Jak Bém „vyfasoval“ Jančíka
Vysokou cenu zaplatil Pavel Bém za své zvolení šéfem pražské ODS. Už zřejmě nebude primátorem. Je zavázaný kontroverznímu Milanu Jančíkovi. A zdánlivě odepsaného starostu Prahy 5 Jančíka má v týmu, který má v příštím roce vyhrát hned troje volby. To všechno zaplatil za to, aby si alespoň dva roky podržel minimální vliv na dění v Praze.
Hrozilo mu totiž, že skončí jako jeho předchůdce Jan Bürgermeister - ten se stal poslancem, postupně přišel o funkce v pražské komunální politice i straně a dnes si na něj málokdo vzpomene. A Bém prostě chce mít vliv na směřování Prahy, navíc úplným vyklizením pozic by nejsilnější buňku ODS v zemi přenechal těm, kteří se nebrání spolupráci s Mirkem Topolánkem.
O post místopředsedy usiloval i Pavel Hurda z Prahy 3. Ve volbách však neuspěl.
Fenomén Jančík a Hrdlička
Znovuzvolení Béma mělo několik strůjců, kteří uzavřeli s primátorem jednoduché dohody.
Kupříkladu vlivný člen ODS a podnikatel Tomáš Hrdlička, ovládající silnou organizaci v Praze 10, za své hlasy chtěl, aby Bém opustil po zvolení poslancem na jaře magistrát. A se sháněním hlasů pro Béma se podle očitých svědků na úterním sněmu opravdu snažil. "Už před sněmem bylo víc a víc pravděpodobné, že na tuhle dohodu Bém přistoupí," říká vlivný člen pražské ODS.
A je tu Milan Jančík - starosta Prahy 5 několikrát vyšetřovaný policií, který propadl v komunálních volbách a až zákulisní pomoc Béma ho v roce 2006 posadila do starostenské židle. Ten sehnal hlasy za to, že získá místopředsednický post a s ním i velký vliv na sestavování volebních kandidátek.
Do hlasovací mašiny pak ještě přilili potřebný benzin Tomáš Chalupa a jeho a Bémova Praha 6, radní Jiří Janeček s Prahou 11 a taky Pavel Klega. Ten vyjednával o podpoře s oběma kandidáty, nakonec se přiklonil na Bémovu stranu a stal se 1.místopředsedou. Skutečným vítězem se však stal nově zvolený místopředseda Milan Jančík.
Ten se z mrtvolného stavu probíral už zhruba od jara, aby v úterý ožil zcela. "Asi jsem fešák," komentoval rozpustile fakt, že získal nejvíce hlasů ze všech kandidátů na všechny funkce - 100. Jenže jen fešáctví k úspěchu v pražské ODS nestačí. "Jančík umí sehnat hlasy," vysvětluje zdroj z ODS, proč je starosta Prahy 5 užitečný.
Zvolení Jančíka obrovským počtem hlasů je navíc pomsta Blažkova křídla. I jeho lidé totiž hlasovali pro něj. "To je jasné, víc vynikne, že Bémovi pomohlo právě spojenectví s Jančíkem, s jehož osobou je spojena řada skandálů," řekl jeden z delegátů sněmu reportérovi iDNES.cz.
"Nevěřím, že to někdo udělal natruc, protože by to bylo nezodpovědné a navíc nepříliš chytré," řekl včera MF DNES Bém.
Co řeknou voliči?
Ambiciózní Bém chce nyní s týmem, ve kterém jsou jen jeho lidé, dosáhnout volebních výsledků podobných těm z minula. V roce 2006 získala ODS v metropoli 48 % ve sněmovních a 54 % v komunálních volbách. Jeho vítězství také znamená, že se prakticky vůbec nebude měnit pražská kandidátka do Sněmovny. I tu s převahou ovládli Bémovi a Jančíkovi lidé. Jenže i mezi pravověrnými voliči ODS už je slyšet, že volit stranu, v níž má opět silné slovo právě Jančík, opravdu nechtějí.
Toho se však primátor nebojí. "Jančík byl demokraticky zvolen a na postu místopředsedy není tak viditelný jako starosta Prahy 5. Jsem si mimochodem téměř jistý, že se nestane lídrem kandidátky při komunálních volbách v Praze 5," uvedl Bém.