Mimořádné zastupitelstvo o Klinice skončilo dříve, než začalo
Mimořádné jednání Zastupitelstva 8. března skončilo tím, že nebyl schválen jeho program. Hlasování předcházela více než dvouhodinová vyostřená debata, ve které se opozice snažila obhájit, proč by se tématem Autonomního sociálního centra Klinika měli zastupitelé vůbec zabývat. Na zastupitelstvo dorazilo několik desítek občanů a aktivistů, kteří se však do debaty nemohli zapojit. Pro návrh programu nakonec zvedlo ruku jen 12 zastupitelů z 35.
Zastupitelé z TOP 09, ODS, ČSSD a Svobodných během diskuze vysvětlovali, že se nechtějí tématem zabývat, protože Praha 3 vůči budově v Jeseniově ulici nemá žádné právní vztahy. „Nechápu, proč to řešíme tady, Praha 3 s tím nemá nic společného,“ řekl například Jan Vokál z TOP 09. Někteří také uvedli, že jim vadí, že obyvatelé Kliniky porušují hygienické normy a jiné předpisy, nebo že by podporou centra Kliniky městská část legitimizovala protiprávní jednání.
Ondřej Rut z Ž(n)S v úvodu řekl, že Praha 3 sice nemá žádný formální vliv na využití budovy, ale její vyjádření má v řešení celého problému váhu. „Pokud existuje politická vůle, najde se i cesta jak zákonným způsobem napravit nijak vzácný prohřešek užívání objektu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím a legalizovat tak další fungování centra Klinika,“ uvedl v projevu, který také publikoval na blogu časopisu Respekt. V diskuzi zástupci Ž(n)S dále argumentovali, že se městská část už centru Klinika věnovala, například když starostka Hujová sepsala dopis vládě, nebo když mu před rokem zastupitelstvo vyjádřilo podporu.
Zastupitelstvo se neobešlo bez četných osobních střetů, na které obecenstvo reagovalo křikem i smíchem. Jedním ze sporných bodů byl opakovaný návrh předsedy zelených Matěje Stropnického, aby se diskuze mohli zúčastnit i přítomní občané Prahy. Podle starostky Vladislavy Hujové, která zasedání řídila, to však nebylo formálně možné, občané by se podle ní mohli zapojit až po schválení programu zasedání.
Přítomní zástupci Kliniky se slova ujali po ukončení zasedání, kdy už část zastupitelů odešla. V neformálním vystoupení vyzvali politiky Prahy 3 k tomu, aby jim přestali házet klacky pod nohy. Později ve svém vyjádření na webu průběh zastupitelstva kritizovali. „Stále znovu jsme napomínáni, abychom naše zájmy prosazovali v zavedených procedurách zastupitelské demokracie, když se o to ale snažíme, nikdo nám nedá ani slovo,“ uvedli.
Výsledek, že zastupitelstvo vůbec neschválilo program mimořádné schůze, se dal očekávat. Podobně dopadlo i mimořádné zastupitelstvo o budově školky Buková v květnu loňského roku. I diskuze o programu však trvala přes dvě hodiny a hlavním efektem jeho neschválení bylo, že se jí nemohli vyjádřit občané a aktivisté – odpůrců i příznivců Kliniky dorazilo na jednání několik desítek. Někteří členové koalice zas kritizovali pokus o svolání mimořádného zastupitelstva jako zbytečné politické divadlo, které podle místostarosty Jana Materny vyjde na 50 tisíc korun. Řádné zastupitelstvo se přitom koná za 14 dní.
Budovu bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici, o které se jednalo, dostali před rokem zdarma půjčenou aktivisté z Autonomního sociálního centra Klinika, nedávno jim však Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových neprodloužil smlouvu. Jako zdůvodnění uvedl porušování účelu budovy, která má podle kolaudačního rozhodnutí sloužit jako plicní klinika. Od 2. března je tak pobyt osob v budově nelegální a čeká se, zda bude vyklizena.
Související texty:
Projev Ondřeje Ruta ke svolání mimořádného zastupitelstva.
Dopis starostky Hujové vládě.
Vyjádření centra Kliniky k mimořádnému zastupitelstvu.