300 prázdných městských bytů je hanba, říká současný starosta a lídr Koalice pro Prahu 3 Alexander Bellu

Rozhovor300 prázdných městských bytů je hanba, říká současný starosta a lídr Koalice pro Prahu 3 Alexander Bellu

Alexander Bellu (31 let, ODS), starosta Prahy 3. Narodil se v Itálii, od 10 let žije na Praze 3. Vystudoval Husitskou teologickou fakultu UK. Jeho společnost se stala výhradním dodavatelem italské značky Nero Giardini pro Českou republiku. Od roku 2014 je zastupitelem Hl. m. Prahy. Místostarosta Prahy 3 2014-2018. 12. června 2018 byl zvolen starostou městské části Praha 3.

Kdo vymyslel Koalici pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní)?

Přiznám se, že to byl můj nápad. Jsme tradiční konzervativní strany založené na křesťanských tradicích evropského kontinentu. Základní hodnoty máme společné.

Jaká byla motivace?

Dnešní doba si takové spojení vyžaduje, protože vnímáme riziko populistických až extrémistických stran.

Jaký je rozpočet vaší kampaně?

Máme rozpočet 1 650 000,- Kč. Všechno je vedeno pod transparentním účtem.

Jste po volbách ochoten uzavřít koalici s hnutím ANO nebo SPD?  (Jan Liška)

Ještě jsme se o tom přesně nebavili, ale myslím, že SPD bude z uvažování o koalici vyřazena, protože je považována za extrémistickou stranu. Co se týče hnutí ANO, tam si budu muset vyslechnout názor celé naší koalice.

ANO tedy nevylučujete?

Nemohu to vyloučit. Jednak jsme to ještě se všemi neprobrali a také se může stát, že díky roztříštěnosti sil nám nic jiného nezbyde. V tuto chvíli jsou pro mě na Praze 3 nečitelní. Neznáme jejich program a nevíme, co budou reprezentovat. Ale podobné je to i u Pirátů.

Jaké strany jsou vám naopak nejblíže?

Pravicové strany TOP 09 a STAN.

Kdo potom?

Z těch menších je to Volba pro Město.  Nejdál od nás je Komunistická strana. Ta měla být po listopadu 89 zrušena.

Co Zelení?

 Ty jsou pro nás v opačném spektru náhledu na komunální politiku, svět a všechno okolo nás.

A ČSSD?

ČSSD je nám celostátním i regionálním programem dost vzdálená, ale je to strana tradiční. Vzít ji před čtyřmi lety do koalice byla pragmatická volba proti extrémní politice Matěje Stropnického a spol. Osvědčilo se to, na komunální úrovni byla spolupráce s ČSSD více než dobrá.

Pokračování dnešní koalice by vám tedy vyhovovalo?

Aktuálně bych s tím žádný problém neměl, ale všechno se změní s novými volebními výsledky. Rozhodně první, za kým bychom šli, je TOP 09. Ale bude záležet na tom, kdo vyhraje.

Máte nějaký osobní odhad výsledků?

Odhaduji, že budou čtyři strany víceméně o několik procent od sebe. Naše Koalice, TOP 09-STAN, ANO a asi Piráti. Komunisté, ale i Zelení to budou mít složité. S napjatým očekáváním, nikoli pozitivním, budu sledovat, jak lidé zareagují na SPD a podobné strany.

 

ADRESA BUDOUCNOSTI

Vaším volebním heslem je: „Udělám z Prahy 3 adresu budoucnosti“. Jak to uděláte a jak to bude vypadat?

Politika má být také věcí vize. Praha 3 má neobyčejné charisma a možnost být v rámci Prahy jednou z těch prvních. Ohledně zeleně, moderního školství, kultury, bydlení.

Mohl byste to přirovnat k nějaké současné čtvrti v Praze, abychom věděli, jakým směrem si to představujete?

Např. Karlín byl velice podobný Praze 3 a díky povodním měl vlastně štěstí v neštěstí v podobě obřích investic. Dnes je to čtvrť, která vzkvétá a je tam cítit nový život.

Tato změna ovšem vedla ke změně struktury obyvatel, protože ti chudší a starší museli odejít.

Myslím, že Praha 3 má dostatečně velký bytový fond, abychom mohli zabezpečit bydlení nízkopříjmovým rodinám nebo seniorům.

