Pro čistotu samosprávy se dá něco udělat
Narazili jste na jednání úředníků, která se dá označit jako střet zájmů? Chcete pro objasnění udělat něco víc, než jen nadávat na poměry v internetových diskusích? Návod co udělat, radu a pomocnou ruku najdete u Občanského sdružení Oživení a jeho programu Bezkorupce.
Na stránkách Oživení - Bezkorupce najdete mnoho podnětného materiálu ohledně střetu zájmů a korupce. Jsou zde definice, návrhy žalob, kontakty, odkazy a příklady z praxe.
„Střetem veřejného zájmu se zájmem osobním se rozumí takové jednání, popřípadě opomenutí veřejného funkcionáře, které ohrožuje důvěru v jeho nestrannost, nebo při němž veřejný funkcionář zneužívá svého postavení k získání neoprávněného prospěchu pro sebe, nebo jinou fyzickou či právnickou osobu.” Příjde Vám tato definice jako ušitá na postup radnice při privatizaci bytů, nebo v jiných kauzách? U Oživení najdete radu a pomoc, jak takový případ nenechat zapadnout.
Kontakty na pracovníky projektu:
tomas.kramar@oziveni.cz
lenka.petrakova@oziveni.cz
tel: +420 257 531 983
Pracovník projektu Tomáš Kramár ujišťuje: "programy běží normálně dál, máme o něco méně veřených výstupů než v roce 2007, ale aktivit snad o to více. Nějaký přehled vyčtete z našich tiskových zpráv na http://www.bezkorupce.cz/tiskove-zpravy/. Věnovali jsme se zejména zadávání veřejných zakázek na úrovni samospráv a projektu cenadalnic.cz .
Na webových stránkách jsou ke stažení i dvě zcela zásadní příručky, které popisují a vysvětlují nový správní řád a jsou skutečným pomocníkem a průvodcem občana nekonečnou spletí paragrafů: Manuál pro bezkonfliktní aplikaci
nového správního řádu a Balíček 40 protikorupčních opatření .
Je to obtížné, ale důležité čtení. A mělo by to být povinné pro naše zastupitele a celé vedení radnice Prahy 3. Jen pro ukázku uvádím malou ukázku:
opatření 5.6
Zveřejňování zápisů ze zasedání hodnotících komisí
Zápisy ze zasedání Komise pro otevírání obálek a Komise pro posuzování a hodnocení nabídek mají zákonem o veřejných zakázkách definovaný povinný obsah (složení komise, oznámení o nepodjatosti, přijaté nabídky, vyloučené se zdůvodněním, hodnocení podle jednotlivých kritérií atd.). Vědomí členů komise, že tyto zápisy jsou aktivně zveřejňovány, snižuje riziko manipulace při vyhodnocování nabídek. Tyto zápisy by proto měly být na webových stránkách samosprávy ke stažení (ideálně v rámci databáze veřejných zakázek – viz opatření 5.2) nebo alespoň zpřístupněné na úřadě k nahlédnutí a okopírování (tato možnost by měla být uvedena na webových stránkách).
Zápisy ze zasedání komisí nejsou nezveřejnitelné. Zákon o veřejných zakázkách jejich zveřejnění nezakazuje, pouze zápis z hodnocení nabídek se smí samozřejmě zveřejnit až po ukončení či zrušení soutěže. V případě, že by zápisy obsahovaly chráněné osobní údaje (čímž se nemyslí jméno člena komise), obchodní tajemství či jiné zákonem utajované skutečnosti, pak se tyto části zápisu při zveřejnění začerní či odstraní. Tyto případy jsou ale výjimečné.