Stížnost občanů na ceny privatizovaných bytů

Stížnost občanů na ceny privatizovaných bytů

Dopis paní starostce, který zveřejňujeme níže, zůstal bez odpovědi. Vyjadřuje rozhořčení nad dvojím přístupem radnice ke svým občanům. Jednoduše: někdo si koupí obecní byt draho, jiný levně. Přesněji normální občané za 27 tis. za metr a ti normálnější za 17 tis. Rozhoduje se na radnici.

Pro lepší informaci přikládáme pod článkem fotografie z domu s těmi dražšími byty. Takto byly prodány nájemníkům ve čtvrté vlně privatizace.

V souboru jsou fotografie kuchyňské linky, koupelny, WC,  podlah v kuchyni v jednom typickém bytě a na chodbě, jakož i schodiště včetně výtahu a jeho vymontovaných vnitních dveří (jsou opřeny o zeď na schodišti. Záběry jsou z domu  č.2662/1 v ul. Pod Lipami, Praha 3.

Vážená paní starostko Kozumplíková,

my, majitelé bytů v panelových domech v ulici Pod lipami č. 1, 3, 5, 7 a V zahrádkách 50 se na Vás obracíme s následujícím problémem.

V roce 2009 jsme ve výše uvedených domech  privatizovali bytové jednotky, ve kterých jsme 35 let bydleli, za cenu 27 tis. Kč za metr čtvereční podlahové plochy bytu. Navzdory tomu, že jsme žádali jak osobním jednáním tak i formou petice o přehodnocení požadované částky a její následné snížení, nebylo nám vyhověno, přitom dodnes nevíme z jakých důvodů. Na petici paní Benešové z 24. 10. 2008 jste dosud písemně neodpověděla, resp. odpověděla po 12 měsících až když Vás paní Benešová urgovala. Bohužel ve Vámi zaslané  odpovědi jste nereagovala na její petici, nýbrž na petici „Za spravedlivou privatizaci“, kterou podal Ing. Válek. I přes to, že Vás paní Benešová písemně upozornila na chybnou odpověď a znovu Vás urgovala, dodnes jste na petici neodpověděla. Vzhledem k tomu, že zákonná lhůta na odpověď je 1 měsíc, žádáme Vás o vysvětlení, proč jste se naší peticí nezabývali i když námi požadované podmínky byly víc než reálné – vzhledem k probíhající 3. vlně privatizace v Praze, a proč jsme dodnes na naši petici neobdrželi odpověď.     

Příkladem nesystematičnosti v privatizaci a nedodržení podmínek privatizace, které jste nám stanovili, je i to, že v domě dvě rodiny nedodržely termín přihlášení k privatizaci z důvodů vážné nemoci. Následně pak požádaly o poskytnutí 20% slevy, kterou dostaly ostatní. První  žádost jste opakovaně zamítli,  druhé jste vyhověli i když se jednalo o stejné případy a přitom druhá žádost byla podána se značným zpožděním.

O problematičnosti  privatizace bytů na Praze 3 svědčí mimo jiné i pokuty, které tato MČ dostala od ÚOHS.

Dne 8. dubna 2010  na zasedání zastupitelstva MČ Praha 3 byl schválen prodej volného bytu č. 6 v domě Pod Lipami 2662/1 za cenu 17 tis. Kč za 1 metr2 podlahové plochy bytu. Okolnosti prodeje tohoto bytu nás nezajímají, nechceme se nijak dotknout ani nového majitele této bytové jednotky. Ovšem nad vámi stanovenou prodejní cenou tohoto bytu se musíme pozastavit, neboť se jedná o byt stejné kvality, jako jsou ostatní byty ve výše uvedených panelových domech. Všechny tyto byty byly oceněny vámi vybranou soudní znalkyní v jejím znaleckém posudku cenou 27 tis. Kč/m2. Za tuto jednotnou cenu byly byty též privatizovány. Jak je tedy možné, že byt č. 6 v ulici Pod Lipami v domě č. 1 MČ prodala za cenu 17 tis. Kč/m2, tedy za podstatně nižší cenu, než za jakou byly byty privatizovány ostatním nájemníkům?

