Otazníky nad Klinikou

Otazníky nad Klinikou

Kdo se dnes podívá do katastru nemovitostí, aby zjistil, kdo je vlastníkem budovy bývalé polikliniky v Jeseniově 60, dozví se, že majitelem je stále stát, ale právo užívat budovu nově dostala státní organizace Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Pro ty, kdo příběh Kliniky sledují, to bylo možná překvapení. Při vyjednávání nové koalice na magistrátu, bylo totiž jednou z podmínek předsedy Strany zelených Matěje Stropnického, že hlavní město Praha se bude snažit budovu odkoupit či vyměnit a po rekonstrukci bude nabídnuta neziskovému sektoru včetně iniciativy Klinika. Ta v ní měla také do začátku rekonstrukce sídlit . Zeptali jsme se tedy na různých stranách, co tato změna znamená a jaký je předpokládaný další vývoj.

Jak k tomu došlo?

Mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský nám k tomu sdělil, že o budovu projevili zájem, když byla volná ve standardním meziresortním řízení. Mají pro ni do budoucna vlastní využití. Polohou i velikostí totiž odpovídá jejich požadavkům na umístění zaměstnanců. Do budovy bude přesunuta jedna z organizačních jednotek SŽDC (Správa železniční geodézie) která je v současné době umístěna provizorně v pronajatých komerčních prostorech, čímž dojde k úspoře nákladů SŽDC.
Mluvčí SŽDC dále říká, že neplánují, že by kromě nich pobýval v budově ještě někdo jiný. Zahajují dokumentační a projekční práce, které jsou potřebné k rekonstrukci objektu. „Rekonstrukci chceme zahájit co nejdříve, financována bude Státním fondem dopravní infrastruktury,“ dodává Ptačinský. 
Matěj Stropnický to vidí jako účelový krok ze strany SŽDC: „Jen letos obdržela tato státní organizace od Českých drah převodem několik desítek železničních budov, s nimiž se neví rady. Stát se tady nechová jako dobrý hospodář.“
Ptačinský ovšem vysvětluje: „Získané budovy jsou již plné nebo neodpovídají velikostí našim potřebám.“ 
Podezření z účelového převodu sdílí Tadeáš Polák z iniciativy Klinika, když říká, že v předchozích případech zájmu o budovu ze strany státních institucí, jak v prosinci 2014 s GIBS (Generální inspekce bezpečnostních sborů), tak v březnu 2016 MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí), správce budovy ÚZSVM (Úřad pro zastupování ve věcech majetkových) zájem těchto státních organizací avizoval dlouho dopředu. V případě SŽDC proběhl převod v utajení před veřejností. „Kdyby byla vůle, SŽDC by nedělalo problém najít jinou budovu. V majetku ÚZSVM je např. velký činžovní dům ve Washingtonově ulici, na jehož dlouhodobé chátrání v minulosti upozornila iniciativa ´Obsaď a žij´, a mnoho dalších nemovitostí. Utajený a urychlený převod jen svědčí o tom, že ÚZSVM udělá vše možné, jen aby na klinice nezůstala Klinika,“ shrnuje Tadeáš Polák názor kolektivu. 
Mluvčí SDŽC ke spekulaci, že zájem SŽDC měl překazit převod budovy na magistrát, říká: „Je to ničím nepodložená domněnka.“


Proč budovu nezískalo hlavní město Praha? 

Stropnický to vysvětluje takto: „Ze strany ANO na hlavním městě, našeho koaličního partnera, je to podraz: dohoda o převodu Kliniky na město byla součástí jednání o obnově pražské koalice.“ Radní pro majetek na magistrátu za ANO pan Procházka však podle Stropnického jednal pouze formálně a nic nevyjednal. Dohoda přitom podle Stropnického vyjednatelná byla, protože i ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je členkou ANO, a stejně tak údajně i zástupce ředitele SŽDC pro majetek. Evidentně však nebyl zájem.
V Respektu se 14.10. objevila tato informace: „Jednání s ÚZSVM za Prahu pak vedl radní pro správu majetku Karel Grabien Procházka (ANO) - a místo aby prosazoval rozhodnutí magistrátu, podle mluvčího ÚZSVM Ležatky se shodli, že Klinika se i potřetí nabídne státní instituci.“ 
Vyjádření samotného pana Procházky se nám získat nepodařilo. 