 

BYDLENÍ

V programu slibujete, že se postaráme se o učitele, hasiče a policisty tím, že jim nabídnete služební byty. Kde je vezmete?

Praha 3 má v tuto chvíli cca 1500 bytových jednotek, po slíbené privatizaci jich zůstane cca 1100. Nová rada by si měla říci na základě odborných podkladů, kolik bytů minimálně potřebuje pro sociální obslužnost. Dejme tomu orientačně 300-400. Zbytek by se mohl doprivatizovat a zároveň by se pracovalo na získávání nových bytů od nových developerských projektů.

Myslíte novou čtvrť na Nákladovém nádraží?

Ano, tam by mohla městská část usilovat o příspěvek ze strany investora formou nových bytů. Nemuseli bychom pak investovat velké peníze do starých vybydlených bytů. Odbydlené nemovitosti bychom mohli prodávat a z druhé strany bychom získávali ty nové. Fond dostupného bydlení by nám zůstával a my bychom nemuseli investovat do oprav starých bytů.

Ovšem v dohodě s Central group, která bude stavět v severní části Nákladového nádraží je vyjednaná školka?

Tyto smlouvy dohadovala paní starostka Hujová, pro ni byla priorita školství. Neříkám, že je to špatně.

Kolik bytů by mohla městská část dostat místo školky?

Je to individuální, ale když si orientačně představíme, že by to byla školka za 50 milionů, tak v této hodnotě bychom mohli dostat zhruba deset nových bytů, záleží na velikosti atd. Dalším vyjednávacím kritériem by v této lokalitě mohl být domov pro seniory.

Problém, který se nám vleče už dlouho, je 300 prázdných bytů městské části.

Nejlépe se o nemovitost stará občan vlastník. MČ musí dodržovat zákon o veřejných zakázkách, rozpočtovat, připravovat samotné řešení... Prodlužuje se to, tím pádem prodražuje a je to neefektivní. Toto mě štve, protože čekáme, až se to zrekonstruuje a utíkají nejen veřejné prostředky, ale i možnost, že by tam někdo bydlel.

Proč to tedy neudělat tak, aby tam lidé už mohli bydlet?

Jsem absolutně pro, ale budu pro to muset hledat většinu. Doteď jsem ji neměl. Sociální demokracie se tomu hodně bránila a TOP 09 byla rezervovaná. A Zelení v opozici k tomu mají úplně rezervovaný vztah.

Není to špatně?

Je to špatně pro městskou část, její obyvatele i pro lidi, kteří reálně potřebují pomoc městské části.

Také pro koalici, protože to je mizerná vizitka.

Bez debat. Je to hanba. Kdyby se k nám připojily ostatní strany, tak jsem připraven to od zítřka začít řešit. 

Dovedete si představit, že část bytů bude přinášet zisk díky komerčnímu pronájmu skrze akciovou společnost vlastněnou městskou částí?

Určitě. Správa zbytkového majetku je městská společnost, která s bytovým fondem pracuje od revoluce. Jsou na volném trhu a spravují i plně soukromé domy. Aktuálně mají ve správě cca 80 městských bytů. Akciová společnost je mnohem rychlejší a efektivnější než úřad. 

V programu píšete: „S cílem usnadnit parkování odstraníme kovové chrániče stromů.“ Kolik míst to může přinést?

Vypočítali jsme to na 40-60 míst navíc. Navrhujeme mřížové rohože a kryt podél stromu. Hodně obyvatel si dnes také stěžuje, že na stávajících zábradlích sedávají bezdomovci nebo narkomani, což vytváří další problémy.

PARUKÁŘKA

Ohledně parku Parukářka říkáte: „Omezíme v něm koncerty a zkulturníme občerstvovací zařízení.“

Okolo občerstvovacího zařízení pana Gregůrka je tu dlouhodobá politická bojácnost. Ta stavba je vedena jako dočasná a je tam načerno. Byl tu projekt Ondřeje Ruta na novou stavbu, ale chyběla politická odvaha.

Vy byste projekt Ondřeje Ruta podporoval?

Je to projekt, který se mi tam líbí, jak architekturou, tak velikostí a strukturou.

Proč jste to tedy neschválili?