Žádáme Vás proto naléhavě, paní starostko, abyste se znovu zabývala naší peticí a následně přehodnotila ceny  bytů, za které nám byly MČ zprivatizovány.   Trváme na tom, abyste  nám poskytli stejnou cenu za již zprivatizované byty, jaká byla poskytnuta novému majiteli bytu č 6 v Praze 3, Pod Lipami 1.

S pozdravem Mgr. Vlastimila Pospíšilová za majitele bytů ve výše uvedených domech 

Zasláno na adresu: Milena Kozumplíková,starostka Městské části Praha 3, Úřad městské části Prahy 3, Havlíčkovo náměstí , Praha 3,  18. května 2010.
Dodnes bez odpovědi.

zapomenuté dveře

zatékání

schody

vlhká koupelna

zatékání v koupelně

chodba


                                     
 


Související články

5 otázek pro občanské sdružení ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ

Od vzniku občanského sdružení ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ uplynulo tři čtvrtě roku. Konkrétně 19. února zaplnili nespokojení nájemníci obecních bytů Prahy 3 velký konferenční sál hotelu Olšanka a od té doby získalo občanské sdružení 650 členů. Existence sdružení nenechala chladné ani vedení radnice, jelikož o jeho pohledu na sdružení se lze dočíst prakticky v ...pokračování

FOTO: Občanské sdružení ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ opět zaplnilo velký sál hotelu Olšanka

Členská základna a příznivci občanského sdružení již potřetí zaplnili konferenční sál hotelu Olšanka. Podle organizátorů akce byla hojná účast překvapením. Nespokojení nájemníci obecních bytů se evidentně nechtějí vzdát svých požadavků.pokračování

Za kolik se privatizuje jinde…

Již delší dobu hýbe komunální politikou Prahy 3 téma privatizace bytového fondu, kdy na naší městské části probíhá již IV. vlna privatizace. Bohužel, celý dosavadní průběh privatizace se jeví ze strany žižkovské radnice jako velmi netransparentní a vyvolává mnoho pochybností. Asi za nejspornější bod lze považovat výši stanovené ceny za metr čtvereční u tak ...pokračování

Video o privatizaci bytu místostarosty Lochmana (ODS)

Reportáž Česká televize 7.11.2009 o privatizaci bytu pana Lochmana komentovaná zastupitelem za SZ Ondřejem Rutem. "Za podezřelou považují lidé z Prahy 3 privatizaci tamních bytů. Za pravdu jim dává i část zastupitelů. Zatímco někdo na odkup bytu čeká delší dobu, druhý překvapivě krátkou. Jeden kupuje byt za draho, kdežto druhý získá bydlení za neobvykle ...pokračování

Praha 3 převádí byty na svojí akciovku

Názory
Rada hlavního města Prahy schválila minulý týden převod sedmi desítek bytů v Praze 3 do vlastnictví společnosti Správa zbytkového majetku a.s. (SZM), kterou si MČ Praha 3 pro tento účel založila. Jde o byty nájemníků, kteří v minulých letech odmítli nabídku na privatizaci. Pro Prahu 3 to prý má být výhodné. Nikdo však dostatečně nevysvětlil jak a proč. Při ...pokračování

Praha 3 dostala od ÚOHS pokutu 70.000Kč za zakázku na prodej bytů

Městská část Praha 3 dostala pokutu 70.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Radnice nezákonně rozdělila zakázku na privatizaci bytů i nebytových prostor na dvě menší, čímž zúžila počet potenciálních uchazečů o zakázku. ČTK to dnes řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Pokuta je zatím nepravomocná, radnice se proti ní může ...pokračování
reklama