Primátor nesplnil slib, Hurda dál bere statisíce v plynárnách
Konec politiků v představenstvech městských firem a sražení jejich milionových odměn ohlásil primátor Bohuslav Svoboda (ODS) krátce po svém nástupu do funkce. Pražskou plynárenskou však navzdory primátorovým slibům stále řídí Pavel Hurda, kontroverzní pražský zastupitel za ODS. Roční odměna člena představenstva firmy přitom vyýrazně překračuje půl milionu korun. Podle primátora Hurda nyní připravuje odkup akcií plynáren od německého koncernu E.ON. Proto je v představenstvu firmy potřebný.
Pražská vodohospodářská, Dopravní podnik nebo Pražská teplárenská. Donedávna zlaté doly pro politiky, kteří měli to štěstí nebo kontakty a získali pro sebe lukrativní post ve firemním představenstvu. Jejich odměny za pár schůzí ročně se přitom pohybovaly v řádu statisíců korun. Když museli po loňském převratu na pražském magistrátu opustit svá křesla ve firmách i poslední politici, prezentoval to primátor Bohuslav Svoboda jako zásadní krok k profesionalizaci řízení městských firem.
Pražskou plynárenskou však zástupci ODS řídí dál. A to přestože primátor loni již několikrát sliboval, že kontroverzní pražský politik Pavel Hurda (ODS) z čela firmy odejde. "Má se mnou uzavřenou dohodu, že s koncem roku tam končí," sliboval primátor začátkem loňského prosince. Podobně se vyjádřil i koncem letošního ledna, kdy se v rozhlase zmínil, že Hurda je již na odchodu.
Podle zjištění serveru Lidovky.cz však Hurda v představenstvu neskončil, a co víc, povede firmu ještě několik měsíců. Nadále tak bude pobírat i tolik kritizované odměny. V roce 2010 si např. každý člen představenstva přišel na 672 000 Kč.
Hurda v plynárnách, Šteiner v Obecním domě
„Našim zájmem je, aby v dozorčích radách městských firem byli politici a v představenstvech nebyli politici,“ říká rázně náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). „My děláme maximum pro to, aby to tak bylo, a TOPka opravdu nikoho v žádném představenstvu nemá.“ To je sice pravda, jak ale ukazuje právě příklad Pražské plynárenské nebo Obecního domu, jemuž šéfuje bývalý radní pro dopravu za ODS Radovan Šteiner, pro koaliční ODS to samé neplatí.
Jestli a jakým způsobem TOP 09 na svého koaličního partnera tlačí, aby své zástupce z představenstev odvolal, však Hudeček sdělit nechce. Stejně tak nechce spekulovat, proč si ODS v představenstvech firem své lidi drží. „Nevím, proč tam pan Hurda je, to je otázka spíše na pana primátora,“ dodává.
Podle primátora platí závazek pana Hurdy do konání valné hromady akciové společnosti. "Je o několik měsíců odsunut z důvodu podání nabídky na možný odkup podílu německého partnera v Pražské plynárenské,“ uvedl primátor v SMS.
Na příští valné hromadě odstoupím. Tedy za tři měsíce
Samotný Pavel Hurda je konkrétnější. „Praha teď připravuje koupi akcií Pražské plynárenské od E.ONu. Já jsem v pracovní skupině, která to připravuje,“ vysvětluje své setrvávání ve funkci s tím, že se na vedení firmy podílel sedm let. „I kdyby to nedopadlo, tak při nejbližší valné hromadě odstupuji. Nechci být jediný pražský politik, který zůstal v představenstvu,“ říká Hurda a odmítá, že by mu místo v plynárnách zůstalo výměnou za politickou podporu primátora Svobody.
„To je naprosto nesmyslná spekulace. Podívejte se na moje angažmá a na výsledky Pražské plynárenské. Jsem přesvědčený, že jsem tam byl platný. Nebyl to žádný politický obchod,“ tvrdí Hurda.
Má škraloupy na Praze 3, ale úplatek od Benešové vrátil
Pavel Hurda je kontroverzní postavou zejména na Praze 3, kde předsedá místní ODS. V nedávné minulosti se o něm hovořilo jako o strůjci nevýhodné transakce s pozemky u parku Parukářka, kterých se městská část za symbolickou částku zbavila. Ačkoliv tam původně měla být hřiště a sportoviště, nyní tam, za podpory radnice městské části, nejspíše vyrostou patnáctipodlažní věžáky.
Jeho jméno se nedávno objevilo i v souvislosti s omilostněnou ředitelkou Metropolitní univerzity Praha Annou Benešovou. Ta mu měla v obálce předat sto tisíc korun. Benešová si od něj slibovala, že ovlivní ostatní v zastupitelstvu v případě univerzitní žádosti o odkoupení budovy v této městské části. Hurda jí však úplatek vrátil a u soudu vše dosvědčil.
Přesun politiků do dozorčích rad podniků souvisí s přechodem na tzv. německý model řízení firem, podle kterého představenstvo řídí vlastní provoz společnosti, zatímco dozorčí rady si ponechávají rozhodovací pravomoci v klíčových otázkách. Naposledy přešel na německý model řízení Dopravní podnik Praha.