Farmářské trhy se rozšiřují, bubák stále straší
26.8.2014 Jiří Ptáček 1
Farmářské trhy se styly nedílnou součástí náměstí Jiřího z Poděbrad. Přeplněné uličky mezi stánky jsou nesporným důkazem jejich obliby. I proto podepsala Praha 3 v květnu letošního roku novou smlouvu a deklarovala tak zájem spolupracovat s původním provozovatelem. Minimálně na další dva roky. Politický bubák přiživující se na farmářských trzích však stále straší.
Zprávy o záměru rušit oblíbené trhy původně publikovaly Žižkovské listy spojované s místní ODS. Následně jej převzala další média s odkazem na tento časopis. Realitou bylo, že v té době sice končila původní smlouva, ale radnice i provozovatel veřejně deklarovali společný zájem v úspěšné spolupráci nadále pokračovat. A pokračují.
K podpisu nové smlouvy došlo koncem května 2014. Smlouva je veřejně přístupná na webu Prahy 3 (ZDE) a stvrzuje spolupráci do 30.6.2016. Praha 3 se v rámci smlouvy zavazuje poskytnout především prostor na náměstí (4 dny v týdnu), zajistit 22 prodejních stánků (+ několik míst pro prodej z automobilů), zdroj elektřiny, dvě mobilní WC, přístup k tekoucí vodě a pravidelný komunální úklid. Součástí smlouvy je i poskytnutí prostoru v Radničních novinách a na webu Prahy 3 v nespecifikovaném množství.
Naproti tomu se provozovatel zavazuje hradit měsíční úplatu ve výši 100 000 Kč (první 4 roky neplatil nic). Součástí smlouvy je i závazek provozovatele, že cena, kterou bude prodejce odvádět provozovateli za jedno prodejní místo a jeden den, nepřesáhne 1 000 Kč.
Archetyp o.s. (text je převzat z webu www.farmarsketrziste.cz)
Jednání s vedením radnice dopadla kladně, přijali jsme navrženou výši poplatků, která je 100.000,- Kč/měsíčně včetně DPH a pokračujeme ve spolupráci s radnicí i nadále. Nová smlouva (o zajištění služeb provozu FT) je veřejným dokumentem a lze ji v usneseních dohledat na webu radnice, stejně jako tu předchozí. Praxe ukáže, jak to bude fungovat. Výši poplatků pro účastníky farmářského trhu nechceme zvyšovat oproti předchozímu stavu a snažíme se, aby i jinak byla „nová etapa“ beze změny. Kdo máte rádi tržiště na Jiřáku a považujete ho za užitečné, držte palce.
Městská část Praha 3, Ing. Vladislava Hujová, starostka
Novou smlouvou se podařilo zabezpečit pokračování oblíbených farmářských trhů tak, jak jsou občané zvyklí a věřím tomu, že velmi dobrá spolupráce s provozovatelem bude nadále pokračovat. Pro návštěvníky jsou připraveny čtyři sezónní slavnosti. Začátkem září 5. a 6. 9. provoní náměstí Jiřího z Poděbrad bylinky, čaje a koření. O 14 dní později, tedy 19. a 20. 9. budou na náměstí prodávat své výrobky včelaři, výrobci medových mýdel a dalších zajímavostí na Podzimních dnech českého medu. Ve dnech 10. a 11. října budou na návštěvníky farmářských trhů čekat Jablečné slavnosti a 30. října proběhne Svátek dýní a duchů.
Článek by mohl v tomto bodě skončit. Trhy se úspěšně rozšiřují (ze tří dnů na čtyři) a spolupráce pokračuje.
Volby se blíží a přes reálný vývoj událostí bubák vypuštěný v dubnu stále žije. O víkendu jsem opět narazil na petici „Petice za zachování farmářských trhů v Praze 3 na Jiřáku“. Petice byla publikována 19. srpna, tedy několik měsíců po podpisu aktuální smlouvy. Pochybuji, že by autorovi byla realita neznámá. Dle dostupných informací se jedná o kampaň spojenou s místní ODS. Na facebooku petici propaguje mediální a PR poradce Jan Ziegler.
Autor článku je kandidátem do zastupitelstva Prahy 3 za TOP 09.
26.8.2014 Jiří Ptáček 1
Související články
Trhy se nám líbí, ale nepřehlížejme fakta
11.4.2014 Gabriela Flimmelová 26
(AKTUALIZOVÁNO o vyjádření Archetyp o.s.) Již čtvrtým rokem jsou farmářské trhy neodmyslitelnou součástí náměstí Jiřího z Poděbrad. Myšlenka přivést do centra Prahy drobné zemědělce a producenty kvalitních potravin se bezpochyby uchytila. Trhy se těší nebývalé popularitě a prostor před základní školou bývá každou středu, pátek a sobotu zaplněn. Svou ...pokračování
Komu slouží Kauza 3?
25.8.2014 Jiří Ptáček
Od roku 2007, kdy jsme spustili web Kauzy 3, slyšel jsem mnoho spikleneckých teorií o smyslu tohoto projektu. Všechny mají jedno společné – není možné, aby ten web někdo dělal „jen tak pro nic za nic.“ Musí v tom mít prsty nějaká politická klika. Vtipné je, že mezi kritiky nikdy nepanovala shoda na tom, za koho vlastně kopeme.pokračování