tak jsem teď na ulici. Byli jsme spolu cirka 30 let.
Takže spíte venku, tušíte jak zvládnete zimu?
Já si stále myslím, že si do konce roku najdu nějakou práci. I bez profesního průkazu mohu řídit auto do 3,5 tuny, klidně půjdu dělat vrátného, nebo cokoliv jiného, abych se vrátil do normálního života. Čistý trestní rejstřík mám.
Jaké možnosti člověk bez domova má co se týče ubytování? Jsou přeci jen nějaké neziskovky, které se se snaží pomáhat?
Ano, ale mají velmi omezené kapacity.
Takže mají stále plno?
Ano.
I loď Hermes?
Ta v létě nefunguje. Je v údržbě.
Ale v zimě to je řešení, ne?
Ano, v zimě to asi bude dobré, ale s tím nemám žádnou zkušenost. V zimě jsem ještě bydlel doma.
Každopádně všechny tyhle instituce mají společné to, že člověk musí plně dodržovat celkem přísný řád. Spousta lidí si to spojí s tím, že bezdomovci chtějí pít alkohol. U některých to tak možná bude, ale popravdě vám povím, že i samotná skutečnost, že člověk, který celý život žil svobodně a teď už má svá léta, musí vstávat dle budíčku, má večerku a vše se řídí striktními povely, je velmi svazující. Tedy v zimě to řešením může být, ale teď v létě, i kdyby ta možnost byla, budu raději spát venku.
A co podpora v nezaměstnanosti?
Na začátku mého pobytu venku mi ukradli doklady, telefon a všechno ostatní. Pomalu se mi daří všechno si vyběhat a za 14 dní bych snad mohl získat nějakou podporu. Zatím nevím, kolik to přesně je, ale snad kolem 2200 Kč měsíčně.
Jak hodnotíte vztahy mezi bezdomovci navzájem?
Silnější okrade slabšího ihned. Slabší toho silnějšího, když ho nevidí.
Když spím, tak mám věci uložené ve spacáku a vedle sebe železnou trubku. Tak jednou do týdne se v noci potýkám s feťáky nebo jinými bezdomovci. Mě je 60 let a možnosti mám v tomto ohledu omezené.
A Vám se už něco ztratilo?
Všechno. A to je právě ten problém. Všechno si musíte nosit s sebou. Myslíte, že mě baví nosit na zádech pořád ten batoh? Já mám teď celkem dobrý spacák, oblečení také není problém, ale všechno musíte nosit sebou. Kdybych si to někam přes den mohl dát, byla by to velká pomoc.
A co ten alkohol? Je to tak rozšířené mezi bezdomovci, jak si lidé myslí?
Tak vždycky ne. Ale většinou ano. To je problém.
A co policie? Potkáváte se s nimi?
Určitě. Jednou za 14 dní jsem s nimi v osobním kontaktu. Chtějí po mě doklady a ty naštěstí mám v pořádku. Já si v tomhle ohledu nemohu jakkoliv stěžovat. Jak městská tak státní policie byla vůči mě vždy naprosto korektní.
A vy jste Žižkovák?
Ne, já jsem původně z Prahy 8. Ale tady na Žižkově jsem žil přes 30 let.
Tedy Vy jste odsud, ale co na Prahu 3 přitahuje ostatní bezdomovce?
Bezdomovci jsou všude. Každý si všímá hlavně těch ve svém okolí. Někde je samozřejmě aktivně vyhánějí. Třeba Praha 4 je mezi bezdomovci vyhlášená šikanou, že jim seberou odložené spacáky a odvezou do odpadu.
Tady spíme pod mostem, kde je relativně klid a neprší na nás.
Napadá vás jako člověka bez domova nějaké řešení? Co by mohl podniknout stát a co třeba lidé, kteří bezdomovce potkávají ve svém okolí?
Přirozená selekce by byla, kdyby jim dali pytle na úklid a ať uklízí. Ti co chtějí, mohou uklízet Prahu a okolí. Ti si pomoc zaslouží.
A kolik procent myslíte, že by to fakt dělalo?
Domnívám se, že tak deset procent. Ale šanci by měl každý.
Kolik peněz tvoří vstupenku k bydlení? Kolik byste musel vydělat, abyste si mohl zaplatit nejlevnější ubytovnu?
Ubytovna, kde jsou pokoje pro čtyři lidi, stojí 4500 Kč/měs. Ale to bych neměl nic na jídlo. A problém je také v tom, že za ty peníze si rozhodně nevyberete své spolubydlící.
Jakou část Prahy 3 máte nejraději?
Vítkov a náměstí Barikád. Ale aby bylo jasno, to nemá co do činění s tím, že jsem bez domova. Já to tam měl rád vždycky.
Dovětek autora:
Nedělám si iluze o tom, že osobní příběh pana Václava paušálně ilustruje problém bezdomovectví v Praze. Ostatně on sám vypráví, že život pod mostem je velmi nepříjemný i z hlediska vztahů mezi bezdomovci navzájem. Nicméně v uplynulých třech týdnech jsem se ním viděl několikrát a i přes počáteční skepsi jsem jeho příběhu uvěřil.
Možná si mě získal i tím, že s každodenní pravidelností tráví čas sbíráním odpadků na Ohradě a přilehlém parčíku. Dělá to právě ty tři týdny. Kdybyste jej tam potkali, můžete mu alespoň poděkovat.
Pan Václav mě vysloveně požádal, abych uvedl jeho celé jméno. Jmenuje se Václav Šíma a prý by se lidé měli pod své názory vždy podepsat.
Autor je jedním ze zakládajících členů Kauzy 3 a je členem TOP 09 v Praze 3.