Jak chcete, aby městská část zasahovala do budoucnosti Nákladového nádraží? Přečtěte si, koho volit.

Jak chcete, aby městská část zasahovala do budoucnosti Nákladového nádraží? Přečtěte si, koho volit.

Na území Prahy 3 se nachází Nákladové nádraží Žižkov, kulturní památka s nejasnou budoucností. Městská část v budovách ani pozemcích nemá majetkový podíl, přes to může ovlivnit jeho využití. Ale měla by? A jak? Na to se názory stran různí – a mohou být i vodítkem při rozhodování, koho v nadcházejících volbách volit.

Těsně před volbami zveřejňujeme na webu Kauzy 3 sérii textů „Koho volit?“. U sedmi politických témat jsme se podívali, co strany odpovídají v naší volební kalkulačce a zeptali se jich na vysvětlení. Nákladové nádraží Žižkov je posledním z nich.

Více o pozadí kauzy Nákladového nádraží si můžete přečíst ve shrnujícím článku Kauzy 3.

Drtivá většina politických stran v kalkulačce odpověděla, že městská část by se měla „stanovit rozumné limity pro budoucí výstavbu a snažit se o vytvoření podmínek pro vznik nové části Prahy 3“. Patří mezi ně TOP 09 (v minulých volbách strana získala 24 % hlasů), ODS (21 %), ČSSD (17 %), KSČM (7 %), Volba pro město – nezávislí kandidáti (VPM, 4 %) a Demokraté Jana Kasla (DJK, v minulých volbách strana nekandidovala). KSČM je přitom jediná z nich, která zastává názor, že by se městská část měla aktivně snažit odkoupit pozemky pod nádražím. Jaké konkrétní plány tyto strany mají?

„Jsme pro, aby České dráhy dle svého vyjádření nalezly způsob jak bezplatně převést budovu NNŽ na ministerstvo kultury nebo Hlavní město Prahu. Jsme zásadně proti variantě odkupu pozemků,“ odpovídá za TOP 09 lídryně strany a dnešní starostka Vladislava Hujová. Je podle ní také dobře, že se dnes budova využívá, i kvůli bezpečnostním rizikům. Podle Alexandra Bellu, kandidáta na starostu za ODS, je třeba „urychleně s investory dořešit plán výstavby a podmínky“ s tím, že konktétně by výsledkem mělo být „prodloužení ulice Olšanská a napojení na městský okruh, (...) nové školské zařízení a kulturní zařízení, maximální plocha zeleně a rozumný koeficient zastavitelnosti území a výškový horizont budov“. Kulturní akce v budově podporuje, pokud budou „finančně nenáročné“.

„Úlohu Prahy 3 vidíme zejména v hledání smysluplného využití budovy NNŽ tak, aby se stala plnohodnotným kulturním a společenským centrem naší městské části,“ odpovídá Irena Ropková, lídryně ČSSD s tím, že o variantě odkupu pozemků jsou oshotni uvažovat tehdy, pokud by se na investici majoritně podílel pražský magistrát. Tomáš Bláha za VPM odkup pozemků odmítá s tím, že městská část by měla aktivně řešit „například dopravu a občanskou vybavenost prioritně ve spolupráci s hl. městem Prahou“. S kulturním využitím souhlasí pokud nebude „ruinován rozpočet městské části“. Michal Konvička, lídr DJK, odpovídá, že kulturu na NNŽ by přenechal „jiným státním institucím a soukromým subjektům“. „Praha 3 vydává na kulturu 47,6 milionů korun což je třikrát více než Praha 2,“ vysvětluje. Konkrétní plány s nádražím nezmiňuje.

KSČM (7 %), podle které by městská část měla o odkup pozemků usilovat, tvrdí, že má „jiný názor“ na využití nádraží. „Lze zachovat sklady pro zásobování centra města železnicí; lze zde mít konečnou stanici osobní dopravy po železnici; lze na Basilejském náměstí udělat odbočku tramvaje do Malešické; je možné postavit bytové domy, v parteru obchody a služby, při Malešické ulici (...) je možné např. postavit moderní střední technickou školu při ulici U nákladového nádraží; je nutné zachovat místo pro stanici metra,“ vysvětluje Pavel Ambrož, lídr kandidátky strany.

Strana Svobodní (0,5 %) zastává názor, že „nádraží je v rukou investora a městská část by nijak neměla zasahovat do jeho práv“. „Svobodní rozhodně nesouhlasí s případným odkupem pozemků ze strany městské části za desítky milionů korun,“ vysvětluje Tomáš Štampach. Obdobně odmítá i podporu kultury ze strany radnice. „Kulturní akce mají mít soukromého pořadatele a jen na něm záleží, zda se s vlastníkem pozemků a budov domluví na pořádání akcí či nikoliv“.