S kým se kdo baví?

Zástupce iniciativy Klinika si stěžuje, že již dvakrát kontaktovali přímo generálního ředitele SŽDC s nabídkou k jednání. Namísto odpovědi jim prý přišel jen výhružný dopis. Přesto jsou dále k jednání připraveni. Tadeáš Polák dodává: „Dosavadní přístup vedení SŽDC nás nicméně jen utvrzuje v tom, že jejich zájem je opět jen záminkou, jako tomu bylo v minulosti s GIBS a MPSV. Svědčí o tom i to, že nejdříve zde chtěli budovat zdravotnické zařízení, a později zase administrativní budovu. Nikdy se v ní předtím nebyli podívat, takže vlastně chtějí ´zajíce v pytli´ v situaci, kdy SŽDC vlastní několik set budov. Takže tím, kdo nechce jednat je vedení SŽDC, které má asi za úkol ´zatočit´ s Klinikou.“
Mluvčí SŽDC se brání, že se sdružením Klinika komunikují: „Jak formou doporučených dopisů, tak formou zákona 106, tak výlepem na objektu.“ Podle kolektivu Kliniky se na dveřích opakovaně objevil papír s výzvou, v němž nový vlastník, SŽDC, hrozí sankcemi.
Ptačinský dodává, že velmi aktivně komunikují také s právníky, Policií ČR a radnicí Prahy 3. To potvrzuje radní Alexander Bellu: „Průběžně s nimi komunikuji, samotné řešení bylo nastíněno, ale bude výsostným právem SŽDC se rozhodnout k čemu budovu využije. Předpokládám, že SŽDC se bude snažit co nejrychleji uvést stav budovy do pořádku a připravit ji pro rekonstrukci.“

Co bude dál?

Mluvčí SŽDC říká, že projekt se již začíná připravovat. Podle informací iniciativy Klinika není ovšem rekonstrukce otázkou dnů či týdnů, ale minimálně několika let. SŽDC chce totiž administrativní budovu a musí tedy zažádat o změnu územního plánu, který dnes pozemek Kliniky určuje pro veřejnou vybavenost. 
Matěj Stropnický tvrdí, že by bylo logické, kdyby iniciativa Klinika mohla v budově zůstat do začátku rekonstrukce. Domnívá se ovšem, že úřady na takovou dohodu nebudou dost velkorysé. V tomto stavu ovšem nemá objekt pro nového vlastníka žádné využití, protože není ani zkolaudován. Stropnický potvrzuje, že uvedení objektu do regulérního provozu bude trvat několik let. „Celou dobu jde jen o to, zabránit Klinice v tom, aby v objektu provozovala své kulturně-sociální centrum. A to jsou velmi nízké pohnutky. Praha ztrátou Kliniky o něco přijde,“ dodává předseda Zelených. 
Mluvčí Ptačinský říká: „Nelegální pobyt právě zahájení rekonstrukce brzdí. SŽDC potřebuje volný přístup po budově, aby mohla provádět projekční, revizní a další práce spojené s nutnou rekonstrukcí objektu.“ Polák za kolektiv Kliniky ovšem tvrdí, že nikdy SŽDC nebránili ve vstupu do budovy ani v prohlídce domu: „Nikdo ze SŽDC se ale dovnitř dostat nepokusil, kromě situace, kdy její zástupci použili špatný klíč a odešli. A to by přitom stačilo zazvonit nebo zaťukat.“ 
V tiskové zprávě kolektiv Kliniky uvádí důvod, proč nechtějí objekt opustit: „Zastáváme názor, že funkční sociální centrum má pro život ve městě větší přínos než kanceláře SŽDC, které by mohly vzniknout v jiné budově. Zkušenosti ostatně ukazují, že vyklizené domy často chátrají dodnes. Současně nám nejde jen o jeden dům na Žižkově, ale chceme být inspirací pro všechny, kteří hledají odvahu zápasit o místa a hodnoty, které jsou pro ně důležité.“
Podle Alexandera Bellu obývají squatteři z iniciativy Klinika budovu ilegálně a využívat by ji neměli. Budova podle něj není vhodná jak z hlediska bezpečnostního, tak z hlediska řešení hygienických podmínek. Je tam podle něj riziko vážného úrazu, nebezpečí šíření nemocí a budova obecně není připravena k užívání. Podle komunikace se squattery, je ovšem přesvědčen, že budovu nebudou chtít vyklidit dobrovolně a budou vzdorovat. „Bohužel nás asi očekávají další souboje a hysterie v Jeseniově ulici,“ dodává radní Prahy 3.

