Praha 3 převádí byty na svojí akciovku
Rada hlavního města Prahy schválila minulý týden převod sedmi desítek bytů v Praze 3 do vlastnictví společnosti Správa zbytkového majetku a.s. (SZM), kterou si MČ Praha 3 pro tento účel založila. Jde o byty nájemníků, kteří v minulých letech odmítli nabídku na privatizaci. Pro Prahu 3 to prý má být výhodné. Nikdo však dostatečně nevysvětlil jak a proč. Při pohledu zblízka je jasné, že profitovat ze založení nové společnosti budou především někteří místní zastupitelé.
Žižkovská obecní rada o převodu majetku do základního jmění SZM rozhodla v prosinci minulého roku poté, co zastupitelstvo schválilo přes odpor zelených založení tří nových obecních akciovek. Na jednání zastupitelstva zelení kritizovali, že předkladatel (ODS) dostatečně neobjasnil důvody vzniku nových akciových společností. Není například jasné, proč má nově vzniklá společnost s názvem Správa zbytkového majetku spravovat byty lépe a efektivněji než stará známá Správa komunálního majetku a.s. Zastupitelé nedostali k dispozici žádnou ekonomickou analýzu těchto kroků.
Městská část Praha 3 vlastní v současné době 5 akciových společností:
|
Podnikatelský záměr a ekonomická analýza vkladu bytů do společnosti Správa zbytkového majetku byla předložena až radě HMP. Tyto dokumenty byly neveřejnou součástí usnesení rady hlavního města. Jejich studium mi však do otázky, proč na správu těchto bytů potřebujeme zvláštní akciovku, neodpovědělo. Jde především o návod, jak zamýšlenou transakci právě čistě provést. Ekonomická analýza postrádá finanční rozvahu nulové varianty nebo situace, kdy by se o byty staral přímo úřad. Z dokumentů se dozvíme akorát několik zajímavých věcí. Ekonomická rozvaha například počítá s tím, že MČ Praha 3 zvýší v následujících dvou letech nájemné v obecních bytech dvakrát o 20 %. V roce 2012 by tak mělo činit okolo 135 korun za m2. Nájemníci obecních bytů se mají zřejmě na co těšit.
Analýza dále předpokládá, že provozní náklady společnosti SZM budou dosahovat 25 % vybraného nájemného z vložených bytů, což činí částku 1 131 000,- korun. Téměř polovina z této částky (asi 460 000) bude náležet zastupitelům obsazeným v představenstvu a dozorčí radě společnosti. Z toho je zřejmé, že hospodaření společnosti nebude pro MČ Praha 3 výhodné, jak tvrdí ekonomická analýza a z celé transakce budou profitovat především zastupitelé dosazení do statutárních orgánů společnosti.
Po převedení bytů do jmění SZM mohou být tyto byty v budoucnu prodány i s nájemníky soukromým majitelům bez souhlasu a vědomí zastupitelstva. Prodána také může být společnost jako celek nebo část jejích akcií. (Existuje např. nenaplněné usnesení RMČ o převodu dvou třetin akcií SKM a.s. na společnost Central Park s.r.o.)
Vedení žižkovské radnice se přitom při převodu majetku dopustilo jednoho zásadního lapsu. Podle zákona o hlavním městě Praze (§89 odst.2 písm b) mělo vklad nemovitého majetku schválit zastupitelstvo a nikoli jen rada MČ. Tento nedostatek nevadil ani radě HMP při schválení převodu majetku. Vše prošlo tiše a hladce.
Zelení dlouhodobě kritizují praxi správy majetku přes akciové společnosti. Zastupitelé tak ztrácejí kontrolu nad hospodařením obce a ta se přesouvá pouze do rukou úzké skupinky dobře placených zastupitelů, kteří sedí ve statutárních orgánech společností nebo v obecní radě.