Mgr. Simeon Popov, TOP 09: Politická kultura
Názory
Musím konstatovat, že naše politická kultura, obecně (hlavně na parlamentní úrovni), je na samotném dně. Pletichy, strategické hrátky, korupce, nedůvěra, manipulace, prospěchářství, lži apod. To je jen zlomek negativ, které mně právě napadají. Dne 27.04.2012 se uskutečnilo společné neformální jednání zastupitelů MČ Praha 3, tj. z členy ODS, TOP09, ČSSD, KDU-ČSL, Zelení. První obdobná schůzka se konala již v dubnu 2011. Cílem bylo se dozvědět, zda reprezentanti těchto politických stran jsou vůbec schopni společně se sejít, sednout si za jeden stůl a v klidu diskutovat. Dalším krokem by mělo být zjištění, zda jsou strany schopni společně pracovat na některých meritorních záměrech. Domnívám se, že ikdyž jde o značně idealistickou představu, tak schopnost a ochota diskutovat je snad to nejzákladnější a k ničemu nezavazující. Záleží ovšem na tom, zda tyto politické strany mají obdobné cíle a záměry, kterých chtějí na MČ Praha 3 dosáhnout, zda zvolí stejné prostředky a hlavně pro koho tak chtějí činit. Bohužel zatím to vypadá, že cestu k společné komunikaci hledají někteří obtížně.
Témata schůzky byly:
- budoucnost obchodních společností přímo nebo nepřímo ovládaných Radou MČ Praha 3 a jejich personální obsazení v statutárních orgánech
- způsob regenerace domů ve vlastnictví MČ P3
- budoucí rozpočty a investice (v horizontu 5 let) MČ Praha 3
Ze setkání nevzešli žádná řešení ani úmluvy. To ani nebylo cílem! Došlo k výměně názorů na výše uvedená témata a schůzka byla ukončena po 100 minutách. Jednání probíhalo v umírněné atmosféře, se snahou ke konstruktivní diskusi. Bude-li vůle pro pokračování v diskusích, tak další schůzky by měli následovat.
Při organizaci výše uvedené schůzky se mi nejednalo o vytvoření jednoho velkého šťastného spolku, spíše se mi jedná o to, aby reprezentanti těchto politických subjektů byli schopni spolu alespoň mluvit a diskutovat, bez osočování a urážek, jak jsme toho svědky na zasedáních ZMČ Praha 3. Naše chování by mělo být slušné a korektní, jsou to přeci jenom zástupci voličů (celkem 36, počítám-li i sebe), kteří by měli být zosobněním těch nejryzejších hodnot. Nedůvěra občanů, resp. nechuť k politice pramení i ze samotného chování politiků. Změny by měli přicházet hlavně nejdříve z nejnižší politické úrovně, tj. komunální. Je nezbytně nutné doplnit nedostatky v naši politické kultuře!
Zobrazit vše
Zobrazit vybrané
Vložit příspěvek