Příběh boxera a ukradené tělocvičny

Příběh boxera a ukradené tělocvičny

Stanislav Tišer má za sebou kus práce. V osmdesátých a devadesátých letech byl špičkovým boxerem, několikanásobným mistrem republiky a národním reprezentantem. Od devadesátých let působí jako trenér na Žižkově. Vyšlo o něm mnoho článků a rozhovorů. V roce 2010 byl uveden dokumentární film Oči tygra, ve kterém je ústřední postavou.

Kdo by za ním ale chtěl jít na trénink, zjistí, že pořádně není kam. Jeho Box klub Žižkov nemá vlastní zázemí a od listopadu 2013 funguje střídavě ve dvou školních tělocvičnách bez potřebného místa a vybavení. Nebylo tomu tak vždy, Tišerův klub fungoval od roku 1998 v prostorách na Havlíčkově náměstí. V roce 2009 se pak radnice rozhodla pro něj za mnoho milionů tělocvičnu opravit. Dopadlo to ale úplně jinak.

Bez zázemí

Šestapadesátiletý Tišer je mezi částí Žižkovanů pojem. Jeho klub sklízí obdiv nejen pro své sportovní kvality, ale i jako nízkoprahový projekt, který dává druhou šanci lidem bez vyhlídek a kde se potkávají sportovci z různých prostředí. Oceňují jej boxeři, neziskové organizace i novináři.
 
Více fotografií z tréninku Stanislava Tišera si můžete prohlédnout na Facebooku Kauzy 3 - ZDE. Galerie je dostupná i těm, kteří Facebook nepoužívají.
 
Jsme na tréninku v tělocvičně základní školy v Cimburkově ulici. „První místo v tabulce z třiadvaceti klubů v celé České republice, vychoval jsem mistra republiky, tři vicemistry, další do extraligy, do první ligy...“ sází jeden za druhým své hlavní trenérské úspěchy Stanislav Tišer. Je šest hodin večer, studený konec října, a pan Tišer co chvíli odbíhá, aby dal další instrukce. „Tak dáme levá, pravá, levý zvedák, pravý hák, jo?“ křičí do chladného prostoru.
 
V této tělocvičně začínal jako trenér už v roce 1994 a teď je zde jen přechodně. V části školy probíhá rekonstrukce a tělocvična je čím dál méně obyvatelná. „Zima je tady, jediná sprcha se záchodem a jenom studená voda“, vypočítává trenér potíže s prostory.
Od začátku listopadu tedy začne fungovat ve dvou jiných školních tělocvičnách, kde ale nejsou k dispozici ani boxovací pytle a je v nich dražší nájem. „Lidí chodí méně a méně, (…) chci teď klub hlavně udržet,“ popisuje nouzovou situaci na setkání krátce před koncem roku. Jak to tedy bylo s tělocvičnou, do které radnice v roce 2009 pro Tišera investovala?
 
Rekonstrukce

V úvodu zmiňovaný dokumentární film Oči tygra z roku 2010 nevznikl náhodou. U filmařky Jany Počtové si jej objednala a zaplatila radnice Prahy 3, tou dobou pod vedením ODS. Dokument (na který se můžete podívat pod článkem) upoutává pozornost především osobností Tišera a fungováním jeho klubu. Částečně ale také zachycuje jednání tehdy vlivného politika na Praze 3, Pavla Hurdy, který s trenérem domlouvá, veřejně slibuje, a pak realizuje dvacetimilionovou rekonstrukci radničních prostor na Havlíčkově náměstí, ve kterých klub tou dobou funguje. Film končí ve chvíli, kdy se Tišer má se svým klubem do nového prostoru nastěhovat. Není ale jasné, jak se příběh dále vyvíjel.
 
Ve skutečnosti Tišer prostory zpět nikdy nezískal. V roce 2010, tedy těsně před koncem volebního období, je radnice pronajala na deset let dopředu. Novým nájemcem se stal Nadační fond pro podporu a rozvoj občanské společnosti v EU, kde byl tehdy předsedou správní rady Jiří Janoušek, zaměstnanec úřadu Prahy 3 a člen ODS. Zřizovatelem byli Pavel Hurda a současně jím vlastněná společnost Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis a. s. Přibližně 1 600 Kč měsíčně za tak velké (cca 315 m²) a nákladně renovované prostory je neobvykle výhodná cena. Roční nájem vychází za 1 m² na 60 korun, zatímco běžně radnice podle místostarosty Matěje Stropnického účtuje za nekomerčně užívané prostory okolo 250 korun na m², za komerční 1 500 korun. Radnice celý text smlouvy Kauze 3 zpětně poskytla, prohlédnout si jej můžete ZDE.
 
Radnice 315 m² pronajala na 10 let těsně před koncem volebního období. Celý text smlouvy ZDE
 
Nadační fond ani ne měsíc poté poskytnul prostory společnosti Gymkontakt s. r. o. (založené téhož roku, v únoru 2010). Uzavřel při tom smlouvu o užívání a nikoli smlouvu o podnájmu, u té by radnice musela s nájemcem souhlasit. Gymkontakt v prostorách od té doby provozuje spolu se svým sportovním klubem fitness za komerční ceny (www.ckszizkov.cz). 
 
