Články o dobách minulých
Vzpomínky na Olšanské náměstí
5.12.2014 Michal Vronský, TOP09 3
V únoru 2014 jsme na Kauze3 uveřejnili článek Proměny Olšanského náměstí. Historické fotografie jsou oblíbené, a tak měl i tento text velkou odezvu. Ozvali se nám také dva pamětníci, kteří zaslali fotografie a krátké povídání. Věděli jste, že na Olšaňáku bývaly obří povodně? Slyšeli jste o spolku Štěnice? Začtěte se do vzpomínek pánů Ivo Nesládka a Václava Nováka. Oběma pánům děkujeme!
pokračování
17. listopad a Žižkov
17.11.2014 Milan Polák 5
17. listopadu 1989 se na Žižkově nestalo vůbec nic zaznamenání hodného. Přesto měl tento den pro následný vývoj Žižkova velký význam. Změna režimu totiž učinila definitivní tečku za žižkovskou asanací, o které se vedly diskuze, proti které se protestovalo, ale která do té doby stále visela ve vzduchu a neztrácela ze své naléhavosti. Prohlášení celé oblasti za památkovou zónu pak bylo logickým zakončením těchto snah o záchranu žižkovského genia loci.
pokračování
Karel Hartig: První žižkovský starosta
6.11.2014 Pavel Trojan 4
V minulém roce uplynulo 180 let od narození muže, jehož jméno je možná všeobecně známo jako encyklopedické heslo hovořící o prvním starostovi Žižkova, ale jehož dílo tvoří pro mnohé Pražany velkou neznámou. Muže, bez jehož výrazné osobnosti bychom dnes pravděpodobně bydleli ve čtvrti Rudolfov anebo Nová Praha...
pokračování
Stomeovi - první Žižkováci
26.9.2014 Kauza3.cz
Jméno Stome je neodmyslitelně spojeno s nejstarší historií Žižkova. Johann Stome s manželkou Annou totiž vlastnili na Žižkově rozsáhlé zemědělské pozemky s několika usedlostmi, z nichž nám dnes zůstaly názvy jako Pražačka nebo Ohrada. I jméno Stome je stále součástí Žižkova. Povídali jsme si s majitelem žižkovské cukrárny poblíž Ohrady Filipem Stomem, jehož předkové se tu usadili už v roce 1800.
pokračování
U Klandru
22.8.2014 Michal Vronský 3
Před několika dny se zde objevil diskuzní příspěvek popisující známou pohlednici zobrazující Táboritskou ulici. Obrázek jsme doplnili o popisky pana V. Nováka, kterému tímto děkujeme. Příště tedy nezapomeňte: Sraz je u Klandru.
pokračování
Proměny Olšanského náměstí
27.2.2014 Michal Vronský 14
Zahledíte-li se na staré fotky Olšanského náměstí a nejste pamětník, máte problém zorientovat se v prostoru. V důsledku rozsáhlých bouracích prací v 70. a 80. letech je dnešní Olšaňák k nepoznání. Následující text vzniknul jako snaha o pochopení dřívějšího fungování Olšanského náměstí. Budu rád, když diskuzi pod článkem doplníte osobní vzpomínkou nebo třeba i opravou.
pokračování
60 let tunelu do Karlína
19.12.2013 Michal Vronský 2
Dnes je tomu přesně 60 let, kdy byl otevřen slavný, pro někoho magický a stále více filmařsky atraktivní žižkovsko-karlínský tunel pro pěší.
pokračování
Zapomenuté Tachovské náměstí - pozvánka na výstavu
3.12.2013 Michal Vronský
Po pradědovi jsem zdědil igelitovou tašku plnou svitkových negativů, vesměs zobrazovaly rodinné snímky z různých výletů nabo vánoc. Při jejich prohlížení proti oknu jsem občas objevil políčko zachycující starý Žižkov. Bylo jich však velmi málo a na konci prohlížení jsem film vždy vrátil do igelitky, takže zase zmizel mezi tisíci jiných snímků. Před asi 4 lety jsem si vyhradil celé odpoledne a prohlédnul si všechno. Výsledkem je výstava Zapomenuté Tachovské náměstí.
pokračování
Fotoalbum: Stavba kostela na nám. Jiřího z Poděbrad
28.6.2013 Jiří Ptáček
V tatínkově knihovně jsem našel zajímavou brožurku "30 pohledů na postup stavebních prací", kterou jako upomínku na svěcení kostela vydala dne 8. května 1932 farnost při chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně. V článku najdete výběr těchto unikátních fotografií a jako bonus několik aktuálních obrázků pořízených uvnitř kostelní věže, která je po většinu roku veřejnosti nepřístupná.
pokračování
V. V. Štech vzpomíná na Žižkov
1.6.2013 Michal Vronský 1
Československá televize natočila v roce 1967 cyklus vzpomínek profesora Štecha na Prahu. Jedna ze vzpomínek je věnována Žižkovu. Paměť profesora Štecha byla zavrátná a až do pozdních let si pamatoval téměř vše. Poslouchat jej je úchvatné.
pokračování
Karel Čapek: Vrch svatého kříže (1925)
18.4.2013 Michal Vronský 5
Zcela náhodou jsem objevil realisticko-poetický popis z pera Karla Čapka vzpomínajícího Vrch svatého Kříže, dnes častěji známý jako Parukářka.
pokračování
Jak se na Žižkově bydlelo v roce 1890
5.3.2013 Michal Vronský
Víte kolik lidí bydlí ve Vašem domě? Přijde Vám, že žižkovské byty nejsou ani velké ani malé a že více sousedů už byste nesnesli?
pokračování