Dvěma stranami, podle kterých by městská část „měla aktivně bránit snahám developerů zastavět celý areál nákladového nádraží“ je DOMOV (nekandidovala) a Žižkov (nejen) sobě (Ž(n)S, koalice SZ, KDU-ČSL a Starostů, 20 %). „Jsem přesvědčena, že Praha 3 by se měla snažit o vykoupení pozemků a využít celé Nákladové nádraží pro kulturní a sportovní a sportovní akce svých občanů,“ odpovídá za Domov Radima Pekařoává. Konkrétní plány neuvádí. Kandidát na starostu za Ž(n)S Matěj Stropnický uvádí, že o budově by městská část měla „moderovat debatu s vlastníky, hlavním městem a státem (...) dokud nepřevezme iniciativu hlavní město nebo Ministerstvo kultury“, protože žádný jiný hybatel se na scéně podle něj prozatím neobjevil. „Většina pozemků by měla zůstat bez výstavby a město by mělo tlačit na jejich rychlé zpřístupnění pro veřejnost, proto budeme iniciovat jednání o jejich převodu nebo výkupu,“ vysvětluje. Letošní sezona podle něj ukázala, že kulturní akce v prostorách fungují.

Jedna věc je, co strany říkají během kampaní, a druhá, co dokáží realizovat po volbách. Na rozdíl od důvěryhodnosti stran se však dají názory politiků jasně rozebrat a zpětně jejich jednání hodnotit. Odpovědi dalších tří kandidujících stran se Kauze 3 nepodařilo získat (žádná z nich v minulých volbách nezískala nad 5 % hlasů).


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.


Související články

(Ne)chcete, aby cyklisté na Praze 3 měli více místa? Přečtěte si, koho volit

Podpora cyklistiky je politicky vděčné téma. V různé podobě ji rozhlašují všechny strany. Co když se ale musí vybírat mezi automobilovou dopravou a cyklisty? A je cyklistika spíše rekreační činnost, nebo každodenní způsob dopravy? Na těchto otázkách už se názory různí – a mohou být i klíčem pro rozhodnutí v nadcházejících volbách.pokračování

Komu chcete, aby městská část pronajímala byty? Přečtěte si, koho volit

Má městská část vlastnit byty? Má na jejich pronájmu vydělávat, nebo je poskytovat jako podporu lidem v nouzi? Na tyto otázky se názory politických stran různí – a mohou být i klíčem pro rozhodnutí v nadcházejících volbách.pokračování

(Ne)chcete rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad? A co s kašnou? Přečtěte si, koho volit

V minulém roce probíhalo množství diskuzí nad návrhem rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Má radnice realizovat současný návrh architektonického studia MCA? Pokud ne, jaké jsou jeho nedostatky a co s náměstím dále? A jaký bude osud kašny? Na tyto otázky se názory politických stran různí a mohou být i klíčem pro rozhodnutí v nadcházejících volbách. Jedno ...pokračování

Chceme další farmářské tržiště, shodují se strany. Kde? Přečtěte si, koho volit

Na Praze 3 má přibýt farmářské tržiště, jedno místo je málo. Na tom se shoduje všech devět stran, které zaslaly odpovědi na naše otázky. Mezi nejčastějšími místy, kde by tržiště mohlo fungovat, jmenují Propokovo náměstí nebo Ohradu. Kde by mělo stát a mělo by být v něčem odlišné od toho na Jiřího z Poděbrad?pokračování

Kde má městská část získávat peníze a kam je posílat? Koho volit?

Jak plánují strany financovat chod městské části? Kde radnice utrácí příliš a co by měla podpořit? Jak postupovat v privatizaci bytů a je možné, že peníze z ní dojdou? Zeptali jsme se stran, jaké mají plány s rozpočtem Prahy 3. I v posledním týdnu před volbami zveřejňujeme na webu Kauzy 3 sérii textů „Koho volit?“. U sedmi politických témat jsme se podívali, ...pokračování

Koho volit: Hospůdka na Parukářce (6. díl našeho předvolebního seriálu)

Podporujete stavbu nové hospody na vrchu Parukářka podle návrhu architektonické platformy re:, kterou vypracovala ve spolupráci s radnicí? Pokud ne, jak by se mělo naložit se stávající hospodou?pokračování
reklama