Nebyla odvaha k tomu, aby tam pan Gregůrek ukončil svoji činnost. Pan Gregůrek občas využívá různé politické struktury, aby tam svoji obchodní činnost chránil. Chvíli to byli Zelení, pak STAN, teď se traduje, že to jsou Piráti. Někteří politici mají strach, že to část jejich voličů nepodpoří a problém se stále odkládá, až propadlo stavební povolení.

Údajně také probíhá soud?

Ano, soudíme se o ušlé nájemné, je to přes 300 000Kč. On se brání tím, že dělá veřejnou službu, že spravuje veřejné záchodky. Já jsem mu několikrát říkal, tak nám tu veřejnou službu zase předejte. Kdyby člověk cítil, že je o ten prostor pečováno s láskou a pílí, tak by tomu alespoň rozuměl.

Jak to vidíte dál?

Připravuje se dokumentace pro územní řízení. Po dokončení byrokratického kolečka, budeme muset opět vyzvat pana Gregůrka, aby prostor opustil. Nová dřevostavba se dá pak postavit v řádu měsíců. Pan Gregůrek se potom může přihlásit do výběrového řízení na provozovatele. Občas jsou tu tendence někoho privilegovat, protože si myslíme, že je dobrý. Já s tím nesouhlasím.

Jak to myslíte s omezením koncertů?

Dnes se tam provozují každodenní koncerty načerno bez povolení městské části. S novým občerstvovacím zařízením by se měl zavést také přístup zohledňující sousedy, protože se to bohužel z parku extrémně nese do bytů.

Kdy by podle vás mohlo dojít k realizaci tohoto projektu?

Bylo mi řečeno, že do dvou let by to mohlo být.

Nebojíte se, že se opět nenajde vůle?

Přiznám se, že bojím, ale doufám, že to zvládneme. 

Není lepší legalizovat současný stav než to léta a léta odkládat?

Za sebe s touto variantou nepočítám. Je to partner, který nemá dobré renomé napříč různými odbory městské části. Není ochoten zaplatit za pozemek, který užívá navíc. Za mě rozhodně ne.

 

MĚSTSKÉ KULTURNÍ AKCE

Píšete, že chcete pokračovat v pořádání veřejných kulturních akcí jako jsou Vinobraní, Masopust, Merkádo nebo Signal Festival. Ve kterých pokračovat nechcete?

Ke zvážení jsou Husité na Vítkově nebo Pivobraní. Vinobraní a Masopust mají staletou tradici. Pivobraní mohou bez problému pořádat i soukromníci. Městská část má podporovat umění jako je Signal Festival, ne komerční akce jako je Pivobraní.

Soukromník by to nejspíš udělal i se ziskem, městská část platila min. rok 1,7 mil. Kč.  

Bylo to v resortu paní starostky, která to chtěla mít. Druhá věc je, že se na to sjíždí celá Praha a my to děláme z našich peněz.

Další institucí, kterou chcete podporovat, je Žižkovské divadlo Járy Cimrmana...

Je to naše příspěvková organizace. Paní ředitelce se postupně daří začleňovat i další divadelní soubory a postupně pracujeme na rekonstrukci prostor divadla.

S kontrolou hospodaření jste tam spokojeni?

Ze strany pana Smoljaka chodily stížnosti. Po jeho podnětech tam byla hloubková kontrola. Problém, na který on poukazuje, se ale týká agentury, která spravuje divadelní soubor, a ne naší příspěvkové organizace, ta je transparentně kontrolovaná. Soubor je soukromý a ten si vybírá tuto agenturu.

Jak s kinem Aero?

S kinem Aero řešíme nové promítací zařízení, jehož nákup bychom rádi příští rok zařadili do rozpočtu. I tam by měla proběhnout celková rekonstrukce objektu, která začíná být nutná.

 

FARMÁŘSKÉ TRHY

Zůstanou pod městskou akciovkou SZM?

Nechal bych je pod akciovkou, je to transparentní. Nejsou dohady, jestli to provozuje něčí kamarád a jestli nejsou farmáři vydíráni, aby tam mohli prodávat. Městská část si na tom vydělá. Průzkumy veřejného mínění na místě vyšly dobře. Lidé tam po tisících chodí, není důvod to měnit.

Dají se čekat další farmářská tržiště na Praze 3?

Vytipovali jsme pět pozemků, na kterých by další farmářské tržiště mohlo vzniknout. Problém je, že většina těch parků je soukromých nebo nějaké instituce.