Petr Horn, jednatel společnosti Gymkontakt, vysvětluje, že když v roce 2010 tělocvičnu získal, bylo v ní potřeba mnoho věcí dodělat. Společnost do jejího dokončení prý investovala nemalé prostředky a veškeré opravy a údržbu hradí ze své kapsy. „Bývalá radnice nám ale přislíbila pomoc, o kterou jsme změnou vedení radnice přišli, a tak vzhledem k neustálým potížím s provozem je to čím dál těžší,“ stěžuje si do telefonu.
 
Trenér Tišer a Petr Horn se pokoušeli opakovaně na využívání prostor dohodnout, jednání ale pokaždé zkrachovala. Tišer odmítl, že by se v tělocvičně, nad kterou měl původně mít úplnou kontrolu, musel někomu podřizovat.
 
Horn tvrdí, že částečně poskytuje prostory Štefanu Ličartovskému z občanského sdružení Julius, které zastřešuje tréninky pro děti a mládež za zvýhodněnou cenu. Pokouší se prý také rozjíždět další dobročinné projekty, připouští ale, že ne vždy úspěšně.
 
Faktem zůstává, že hlavní činnost, která dnes ve výhodně pronajaté tělocvičně na Havlíčkově náměstí probíhá, je komerční. Spojit se s Nadačním fondem, který prostory Gymkontaktu poskytuje, se Kauze 3 nepodařilo.
 
Východisko
 
Současné vedení radnice je vázáno smlouvami z minulého volebního období. Zdá se ale, že je ochotné věc řešit. Výsledek je zatím spíše rozpačitý.
 
„Je to velký projev nevděku, jak to celé probíhalo“ říká na adresu dřívějšího vedení dnešní místostarosta Matěj Stropnický (Žižkov nejen sobě), mezi jehož kompetence nebytové prostory spadají. Poté, co v roce 2012 nastoupil do funkce, se prý snažil najít způsob, jak smlouvu současnému nájemci vypovědět, ale neúspěšně. Jako možné východisko tak vidí rekonstrukci nových prostor, na které se domlouval i s trenérem Tišerem. Od loňského podzimu, kdy jsme začali tento článek připravovat, se však s pracemi nezačalo a vyhlídky jsou nejisté. „Bylo by těžké získat podporu, když už se tady jedna tělocvična vybudovala za docela dost peněz,“ dodává Stropnický.
 
V posledních týdnech se do problému začala vkládat i starostka Vladislava Hujová (TOP 09). Chce především dostat k jednomu stolu všechny zúčastněné strany a zkusit domluvit společné užívání již rekonstruované tělocvičny. V případě, že by k dohodě nedošlo, je prý „připravena podniknout proti Nadačnímu fondu právní kroky“ a dodává, že není možné dvacetimilionovou investici rovnou odepsat. Schůzka by měla proběhnout v průběhu následujících týdnů a o jejích výsledcích budeme informovat.
 
Když se Stanislav Tišer před čtyřmi lety připravoval na návrat do staronové tělocvičny, asi netušil, na jak dlouhou cestu se vydává. Dnes je na něm na chodbě školy, ve které dočasně trénuje, vidět, že je z politiky unavený a otrávený. Hned jak ale vběhne mezi své boxery, je jasné, že jako trenér má stále energie na rozdávání.
 
Film Oči tygra na serveru YouTube

 

Autorem článku je Šimon Trlifaj ve spolupráci s Gabrielou Flimmelovou. Fotografie Julie Hrnčířová.

 


Související články

Stadion Viktoria Žižkov: fakta

Téma žižkovského stadionu provází politiku na Praze 3 už od revoluce. Radnice nedávno vypověděla nájemní smlouvu kultovnímu fotbalovému klubu Viktoria Žižkov. Jaká část stadionu je ale obecní a co je v soukromých rukou? Spletenec vztahů je tak složitý, že se v něm stěží orientují jak fanoušci klubu, tak politici. Přinášíme přehled hlavních vazeb.pokračování

Prodej obecního podílu ve Viktoria Žižkov a.s. se nečekaně komplikuje

V průběhu středečního jednání Rady MČ Praha 3 došlo k vetování záměru prodat menšinový podíl, jež městská část drží v akciové společnosti Viktoria Žižkov. Toto veto uplatnili radní zvolení za Žižkov(nejen)sobě. Dle původního záměru měla městská část prodat svých 44% akcií za částku 93,5 milionu korun a mělo tak dojít k oddělení obecního a ...pokračování

Hurdův Akropolis prohrál u Nejvyššího soudu v Brně

Téměř po čtyřech letech doputovala kauza článku "Svět podle Hurdy" do své konečné stanice v Brně, kde Nejvyšší soud definitivně zamítl žalobu Paláce Akropolis. Advokátka JUDr. Forejtová zastupující žalobce totiž podala dovolání proti rozhodnutí Městského soudu v Praze ze dne 21. ledna 2013, který zamítnutí žaloby vedené u Obvodního soudu pro Prahu 3 potvrdil. ...pokračování
reklama