Názor: Kauza Žižkovské lázně
V listopadových radničních novinách ročníku 2015 jsme se na druhé stránce novin dočetli, že rada MČ Prahy 3 schválila zadání „Variantní studie využití budovy bývalých lázní v objektu Husitská 7/400, Praha 3“ . Návrh, podle bodu č. 3 zápisu z 20. schůze RMČ, předložil známý AL BUNDA Žižkovské politické scény Alexander Bellu z ODS.
(viz. odkaz na webové stránky MČP3 http://www.praha3.cz /public/b2/be/82/326038_168693_RMC_2015_751.pdf )
Usnesení rady č. 751 ze dne 21.10. 2015 o „Prověření využitelnosti objektu Husitská 7/400 formou HUB“ (dále jen „usnesení“) je právnickým žargonem mírně řečeno „zmatečné“, aneb slovy ulice : rada zase porodila zmetka ! Číslo popisné 400 v katastrálním území Žižkov má oproti uvedenému usnesení budova Gymnázia a hudební školy na Komenského náměstí, která naštěstí není svěřena do správy MČ Prahy 3. Žižkovské lázně (dále jen ŽL) mají ve skutečnosti číslo popisné 1050 ! Čtyřstovka je tak maximálně označení parcelního čísla jednoho z mnoha pozemků ŽL nebo označení známého veřejného domu (bordelu) v Libni ! Samozřejmě očekávám vyděšený kvikot radních s proti-argumentací, že v tomto případě, tj. v bodě č. 3 usnesení, hlasovali o věci označené číslem organizačním / číslem parcely ! … a usnesli se o tomto předem v tajném dodatku, který není zveřejněn ;-) ale v dalších věcech jako v bodě č. 13. zápisu z 20. schůze RZ MČ P3 "Stavební úpravy na objektech Rokycanova 18/279, Sabinova 8/278, 10/277, Českobratrská 7/272, 9/274 a 11/273 v Praze 3" již radní hlasovali podle klíče : číslo or./ číslo popisné)…… Ale již dost předehry, vraťme se zpět do hlavního děje :
S využitím budovy ŽL má Žižkovská radnice dlouhodobé problémy, ale bohužel žádnou vizi. Zjevná rozpačitost nad tím, co si s touto budovou vlastně počít se táhne historií všech předchozích zastupitelstev. Prozatím v budově ŽL všichni nájemci zkrachovali a to včetně diskotéky Borsalino, či travestishow a dá se konstatovat, že úspěšnost provozování čehokoliv na tomto místě i „formou HUB“ bude stejně úspěšné, jako živit se pečením vánočního cukroví v rozeklaném stromu. A to nebohá veřejnost ještě neví, že na nové využití ŽL byla již zadána celá řada architektonických variantních studií, jako např. polyfunkční objekt s náplní rehabilitačního zdravotnictví, kanceláře, fitness-centra, restaurace s klubem, byty atd. (opravdu již chybí snad jen studie na heliport s pěstírnou žampiónů /neplést s HUB! /, se zahrádkou s konopím či sardinskou zapatérií = obuvnictvím/šp). Poslední studie je z března 2014 od projektové firmy Prostor 008 sro, zpracovaná v digitální podobě ve dvou variantách : I.var. divadlo, kavárna … II.var. restaurace, byty. Musím konstatovat, že na využití ŽL bylo zadáno tolik variantních studií, že se již nejedná o klasický „průtokový ohřívač“, ale přímo o „vír“ v rozpočtové nádrži městské části Prahy 3 ! Je pozoruhodná i cena poslední zadané studie ve výši 665.000,- Kč+DPH. Při dotazu na odpovídající hodnotu relevantní architektonické studie přestavby rohového žižkovského činžáku řada mých kolegů architektů suše polyká, nervózně si mne ruce a při vidině této možné objednávky ve shora uvedené cenové hladině, je ochotna přihodit jako vícepráce v ceně zakázky i vraždu vlastní babičky nebo lísání se k ďáblu na všech čtyřech; ….a pochopitelně vrátit …jéé pardon, chtěl jsem napsat obětovat….. příslušný podíl, třeba uváděných 95.000,- Kč pro spolupracující odborné garanty a osobnosti ! Je třeba se upřímně ptát, jestli se nejedná např. o garanty z radnice a osobnosti politické ?!.... protože odborní garanti a osobnosti se v nabídce vyjímají jako tarantule na piškotovém dortu (Příloha č.1 usnesení č. 751 ze dne 21.10. 2015 - vítězná nabídka arch. J. Linharta, architekti@centrum.cz.) !
Vytrvalému čtenáři slibuji, že se již blížíme ke katarzi. Rád bych představil svůj názor na využití Žižkovských lázní :
Na území MČ Prahy 3, pokud vím, stojí jediné muzeum a to Armádní muzeum Žižkov. Expozice muzea je umístěna v budovách postavených ve 30. letech podle návrhu architekta Zázvorky na úpatí Vítkova a rezort Ministerstva obrany ČR se konečně správně rozhodl vložit peníze do rekonstrukce celého areálu muzea.
Pozemky muzea přímo sousedí s pozemky Žižkovských lázní. Je nad slunce jasnější, že nejrozumnější funkční využití ŽL je jejich přenechání sbírkám, expozici a provozu Armádního muzea, které by tak mimo jiné získalo přímý nástup z Husitské ulice. Magistrát jako vlastník by měl konečně přistoupit k ŽL jako řádný hospodář (diligens pater familias), zrušit na nemovitosti zoufalou správu MČ Praha 3, sebrat Žižkovským radním hračku, předejít dalším škodám na obecním majetku a například koncepčně směnit nemovitost ŽL s Ministerstvem obrany ČR za jiný státní majetek s vhodnějším využitím pro blaho města. Domnívám se, že by bylo nejrozumnější již nezadávat z přímé ruky další, další a další architektonické studie na využití ŽL, nezadávat ani projektovou dokumentaci a neplánovat rekonstrukci za 70 mil Kč + DPH (přitom se těšit na navýšení její ceny z důvodu nekvalifikovaného TDI) a toužebně se třást na tučné provize ze zadaných zakázek (tento scénář známe např. z Lupáčovek). Jsem přesvědčen a tvrdím, že městská část by neměla takto podnikat, ale pouze vyvolat veřejnou diskuzi o využití lázní, tj. přistoupit k takzvanému participativnímu rozpočtování, u kterého občané rozhodují o tom, jak se utratí z rozpočtu MČ daná část peněz. Navrhnou se projekty a podle preferencí lidí, kteří o nich hlasují, se buď realizují, nebo ne. Tento způsob „participativního rozpočtování“ je moderní a přímo vzbuzuje zájem voličů o věci veřejné.
Autor názorového příspěvku je členem politického hnutí ANO 2011.
budova lázní