Závěrem

11. ledna se začne soudně řešit občanskoprávní spor (nikoli trestněprávní) ohledně žaloby k vyklizení, kterou podalo ÚZSVM (Úřad pro zastupování ve věcech majetkových). Soudní spor se vede o to, zda tato žaloba je důvodná a oprávněná. 
K nelibosti svých odpůrců a radosti svých příznivců zatím autonomní sociální centrum Klinika v Jeseniově 60 stále funguje. Jak dlouho ještě bude, není vůbec jasné. Stále je tu ovšem možnost se tam podívat a udělat si nezprostředkovaný obrázek na vlastní oči.

 

Faktická oprava redakce Kauzy 3 (2.12.2016)

1. Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu není členkou hnutí ANO, jak uvedl ve svém vyjádření Matěj Stropnický. Podle mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky generální ředitelka není a nikdy nebyla členkou žádné politické strany ani hnutí.

2. V článku je citována informace z časopisu Respekt, který referoval vyjádření mluvčího ÚZSVM Radka Ležatky ("...podle mluvčího ÚZSVM Ležatky se shodli, že Klinika se i potřetí nabídne státní instituci.“) Ten ovšem tvrdí, že se jedná o lživé tvrzení, které nikdy neřekl (viz jeho vyjádření k článku v Respektu). 

Autorka článku Hana Čápová nám sdělila, že se jedná o její interpretaci telefonického rozhovoru s mluvčím Ležatkou, který ohledně jednání s panem Procházkou nezmiňoval jakýkoli zájmový rozpor.

 

Diskuse

Reakce na nepřesnosti Radek Ležatka, ÚZSVM 29.11.2016 08:58
Re: Reakce na nepřesnosti Karel Světlík 30.11.2016 17:40
Tak C.V.Doin 25.11.2016 22:07
Re: Tak Alena 26.11.2016 09:43
Už to bude rok... Zdeněk Jahn 25.11.2016 13:15
Nikdo neťukal Kormorán ze SŽDC 22.11.2016 19:28
Re: Nikdo neťukal alena 23.11.2016 12:23
Re: Re: Nikdo neťukal Lenka 23.11.2016 20:50
Re: Re: Nikdo neťukal Vobořil 25.11.2016 08:25
Očité svědectví Bohumil Čáp 22.11.2016 11:17
Re: Očité svědectví Mirek 6. 22.11.2016 14:12
Re: Očité svědectví Karel Světlík 22.11.2016 17:08

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek



Související články

Za pět let chceme být normální součástí Žižkova, říká v rozhovoru zástupce Kliniky

Nedůvěřují státu, zpochybňují právo na soukromé vlastnictví a tvrdí, že dokáží být soběstační. Na začátku prosince minulého roku zabrali squatteři budovu kliniky na úpatí Parukářky a v únoru zažili nečekaný úspěch, když ji oficiálně získali na rok zdarma k užívání. Ve více než dvaceti místnostech zařídili bydlení pro šest lidí, dva bary, ...pokračování
reklama