V jakém časovém výhledu?

Doufám, že co nejdříve. Nejblíže dohodě je Jarov a až se ustálí vlastník pozemku parku u stadionu Viktoria Žižkov, tak budeme moci začít intenzivně jednat tam.

Takže by se farmářských tržišť klidně mohlo otevřít více?

Klidně. Máme vizualizace, analýzy, jsme připraveni. Jde jen o pozemky.

ODS, TOP 09 a ANO vyhodily z pražských grantů Arniku a Auto*Mat, hodláte omezit i podporu Prahy 3 akci Zažít město jinak?

Zažít město jinak podporujeme, organizátory na Praze 3 znám a to, že mají nálepku Auto*Matu, mi nevadí.

 

DOTACE

Dotaz lídra Zelených Ondřeje Ruta: Praha 3 každoročně rozděluje kolem 15 milionů na dotacích mezi neziskové, kulturní, sociální, volnočasové či sportovní organizace. Trojka na vaší kandidátce Mojmír Mikuláš (Svobodní) se často vyjadřuje, že by tyhle dotace zrušil. Je to i názor tvůj a koalice pro Prahu 3? V březnu na jednání zastupitelstva např. prohlásil: „Veškeré dotace jsou zlo... Jediná spravedlivá varianta je – peníze, které jsme sebrali lidem, těmto lidem vrátit a nechat na nich, aby rozhodli."

Mojmír Mikuláš reflektuje současný stav. Rozdáváme nejvíce peněz v rámci hl. m. Prahy a dotace jsou vždy předmětem spekulací. Ať je u vlády kdokoli, tak to působí netransparentně. Návrh je ten, že by každý občan dostal odpovídající částku v podobě elektronického voucheru a mohl by přidělit tyto prostředky tam, kam by chtěl.

Je to reálná představa?

Na Praze 6 mají spuštěný podobný program v menším. Mohlo by to být atraktivní jak pro lidi, tak pro jednotlivé organizátory.

Mohlo by se to zavést už v příštím volebním období?

Ano, ale muselo by to jít postupně.

Dotaz Kamily Roudné: Vlastní Alexander Bellu stále společnost se synem Pavla Hurdy, známého pražského kmotra z ODS?

Nevlastním, už 4 roky.

Karel: Bydlím v Lupáčově ulici a nedávno jsem zjistil, že náš nový soused je pan starosta Bellu. Rád bych se ho jako osoby veřejně činné zeptal, jakým způsobem a za kolik byt pořídil. 

Byt jsem zaplatil přes hypotéku a získal ve výběrovém řízení. Cena je veřejně dohledatelná, ale chtěl bych předejít zbytečným diskusím.

 

BEZPEČNOST

Matěj Žaloudek se ptá, zda existují nějaké podklady pro tvrzení, že "bezpečnostní situace se v posledních měsících u nás zhoršila".

Stížnosti, komunikace s občany a zprávy z bezpečnostního grémia.

Zdeněk Jahn: V jednom ze svých FB příspěvků se chlubíte tím, že zvyšujete bezpečnost občanů pomocí "chytání drogově závislých". Rad bych se Vás zeptal, jak tento odchyt probíhá a jaký má efekt?

Nejsem si vědom, že bych něco takového psal. Na bezpečnostním grémiu jsme se soustředili s městskou policií i policií ČR na lokality dolní Žižkov, Ohrada, Jana Želivského, park u Viktorky Žižkov. Je tam poslední dobou zvýšený počet narkomanů a bezdomovců pod vlivem drog nebo alkoholu. Někdy bývají agresivní. Je to náročné.

Co s tím policie může dělat?

Policie může uložit pokutu a koordinovat postup s Armádou spásy, Nadějí či Beztíže a podobnými organizacemi. Není to jednoduše řešitelný problém, asi ho nikdy úplně nevyřešíme, ale není možné, aby se občané báli. Bohužel se sem přesunulo mnoho bezdomovců z centra a dlouhodobou koncepci musí udělat hl. m. Praha.

 

 

 


Související články

Pošlete nám své dotazy pro pět vybraných lídrů

Před blížícími se komunálními volbami vám Kauza 3 nabídne rozhovory s pěti lídry volebních uskupení na Praze 3. Posílejte nám své otázky a my se jich zeptáme za vás. pokračování
reklama
Načítám...