Krejcárek je opět otevřen veřejnosti
Zhruba roční vyjednávání o pronájmu Krejcárku městské části Praha 3 byla završena podpisem nové nájemní smlouvy, kterou 3.10. 2018 schválila Rada městské části a po několika týdnech začala platit. Z pozemku zmizely cedulky zakazující vstup na soukromý pozemek. Nyní je pozemek opět oficiálně přístupný veřejnosti i volnému venčení psů.
O uzavření pozemku pro veřejnost na začátku tohoto roku jsme informovali zde.
Jednání začala s bývalou starostkou Hujovou a dnes již také bývalým místostarostou Maternou (TOP 09), který měl v gesci životní prostředí. Odbor ochrany životního prostředí s paní vedoucí Ing. Caldrovou připravoval podklady. Filip Stome za spoluvlastníky o jednání říká: „Na kostře smlouvy jsme se domluvili během několika týdnů. Následující čas pak ovšem zabralo ladění textu smlouvy právníky obou stran.“
Místostarosta Materna je za městskou část s výsledkem jednání spokojen: „Myslím si, že MČ dosáhla v rámci vyjednávání maximum možného pro občany a zároveň se podařilo vyhovět požadavkům majitelů pozemků, kteří je za dojednaných podmínek dávají obyvatelům MČ k dispozici.“
Náklady pro MČ zůstávají stejné, údržbu zajistí vlastníci
Vlastníci pozemku ještě před začátkem platnosti smlouvy zajistili úklid a posekání pozemku. Novinkou oproti minulosti je, že údržbu pozemků nebude mít na starosti městská část, jako tomu bylo v minulosti, nýbrž majitelé, resp. jimi vybraná odborná firma. Odborný dohled by měl při údržbě pozemku vykonávat krajinářský architekt doc. Ing. Matouš Jebavý Ph.D. z České zemědělské univerzity, na základě jehož projektu se revitalizují např. Riegrovy sady. Praha 3 bude za rok platit 29,18 Kč za metr čtvereční oproti dřívějším 8,264 Kč dle minulé smlouvy. Ve výsledku však celkové náklady MČ Praha 3 zůstávají stejné jako v minulosti, protože peníze, které dříve vydávala MČ za údržbu bude nyní platit majitelům, kteří ji zajistí.
Filip Stome tuto změnu vysvětluje: „Ne že by městská část neprováděla údržbu dobře, ale chtěli jsme, aby se více prosekávaly nálety a podrosty, což je finančně náročnější a MČ narážela na finanční strop. My jsme připraveni dát do údržby přinejmenším na počátku i svoje peníze.“ Důvodem snahy o rozšíření údržby je, že do spodní části se lidé bojí chodit, protože se tam neoprávněně táboří, rozdělávají se tam ohně a vzniká tam nepořádek. Slova Filipa Stomeho nám potvrzuje RNDr. Jana Bosáková za Odbor ochrany životního prostředí: „Vzhledem k finančním nákladům městská část neprováděla průklesty a probírky porostů každým rokem ve stejné míře.“
Foto z úklidu před uzavřením smlouvy (zdroj: http://www.nakrejcarku.info)
Zákaz vjezdu trvá
Zákaz vjezdu nadále platí i pro cyklisty. Filip Stome doufá, že Magistrát hl. m. Prahy s nimi začne díky personálním změnám komunikovat: „Nejsme proti cyklistům a cyklostezce na Krejcárku, ale musí to mít jasné mantinely. Za DDM Ulita cyklisté nabírají vysokou rychlost, je tam kopec a zatáčka, pro chodce to může být nebezpečné. To je třeba nějakým způsobem vyřešit.“ Zvlnění cesty v jednom úseku bude opraveno místní žižkovskou firmou na náklady majitelů.
Plány na oživení
Oficiálně se k normálnímu provozu vrací také discgolfové hřiště, které na pozemku spravuje Dům dětí a mládeže - Ulita. Spolupráci s touto organizací si Filip Stome chválí a rád by jim do budoucna umožnil využít pozemky pro další aktivity mládeže, např. parkour v přírodě či hřiště na petanque. V rámci oživení pozemků uvažuje též o vybudování sezónního stánku s občerstvením a WC. „Lidé by si tam mohli půjčit deku a odpočívat nebo se připojit se na WIFI a pracovat v přírodě. Zatím je to jen plán, ale byli bychom rádi, aby pozemky ožily a lidé tam byli spokojení,“ dodává Filip Stome.